Dizi Süreleri Bizi Tüketiyor ve Kalite Düşüyor

Diziler

sinesinan

Bu konu hakkında çok az yazılıyor. Neden az yazıldığıyla ilgili hiç bir fikrim yok ! Fakat bu utanılması gereken bir şeydir.

Bu süreler düzelene kadar yazmamız ve gündem yaratmamız gerekiyor.

Dizi süreleri çok uzun. Türkiye dizi sektörünün bir basamak daha yükselebilmesi için bu sürelerin kabul edilebilir bir uzunluğa getirilmesi gerekiyor.

Elbette her bir bölümü 24 dakika olan Amerikan tarzı diziler beklemiyoruz. Fakat 70-80-90 dakika gibi diziler yapılmasının mantıklı bir yanı yok. Daha fazla reklam ve altın kuşağı daha fazla kaplayacağız diye halka eziyet ve sektör çalışanlarına da ihanet ediliyor.

Dizi başına süreler en fazla 45 dakika gibi bir süre olsa şu an bir dizi için harcanan emekle 2 dizi çekilebilir. Aynı zamanda kalitesi de daha iyi olur.

Çünkü her hafta film uzunluğunda dizi yapacağız derken neredeyse dizileri belgesel gibi bir şey oluyor. Senaryo desen sakız gibi uzamış. Sahneler desen intro gibi kamera bir o yandan bir bu yana gidiyor.

 

Bakın Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem karakterini canlandıran Meryem Üzerli ne diyor;

[kirmizi]Türkiye’de diziler çok uzun bu da manyaklık!. 100 dakika, 110 dakika, 120 dakika bir dizi. Hayatta öyle bir iş yok! Lütfen bütün kanallara söylüyorum, dizi sürelerini 60, 50, 45 dakikaya indirin. Hepimiz mutlu olalım, çünkü ben hiç mutlu değilim![/kirmizi]

Bu sözleri 2013 Antalya Televizyon Ödüllerinde söyledi.

Aradan 2 ay geçti. Bugün Meryem Üzerli diziden ve sektörden soğumuş bir biçimde Almanya’da ailesinin yanında.

 

Bu işkence bitsin artık.

Daha iyi ve kaliteli diziler için süreler kısalsın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up