Disney’in Bilmemizi İstemediği Sırları

Liste Meraklısına

leni riefenstahl and walt disney ile ilgili görsel sonucu

Walt Disney Hitler’in Propagandacısına Stüdyo Turu Yaptırmıştı

Leni Riefenstahl 1930’ların başlarında Adolf Hitler’in ricası üzerine, Nazilerle ilgili propaganda filmleri yapmıştı. 1938 yılında, Olimpia isimli filminin gösterimi için Amerika’ya geldiğinde, Walt Disney onu animasyon stüdyolarına davet etmişti.

__

pinocchio-sarhos-

Pinokyo Galası Sarhoş Kuklalar Fiyaskosuna Dönmüştü

Walt Disney 1940 yılında Pinokyo‘nun galası için, 11 tane küçük adamı ana karakteri gibi giydirip sahneye çıkarmayı planlamıştı. İçkili öğle yemeğinin ardından sarhoş olan kukla Pinokyolar, sahnede kıyafetlerini çıkarmışlardı. Sonrasında, polis onları sahneden indirdi, ancak örtbas edilmeye çalışılan bu gerçeği saklayamadılar.

__Sunflower ve Otika ile ilgili görsel sonucu

Fantasia’nın Kayıp Karakterleri

Fantasia’nın 1940’daki orijinal çekiminde, Sunflower ve Otika isminde iki karakter vardı, ancak bunlar sonraki versiyonlarda ortadan kaldırılmıştı. Peki neden? Çünkü Sunflower ve Otika, beyaz karakterleri yıkayıp giydiren, siyahi hizmetçileri temsil ediyordu. Ancak Disney, 1960’lardaki versiyonlarda bu karakterleri aniden geri çekti.

___

dumbo jim crow ile ilgili görsel sonucu

Uçan Fil Dumbo Çizgi Filminde Irkçı Üç Karakter

Fantasia’dan bir yıl sonra, Uçan Fil Dumbo çizgi filmi vizyona girdi. Dumbo adlı karaktere uçmayı öğreten üç karga, aşağılayıcı Afro-Amerikan tiplemesi olmakla eleştirildi.  Hatta bir tanesinin ismi Jim‘di ve Jim Crow karakterini hatırlatıyordu. Jim Crow, aşağılamalara maruz kalan bir zenci tiplemesidir ve aşağılamak amacıyla zencilere takılan isimlerden bridir.

___

uncle remus ile ilgili görsel sonucu

Güneyin Şarkısı Filmi

Disney’de ırkçılık bu kadarla sınırlı değil. Disney 1946 yapımı Güneyin Şarkısı filminde, Afro Amerikan halk hikayelerini kullandı. Bu film de, Remus Amca karakteri üzerinden, aşağılayıcı ve ırkçı yargılar içermekle eleştirildi. Disney, hiçbir zaman bu filmin tamamını gösterime sokmadı.

Animatörlerini Greve Zorladı

Birkaç insanı mağdur etmeden bir imparatorluk kuramazsınız. Disney’de bu sayı 1293’e ulaşmıştı. Disney işçileri, çok düşük ücretlerle haftada altı gün çalışıyordu ve jenerikte isimleri dahi geçmiyordu. 1941 yılında, animatörler 9 hafta süren bir greve gitti. Disney arabulucuların zorlamalarıyla nihayet animatörleriyle görüşmeye ikna oldu.

Mary Poppins

Marry Poppins’in Yazarı Filmini Beğenmedi

Mary Poppins’in yazarı P. L. Travers, Disney’in eserdeki karakterler ve hikâye üzerinde yaptığı değişikliklere tepki gösterdi. Filmin 1964 yılında yapılan galasında, film boyunca ağladı.

___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up