Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Disney Pixar İşi Ters Yüz – Inside Out’tan İlk Görüntü

Yayınlandı

tarihinde

Bulutların üzerinde macera dolu bir balon yolculuğundan canavarlarla dolu bir şehre varış. Oscar® ödüllü yönetmen Pete Docter, (‘Sevimli Canavarlar’, ‘Yukarı Bak’) bugüne kadar izleyicileri eşsiz ve hayali yerlere götürdü. Disney•Pixar’ın orijinal filmi “Ters Yüz”de ise bizleri en sıradışı yere , zihnimizin içine götürecek.

Büyümek engebeli bir yol olabilir ve Riley de bir istisna değil. Babası San Francisco’da yeni bir işe başlayınca Orta-Batı’daki hayatından kopmak zorunda kalan Riley de hepimiz gibi duyguları ile hareket ediyor – Joy (Amy Poehler), Fear (Bill Hader), Anger (Lewis Black), Disgust (Mindy Kaling) ve Sadness (Phyllis Smith). Duygular, Riley’nin zihninin içinde ana merkezde yaşıyor ve ona günlük hayatında tavsiyeler veriyorlar.  Riley ve duyguları San Francisco’da yeni bir hayata alışmak için çabalarken ana merkezde kargaşa baş gösteriyor. Neşe’nin, Riley’nin en önemli duygusu olmasına ve her şeyi pozitif tutmaya çalışmasına rağmen, diğer duygular yeni bir şehre, eve ve okula uyum sağlama konusunda birbirleriyle çelişiyorlar.

Film 19 Haziran 2015’te  gösterime girecek.

TERS-YÜZ-(INSIDE-OUT)-İLK-GÖRÜNTÜ

FİLM YAPIMCISI SORU & CEVAP

 

Pete Docter, Yönetmen:

Pixar’daki geçmişinize bakacak olursanız, izleyicilerinizi yaptığınız işlerde nerelere götürdünüz ve bu geçmiş sizi bu hikayeye nasıl taşıdı? 

Uydurma ortamlar benim her zaman çok ilgimi çekmiştir. Monstropolis gibi yerleri yaratmak çok eğlenceli çünkü bu yerler bizim kendi dünyamıza farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor ve animasyonla yapabileceğimiz şeylerin avantajını ortaya koyuyor. Ama kendimizi kontrol etmek durumundayız çünkü eğer çok alakasız bir şey yaparsak, insanların bir fikri ya da referansı olmadığı için, kafalarını karıştırabilir ve onları uzaklaştırabiliriz. Bu yüzden, insan aklının içinde bir film seti fikriyle geldiğimde, bu çok heyecan vericiydi çünkü uzun süreli hafıza, bilinçaltı, soyut düşünce, rüya üretimi gibi insanların aşina olduğu konseptleri görselleştirebilecektik. “Ters Yüz” bize izleyicileri, herkesin bildiği ama kimsenin daha önce görmediği bir dünyaya götürme şansı veriyor.

 

Pixar’da nasıl büyüdüğünüzü anlatır mısınız; ilk rolünüz neydi ve o zamanlar neyi başarmayı umuyordunuz? Bir hikaye anlatıcı olarak gelişiminiz nasıl oldu? 

Pixar’da çalışmaya 1990 yılında, üniversiteden mezun olduktan bir gün sonra başladım. Animatör, tasarımcı, hikaye yazarı olarak başladım… O zamanlar her şeye biz bakıyorduk çünkü çok az kişiydik. John Lasseter, Andrew Stanton, Joe Ranft ve ben “Oyuncak Hikayesi”ni geliştirmeye başladığımızda, ne yaptığımız konusunda hiçbir fikrimiz yoktu. Bizi bunu yapmaya iten, yeni bir şeyler yapma arzusuydu, o zamanki animasyonlara benzemeyen bir şeyler yapmaktı. Fakat işin derinine indikçe, farkına vardık ki, umursadığımız şey hikayedeki karakterlerin birbirleriyle ilişkileri, özellikle ilişkilerin gelişip değişmesiydi. Mesela Woody ve Buzz, “Oyuncak Hikayesi”nde birbirlerine katlanamayan iki karakter, ama ilişkilerinin gelişmesiyle bir noktada biri diğeri için kendini feda edecek duruma geliyor. Karakterlerdeki bu değişim çok tatmin edici. Canavar, balık ya da bir duygu olabilirler, bizim tüm filmlerimizde yaratmaya çalıştığımız durum bu.

 

Jonas Rivera, Yapımcı

Pixar’da nasıl başladığınızı anlatın, Pete ile yıllar önce nasıl güçlerinizi birleştirdiniz, o günden beri hangi filmlerde birlikte çalıştınız ve bu neden iyi bir ortaklık?

Pixar’a 1994 yılında prodüksiyon stajyeri olarak başladım. Stüdyoda “Oyuncak Hikayesi” üzerinde çalışıyordum—Kesinlikle doğru zamanda doğru yerdeydim! “Oyuncak Hikayesi” gösterime girdikten sonra stüdyo adeta bir patlama yaşadı ve ben de prodüksiyon alanında çeşitli rollerde görev yapmaya başladım. Sonunda “Yukarı Bak”ı yaptık ve şimdi de “Ters Yüz”ün prodüksiyonundayım.

 

Pete Docter ve ben kısa zamanda ortak zevklerimiz olduğunu farkedince arkadaş olduk. Filmler, animasyonlar ve tabi ki Disneyland. Pete’le birebir olarak ilk kez “Canavarlar”da sanat yönetmeni olarak çalıştım ve Pete ile ortaklığımızın sahip olduğu denge, bana gurur veriyor. Pete, benim izlemek istediğim türde film fikirleri buluyor—bu fikirler de benim yapımcılığını üstlenmek istediğim filmler oluyor.

 

Daha önce çalıştığınız filmlerin “Ters Yüz”ün gelişmesinde ne gibi katkıları oldu? 

Her filmde yeni bir şey öğreniyoruz ve bu tecrübeyi her başarılı projemize taşıyoruz. Benim Pete ile çalışma deneyimim bana hikayenin geliştirilmesinde, senaryoda, kast seçiminde, vs… gerçekten iyi bir zamanlama hissi kazandırdı.  Birlikte sahip olduğumuz enerji, beraber daha önce çalıştığımız filmlerden geliyor ve bu takım çalışmasının bize “Ters Yüz” üzerinde çalışırken çok yardımı oldu.

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler