Disney Üç Filmiyle Oscar’a Aday

Dünya Manşet

Oyunbozan-Ralph

The Walt Disney Company’nin üç filmi’ bu yılkı 85. Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Animasyon’ dalında Oscar’a aday gösterildi.

Geçtiğimiz Eylül ayında vizyona giren ve ünlü oyuncu Beren Saat’in başrol karakteri prenses Merida’yı seslendirdiği CESUR; dahi yönetmen Tim Burton’ın kısa filminin stop-motion tekniğiyle uzun versiyonu olarak yeniden çektiği FRANKENWEENIE ve yurtdışında oldukça ilgi gören, ülkemizde de 15 Şubat’ta vizyona girecek olan OYUNBOZAN RALPH ile aday olan Disney bir kez daha Oscar heykelciğinin sahibi olabilir.

Bu yılkı En İyi Animasyon dalında Altın Küre’nin de sahibi olan CESUR’un Oscar adaylığını filmin yönetmeni Mark Andrews şöyle değerlendirdi;

“Akademi adaylığımızdan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Cesur, İskoçya’ya yapılan araştırma gezisiyle birlikte başlayan, hepimize ilham kaynağı olan ve kaderlerimizi sonuna kadar değiştiren bir serüven oldu. Herkes adına Akademi’ye ve Pixar’a teşekkür ederiz.”

‘FRANKENWEENIE’nin adaylığını ise Akademi Ödüllü yönetmeni Tim Burton şöyle değerlendirdi;

“’Frankenweenie’ benim için çok kişisel bir film. Uzun versiyonunu çekmek yıllardır aklımın bir köşesinde duruyordu. Stop motion bu proje için en iyi araçtı ki her zaman stop motion tekniğinin dışavurumculuğunu ve çok boyutluluğunu sevdim. Bu projeyi hayata geçirmeme yardım eden inanılmaz derecede yetenekli bir çok sanatçı ile çalıştım: Animatörler, seslendirme sanatçıları, set çalışanları ve kukla yapımcıları… Akademi’nin bu filmi aday olarak göstermesinden dolayı büyük gurur duydum.

Walt Disney Studios’un ‘En İyi Özel Efekt’ dalında Yenilmezler ile Oscar’a aday olmasının yanı sıra Kağıt Adam isimli animasyon filmi de ‘En İyi Kısa Film’ kategorisinde aday gösterildi.

85. Akademi Ödül Töreni 24 Şubat Pazar günü Los Angeles’taki Dolby tiyatrosunda gerçekleştirilecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up