Bizimle İletişime Geçin

Liste

Disney Çizgi Filmlerinin Masum Olmadığının 10 Kanıtı

Çocuklarınızı emanet ettiğiniz filmlere dikkat edin.

Yayınlandı

tarihinde

Bildiğiniz gibi Disney hepimizin aklında ahlaki hikayelerle ve umut ve neşe hakkında şarkılar söyleyen tüylü, sevimli kemirgenlerle eşanlamlıdır. Bu, Disney’in sürdürebilmek için çok uzun zamandır çabaladığı bir imaj olmasına rağmen, filmleri dikkatle incelendiğinde bu sözde masum mesajların aslında tam tersi olarak anlaşılabileceğini görürüz. Disney filmlerinin milyonlarca insanı, hiç değilse de milyarlarca çocuğu mutlu ettiğine hiç şüphe yok. Ancak bu liste, Disney filmlerindeki yıpratıcı temaların, sizin ve çocuğunuzun üzerinde zannettiğinizden çok daha fazla etkisi olduğunu gösterecektir.

10-Tarihi Yanlışlar

Eleştirmenlerin Disney’e en çok kızdığı noktalardan biri, gerçek olaylara dayanan filmlerinde tarihin yanlış anlatılmasıdır. Örneğin “Pocahontas” gerçek bir hikayeden ziyade, Kızılderili Soykırım’ı üzerine yapılmış bir alay gibidir. Kızılderili bir kadın olarak çizilen baş kahraman, John Smith adlı yerleşimciye aşık olur. Ancak gerçekte, Pocahontas 17 yaşındadır ve Smith’le aralarındaki ilişki romantizmden ziyade, arkadaşlık temellerine dayanır. Filmin sonu daha da kötüdür. Yerleşimciler, yerlilerle dost olurlar ve herkes sonsuza kadar mutlu yaşar. Gerçekte ne olduğunu ise hepimiz biliyoruz. “Açık Kader” ideolojisine inanan çıldırmış yerleşimciler, Amerika’daki yerli halkın %90’ını hastalık ve soykırım kombinasyonuyla yok etti. Hayatta kalabilenler ise, kötü yaşam koşullarına tabi tutuldular ve Avrupalı yerleşimcilere köle yapıldılar.

9-Aşırı Zayıflık

Sıfır beden görünümü bugüne kadar Pamuk Prenses hariç-ki o da büyük ihtimalle 1930’lardaki güzellik algısı bugünden farklı olduğu için sıfır beden değil- tüm prenseslerin ortak özelliklerindendir. Kadınların çekici olmak için incecik görünmeleri bir yana, abartının seviyesi(örneğin, Herkül’deki Megara’nın imkansız beli), saçmalığın sınırlarını zorlamaktadır. Birçok kişi ve özellikle feministler tarafından, kadınların bu şekilde yansıtılmasının genç kızlarda anoreksiyaya ve yeme bozukluklarına neden olacağı defalarca ifade edilmiştir.

8- Subliminal Mesajlar

Disney’in filmlerine bazen gizli görüntüler bazen de ses yoluyla tuhaf mesajlar gizlediği bilinmektedir. Bilmeyenler için; subliminal mesaj, zihnimizin fark edemeyeceği kadar hızlı geçen görüntü ve seslerin, bilinçaltımız tarafından fark edilmesi ve depolanmasıdır. En bilinen örneği, Kurtarıcılar filminin DVD’sinde fark edilmişti. İki fare, sardalya konservesini sürerken, birkaç kare boyunca arkadaki camda çıplak kadın fotoğrafı görülüyordu. Disney, bunun filmin editörleri tarafından bir şaka olarak eklendiğini söyleyerek suçu onlara attı ve filmin tüm kopyalarını toplattı.

7-Taciz Kabul Edilebilirdir

Disney’de tekrar edilen temalar arasında, güzel bir kadının dudaklarından uygunsuz bir öpücükle uyandırılması vardır.(Gerçi bu öpücüğün, orijinal Uyuyan Güzel hikayesindeki tecavüze göre daha iyi olduğunu kabul edebiliriz.) Her ne kadar bazı insanlar inanılmaz derece zengin ve yakışıklı bir prens tarafından öpülerek uyandırılmayı umursamasalar da, birçok kadının bu fikirden hoşlanmayacağı aşikar. Ancak, hem Pamuk Prenses hem de Uyuyan Güzel bu tacizi kötü algılamamış ve her ikisi de kendilerini böyle kabaca uyandıran ‘potansiyel tecavüzcülerle’ evlenmişlerdir.

6-Toplumsal Statülerin Önemi

Disney’in kahramanları ve kötü adamları, her zaman sosyal hiyerarşinin en üst kademelerinden seçilirler. “Külkedisi”nin ana olay örgüsü, korkunç yaşam koşullarından kaçmak için zengin bir adamla evlenen genç kızı anlatmaktadır. Genç kızın en çarpıcı özelliği ise, onu sinsi üvey kardeşlerinden ayıran çekiciliğine indirgenmiştir. Ana karakterler arasındaki bu güç durumu, hemen her Disney filminde bulunmaktadır. “Beyaz Atlı Prensler” güçleri ve zenginlikleriyle o kadar değerleniyorlar ki; yaptıkları en kötü şeyler için dahi hesap vermek zorunda hissetmiyorlar. Rollerin tamamen değiştiğini düşünün: Uyuyan Güzel’deki Prens Philip’i, Hercules’deki sosyal statüsü düşük Philoctetes’le değiştirin. Philoctetes tarafından öpülen bir çok kadının “Hadi Evlenelim!” demek yerine, “Tecavüz!” diye çığlıklar atacağına adım gibi eminim.

5- Çirkinlik Kötüdür

Her Disney filmindeki birincil antagonist, fiziksel olarak çirkin olarak çizilir ve çocukların bu karakterleri kötülükle ilişkilendirmesi beklenir. Özellikle kadın karakterler bu muameleye maruz bırakılır ve her biri, üç temel kötü özellikten en az bir tanesine sahiptir: şişman olmak(Ursula-Küçük Denizkızı), yaşlı olmak (Yaşlı Kadın-Pamuk Prenses) veya iğrenç derecede çirkin olmak (Çirkin Üvey Kızkardeşler-Külkedisi). Ara satırlara baktığımızda, Disney’in güzelliği mutlulukla ve ahlakla eş değer gördüğünü okuyabiliriz. Disney’in kötü adamları görünümlerinden hoşlanmazlar; bunun acısını da kendilerinden daha genç, zayıf ve güzel olan karakterlerden çıkarırlar. Örneğin; Pamuk Prenses’teki kötü karakter, en güzel kadın olma fikrini saplantı haline getirmişken; Çirkin Üvey Kızkardeşler de, masum ve güzel Sindirella’ya zorbalık yaparlar.

4-Güzellik İyidir.

“Güzel ve Çirkin”, görünüş önemli değildir temasını öne çıkarmaktadır. Ancak, olay örgüsüne yakından baktığımızda, filmde bu mesajın tam tersinin verildiğini görürüz. Filmin doruk noktasında Çirkin, yakışıklı bir insan formuna girer. Böylelikle, Belle’le evlenip, sonsuza kadar mutlu olabilecek güzelliğe erişmiş olur. Bu da filmin sözde mesajı “Görünüş önemli değildir” ile çatışmaktadır. Eğer görünüşün önemi olmasaydı, dönüşüme gerek olur muydu? “Notre Dame’ın Kamburu” filminin baş karakterinde de buna benzer bir fiziksel bozukluk olduğu görülür. Ancak bu filmin de mesajı, güzel Esmeralda’yla evlenenin Notre Dame yerine yakışıklı Captain Phoebus olmasıyla çarpıtılır.

images

3. Satanizm İmgeleri

Bu, her ne kadar tartışmaya açık bir konu olsa da, Disney’in filmlerinde Satanizm temalarını kullandığına dair görünür kanıtlar bulunmaktadır. Örneğin; Güzel ve Çirkin’deki Çirkin, pençeleri ve boynuzlarıyla Lucifer’in geleneksel tasvirlerine benzemektedir. Herkül’deki Philoctetes de, boynuzları ve toynak şeklindeki ayaklarıyla yine bu formda gösterilmiştir. Tüm bunlar arasında belki de en tuhaf ve tartışmaya açık olanı, Disney’in Aslan, Cadı ve Dolap uyarlamasıdır. 8 yaşındaki Lucy’nin Mr. Tumnus’la tanışmasının alt metninde pedofilinin olabileceği bazı eleştirilerde dile getirilmiştir. Yabancının biri (pek tabii ki keçi ayaklı ve boynuzlu biri), Lucy’yi evine gelmeye ikna eder ve sonra onu flütünden çaldığı ninnilerle uyutur. Lucy uyandığında, Mr. Tumnus’ın ağladığını ve “çok kötü bir şey yaptım” dediğini görür. Olay örgüsünde Tumnus bunu, Lucy’yi Beyaz Cadı’ya teslim edeceği için söylemiştir. Bu sahnenin altında yatan karanlık temayı görmezden gelen eleştirmenler; bu sahnenin, çocuklara yabancılara güvenmemeyi öğrettiğini söylemiştir.

2. Her Şeyin Toz Pembe Gösterilmesi

Bu noktada birçoğunuz, Disney filmlerinin hedef kitlesinin çocuklar olduğunu söyleyerek müsamaha gösterebilirsiniz; ancak ölümleri ve yaralanmaları şekerle ve şarkı söyleyen tüylü hayvanlarla kapatmaları ve daima mutlu sonla bitmeleri birçok kişiyi de rahatsız etmektedir. Mesela, Shakespeare’in Hamlet oyununun uyarlaması olan Aslan Kral’ı ele alalım. Disney, oyunun ana karakterlerinden çoğunun öldüğü orijinal sonu bir kenara atarak onun yerine iyinin kötüyü yendiği bir son getirmiştir. Böylece hem oyunun ana olay örgüsünü anlamsız hale getirmiştir hem de Shakespeare’e saygısızlık yapmıştır. Ancak, Disney’in ekranda yok ettiği tek edebiyat eseri Hamlet değildir. Hans Christian Anderson’ın Küçük Deniz Kızı masalının sonu da büyük ölçüde değiştirilmiştir. Orijinal sonda, Ariel prensle evlenmez. Aslında deniz kızı kuyruğunu tekrar kazanabilmek için prensi öldürmesi gerekir; ancak bunu yapamadığı için kendisi ölür.

1.Irksal Tiplemeler

Disney’in çocuklara öğrettiği en bariz ve net şey, ırklar arasındaki ayrımdır. Afroamerikan’lara karşı ırkçılığın daha kabul edilebilir olduğu 1941’de yayımlanan Dumbo filmindeki kargalar, bu çıkarımın en bariz örneğini teşkil etmektedir. Kuşların dilleri ve kıyafetleri kullanılarak bariz şekilde Afroamerikan’larla alay edilmektedir. Bu karakterler, sadece beyaz baş kahramana yardım etmek için ve zaten okların hedefinde olan bir ırkı aşağılayarak filme komedi değeri katmak için vardırlar. Aristokediler’de fal kurabiyelerine dair neredeyse hiç anlaşılmayan aksanla şarkı söyleyen Çinli kedi de bunun bir diğer örneğidir.

Kaynak: Listverse

Çeviri: Sümeyye Topkara

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Gözden Kaçan 10 Güzel Fransız Filmi

Fransız kalmayın!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Tatlı Günler (1967) Les demoiselles de Rochefort IMDb 7,7

Hollywood’un Altın Çağ’ından bir müzikal uyarlaması olan Tatlı Günler, ikiz kız kardeşlerin hikayesini anlatıyor. Anneleriyle birlikte yaşayan kardeşlerin biri piyano, diğeriyse dans öğretmenidir. Rengarenk sahneleriyle komediyi bütünleştiren kasabaya gelen iki yabancı, askerliğini yapmak üzere gelen genç sanatçı Maxence ve sevgilisiyle buluşmak isteyen Parisli işadamı Simon, kardeşlerin hayatını baştan aşağı değiştirecektir.

Paris Eğleniyor (1955) French Cancan IMDb 7,4

Yetenek avcısı ve şov yapımcısı Danglard, bir yandan tüm engellere ve kıskançlıklara rağmen ilerlemeye devam ederken bir yandan da çamaşırhanede çalışan ve Nini’ye bir kariyer hazırlama çabasındadır. Danglard’ın Moulin Rouge adlı yeni dans salonu Fransız Cancan’ın tapınağı olmak üzeredir.

Unutulmazlar (1962) Le doulos IMDb 7,8

 Maurice hapisten yeni çıkmış bir hırsızdır. Bir gün çalıntı mal satan Gilbert’i öldürür ve başka bir soygunun ganimetine konar. Bir sonraki soygunu için gerekli ekipmanı kendisine arkadaşı Silien tedarik eder.

Yumuşak Ten (1964) La peau douce IMDb 7,5

Pierre Lachenay, başarılı bir edebiyatçı ve yayıncıdır. Lizbon’a bir konferans için giderken Nicole isminde bir hostesle tanışır. Evli ve bir çocuk babası olmasına rağmen Nicole’a karşı duygularını engelleyemeyen Pierre, tüm varlığını kasıp kavuran bir aşkın içine düşer.

Son derece dengesiz bir yapısı olan karısı Franca’dan durumu saklamaya çalışsa da duyguları, artık Nicole’dan ayrı yaşamaya dayanamayacak boyuttadır. Karısından ayrılmaya karar verir ama bu ayrılık herkes için son derece trajik bir sonla noktalanacaktır.

François Truffaut’ya Cannes’da Altın Palmiye adaylığı getiren bu etkileyici dram, son derece sağlam karakter analizleri ve durum tahlilleri ile bunları çarpıcı bir dille sunan oyunculuklarla bezeli. Truffaut’nun en etkileyici filmlerinden biri olduğunu ekleyelim.

Une femme est une femme (1961) IMDb 7,5

Film, günün birinde bir bebek sahibi olmaktan başka bir şey istemeyen bir striptizci olan güzel Angela’nın öyküsünü anlatır. Birlikte yaşadığı sevgilisi Emile buna yanaşmaz ve ertelemeye çalışır. Angela’nın sürekli ısrarları karşısında onu biraz da baştan savmak için şaka yaparak onun en iyi arkadaşı Alfred ile bir gece geçirmesini önerir. Bu arada Alfred de Angela’ya ilan-ı aşk eder. Sonunda Angela, Emile’in önerisine uyar; şaka gerçek olur ve yanlış anlamalar, kıskançlıklar ve tartışmalar başlar. Ama sonunda Angela istediğine kavuşur.

Jean de Florette (1986) IMDb 8,0

Uzun bir aradan sonra doğduğu köye dönen Ugolin’in en büyük hayali karanfil yetiştirmektir. Bu işte yüksek bir kâr olabileceğini gören amcası Le Papet yeğenine karanfil ekmesi için bir tarla aramaya başlar ve komşusu Jean Cadoret’nin çiftliğinde karar kılar.

Un homme qui dort (1974) IMDb 8,1

Modern yaşamın ağırlığını kaldıramayan, tutunamayan bireyler üzerine bir film. Artık hiçbir şey hissetmeyen isimsiz baş karakterin hikayesi, diyalog olmayan, sadece bir dış sesin konuştuğu film boyunca anlatılıyor.

Paralel Yaşamlar (1955) La Pointe-Courte IMDb 7,1

Dört yıllık evlilikleri boyunca birbirlerinden uzaklaşan bir adam ile bir kadın, kocanın doğum yeri olan La Pointe-Courte adlı küçük balıkçı köyünü ziyaret ederler. Köyde bulundukları süre boyunca iş, eğlence, evlilik, doğum ve ölümün basit izleği çevrelerinde sürüp gidiyor. Bu durum yavaş yavaş çiftin hayata bakışını değiştiriyor ve yeniden bir araya geliyorlar. Film, Fransız Yeni Dalgası’nın ilk örneği olarak kabul ediliyor. Agnès Varda’nın geniş bir toplumsal-siyasal konular yelpazesini içeren bu ilk sinemasal çabası, aslında paralel olarak gelişen iki film. Paralel Yaşamlar, nesnelerin görünürdeki dünyası ile duygu ve düşüncelerin iç dünyası arasındaki ikili ilişkiye duyduğu ilgiyle, 60’lı yılların yeni Fransız sinemacılarını çok meşgul edecek bir temayı ele alıyor.

Zazie dans le métro (1960) IMDb 7,0

Küçük kız çocuğu Zazi, taşradan Paris’e Amcası Gabriel’in evinde kalmaya gelir. Zazi’nin hayallerini Paris metrosunda gezmek süslemektedir. Bu amaçla Gabriel’in evinden kaçar.

Genç ve Güzel (1972) Une belle fille comme moi IMDb 6,5

Stanislas Previne suçlu kadınlar üzerine tez yazan genç bir sosyologtur. Hapishanede yapacağı bir görüşme kapsamında Camille Bliss ile tanışır. Camille, sevgilisi Arthur’u ve kocası Clovis’i öldürmekle suçlanmaktadır. Böylece Stanislas’a hayatını ve aşk ilişkilerini anlatmaya başlar.

Taste Of Cinema

Okumaya Devam Et

Liste

Psikolojiyi Geren 10 Film

Dikkat bu filmler psikolojiyi gerer.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ölüm Korkusu (1958) Vertigo IMDb 8,3

Vertigo, Hitchcock’un teknik ve işlediği konu itibariyle sinema tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bir suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson’da, bu olayın ardından yükseklik korkusu başgösterir. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korku nedeniyle mesleğini bırakıp emekli olan dedektir, eski bir arkadaşı tarafından, ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine’ni izlemesi için kiralanır. Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası kadının intihara meyilli olduğunu görür. Artık işleri yoluna koymak için uzaktan takip etmek yetersiz kalacak, Scottie’yi kendi korkularıyla da yüzleşeceği bir mücadelenin içerisine sürükleyecektir.

Rosemary’nin Bebeği (1968) Rosemary’s Baby IMDb 8,0

Tanınmış bir aktör olmak için çabalayan Guy ve güzeller güzeli karısı Rosemary, New York’taki yeni hayatlarına başlamak için eski bir binada mütevazi bir daire kiralarlar. Genç çiftin bu yabancı yere alışmalarındaki en büyük yardımcısı üst katlarında oturan yaşlı Castavet çifti olur. Castavet çiftinin ‘fazlaca’ misafirperver olan tavırları güzel Rosemary’i şüphelere sürüklerken kocası Guy olan bitenin farkında değildir. Günden güne tedirginleşen ve şüpheleri kocası tarafından önemsenmeyen Rosemary gördüğü tuhaf ve korkutucu bir rüyayla derinden sarsılır. Rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını gören kadın gerçek hayatında da hamile kaldığında komşuların gizemi giderek artacaktır.

The Wicker Man (1973) IMDb 7,5

Neil Howie isimli bir dedektif polis İskoçya’daki Summerisle Adası’nda meydana gelen gizemli bir davayı çözmek için bölgeye gider. Bir genç kız esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuştur ve Howie onu bulması için görevlendirilmiştir. Adaya vardığında bir sürprizle karşılaşan dedektif yerli halktan aslında öyle bir kızın asla var olmadığını işitir. Koyu bir Pagan inancına sahip olan yerli halk genç kızın varlığını kabul etmedikçe Neil Howie burada paganizme dair öğrendiği şeylerle birlikte olayların göründüğü gibi olmadığına kanaat getirecek, genç kıza ne olduğunu öğrenebilmek için ada halkına karşı zorlu bir mücadeleye girişecektir.

Gözü Tamamen Kapalı (1999) Eyes Wide Shut IMDb 7,4

Bill Harford ve karısı Alice Harford’ın dış dünyaya mutlu bir yansıyan bir evlilikleri vardır. İlişkilerinde her şey yolunda gibi görünmektedir. Bir gün katıldıkları bir davette Alice, başka erkeklerle sohbetlere dalar. Bunu fark eden Bill, hem sinirlenir hem de yaşanan bu duruma tuhaf bir tepki gösterir. Bill, yaşanan o geceden sonra kimliğini cinselliğe emanet edecektir. Oldukça tuhaf düşüncelerle örülü bir cinsellik dünyasına doğru savrulacaktır.

İnsan Avcısı (1986) Manhunter IMDb 7,2

Will Graham özel bir vazifelendirmeyle tekrar eski işine geri dönmek durumunda kalmıştır. Kendisi emekli olmuş bir gizli ajandır. Daha önce FBI için hizmetlerde bulunmuş, emekli olmuş, lakin şimdi amansız bir seri katili enselemek için tekrar iş başı yapmıştır. Will Graham, psikopat düşünce tarzını çözme konusundaki yeteneğine ek olarak, daha önce yakaladığı ünlü katil Dr. Hannibal Lecter’ın da yardımıyla Kızıl Ejder olarak bilinen korkunç caninin peşine düşer. Thomas Harris’in Kızıl Ejder adlı kitabından Michael Mann tarafından sinemaya uyarlanan yapım, Hannibal Lecter efsanesinin gençlik dönemini de kapsamaktadır. 1986 yapımı bir suç filmi olan Manhunter’da yönetmenlik koltuğunda Michael Mann oturmakta. Heyecanlı br polisiye.

Tiksinti (1965) Repulsion IMDb 7,7

Londra’da kız kardeşi ile yaşayan Carol’un (Catherine Deneuve) oldukça güzelliğinin ve sıradan yaşamının arkasında kimsenin bilmediği takıntılı tiksintileri saklıdır. Özellikle cinselliğe olan tiksintisi kız kardeşinin tatile çıktığı bir zamanda oldukça şiddetli ve şizofrenik bir görünüm kazanır.

Karanlık Sırlar (2003) Janghwa, Hongryeon IMDb 7,2

Psikolojik gerilim içerikli film uslubu ve oyunculuk performansı ile dikkat çekiyor. İki kız kardeşin anneleri tuhaf bir biçimde ölür ve bunu takiben de kardeşler hastalanırlar. İyileşene dek de hastanede kalırlar. Tedavileri tamamlandıktan sonra eve dönen kardeşler, babalarının yeni eşi olan Eun-joo isimli üvey anneleriyle anlaşamaz. Zaman zaman üvey annelerinin garip davranışları ve kardeşlerin hastalığının tekrarlaması evde huzursuzlık yaratır. Ayrıca babalarının olaylara tepkisiz kalışı ve labirenti andıran yapısıyla yaşadıkları ev, kızları tedirgin etmeye başlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de doğaüstü olayların meydana gelmesi, gerilimi arttıracaktır.

Suç Zamanı (2007) Los Cronocrímenes IMDb 7,2

Hector karısıyla birlikte yeni evlerine taşındığı gün inanılmaz bir olay yaşar. Elinde dürbünü çevreyi gözetlerken ormanda çıplak bir kadın görür, çaktırmadan yanına gider fakat bu esnada gizemli bir adam tarafından bıçaklanır.

Aynı adamdan kaçarken garip bir mekana ve mekanda yer alan bir aletin içine sığınır. Fakat bu kaçış onun zamanda geriye gitmesine neden olacaktır. Hector zamanda geriye gidince bir anda 2. Hector durumuna düşer. Eski hayatına devam etmek için orijinalini öldürmesi gerekmektedir. Bu arada Hector’ların sayısı artar.

Şeytan Çıkmazı (1987) Angel Heart IMDb 7,3

Louis Cypher adlı gizemli bir müşteri, özel dedektif Harry Angel’dan bir adamı bulmasını ister. Verilen ipuçlarını değerlendiren Angel, hedefine doğru ilerledikçe bir takım doğaüstü olaylarla karşılaşır. Dahası, aranan kişiye dair bilgi aldığı herkes vahşice katledilmektedir. Polisin suçu kendi üzerine atmasından korkan Angel, her şeye rağmen görevini yerine getirmeye çalışır… Ta ki…

Kill List (2011) IMDb 6,4

Elindeki işi yüzüne gözüne bulaştırdıktan sonra yeni görev üstlenen bir tetikçi üç cinayet için garanti vererek önceki başarısızlığına dair sağlam bir bedel ödeyecektir. Başlangıçta kolay bir iş gibi görünen olay çok geçmeden farklı bir biçimde çözülmeye başlar. Öyle ki katilin kalbi dipsiz karanlıklara doğru yola çıkacaktır. Bedel sözcüğü hiç ummadığı bir anlamda gerçek olacaktır. Hayatı yönetenin kişinin kendisinden ziyade çok daha yüksek bir güç ve enerji olduğu aşikardır. Ve elbette duruma teslimiyet kaçınılmazdır.

Okumaya Devam Et

Liste

10 Johnny Depp Klasiği

İyi ki doğdun!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Hollywood’un yıldız isimlerinden Johnny Depp‘in fantastikten drama uzanan film geçmişinden, 10 izlenesi film karşısınızda. Koltuklarınızı hazırladıysanız derin sulara açılıyoruz, keyifli seyirler.

Karayıp Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003) Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl IMDb 8,0

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti, genç bir kızı kurtarmaya çalışan korsan Jack Sparrow ile demirci Will Turner’ın maceralarını anlatıyor. Yerel vali Weatherby Swann’ın 12 yaşındaki kızı Elizabeth, Jamaica’ya yaptığı deniz yolculuğu esnasında bir gemi enkazıyla karşılaşırlar. Bu enkazdan kurtulabilen tek kişi küçük Will’dır. Elizabeth küçük çocuğun boynundaki altın madalyondan onun bir korsan olduğunu anlar, bu yüzden madalyonu alarak saklar. Yıllar sonra Elizabeth, azılı bir korsan olan Barbossa tarafından kaçırılır. Çılgın ve iyi yürekli bir korsan olan Jack Sparrow ise Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner’la bir olur ve kızı kurtarmaya çalışırlar. Ancak bu gizemli madalyon hayalet gemiyi harete geçirerek gizemli incinin lanetini canlandıracaktır.

Makas Eller (1990) Edward Scissorhands IMDb 7,9

Edward Scissorhands’i yatan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır.

Ed Wood (1994) IMDb 7,8

Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de, filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmen. Tim Burton, ikinci grupta yer alan bir yönetmen olarak daima ilhamları arasında tuttuğu Wood’un filmcilik serüveni üzerine bu filmi gerçekleştirdi.

Köstebek (1997) Donnie Brasco IMDb 7,7

1978 senesi… Joe Pistone işine ve teşkilatına sadık bir FBI ajanıdır. İşi gereği, altı yıldır mücevher hırsızlığı yapmaktadır ve Donnie Brasco olarak anılmaktadır. Sorun şudur ki, Pistone bir süre sonra oynadığı role inanmaya ve gerçekten de Donnie Brasco olmaya başlayacaktır. Bir süre sonra mafyanın bağırsaklarında gezinmeye başlayan Pistone, gitgide kendini bu yeraltı kültürün içerisinde devinmeye başlayacaktır. Kim olduğunu unutmaya başlar başlamaz, tüm hayatını değiştirecek bir açmazın içerisine doğru sürüklenecektir. Mike Newell’ın En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday olan filmi Joe Pistone’un kendi yazdığı bir kitaptan, yani, gerçek bir hikâyeden yola çıkıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Al Pacino, Johnny Depp ve Michael Madsen gibi isimler var.

Vegas’ta Korku ve Nefret (1998) Fear and Loathing in Las Vegas IMDb 7,6

Yıl 1972… Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğunda Nixon hüküm sürmektedir. Halen cereyan etmekte olan Vietnam savaşında birçok genç ne uğrunda bile olduğunu bilmeden teker teker ölmektedirler. Doktor Gonzo ve Raoul Duke, Las Vegas çölünde yola devam etmektedirler. Geçmişin acılarını üzerlerinde taşıyan bu iki adam, çeşitli taşkınlıklarla kendilerine bir merhem bulmaya çalışmaktadırlar. Bir otostop ile durdurulurlar. Halisülasyonlarıyla yaşayan ikili, arabalarına binen üçüncü kişiye karşı normal tavırlar takınmaya çalışacaktırlar. Terry Gilliam’ın 1998 yapıtı filmi kısa sürede gençliği etkilemiş ve kendi haline bir külte dönüşmüştü. Filmin başrollerinde Johnny Depp, Benicio Del Toro ve Tobey Maguire var.

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (2007) Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Ù IMDb 7,3

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder. Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett. Şeytan Berber Bayan Lovett’ın da yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir; bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir.

1936 yılında oynanan bir Broadway müzikali olan Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street’ten Tim Burton tarafından sinema perdesine uyarlanmış versiyonunda Şeytan Berberi her karakterin altından başarıyla kalkan Johnny Depp canlandırırken, ona Bayan Lovett karakterinde Helena Bonham Carter eşlik ediyor.

Amerikan Rüyası (1993) Arizona Dream IMDb 7,3

Axel Blackman, ailesi ölünce New York’a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona’da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel’in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devralmasını istemektir.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005) Charlie and the Chocolate Factory IMDb 6,6

Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı, kendisinden sonrası için bırakabileceği birini aramaktadır. Bir değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenler. Önce eğitecek sonra da zamanla yerini devredecektir. 5 çocuk seçer. Bunlardan birisi Charlie’dir. O fakir bir aileden gelen bir çocuktur. Diğerleri ile birlikte çikolata fabrikasını gezerler. Charlie’nin orada görecekleri, çok etkileyecek ve onu Wonka’nın hayal alemine çekecektir. Tim Burton, bu işte en iyilerden olarak yeni bir fantastik komedi ile karşımızda.

Gilbert Grape’i Ne Yiyor? (1993) What’s Eating Gilbert Grap IMDb 7,7

Küçük bir kasabada sıradan bir yaşam süren Gilbert’ın hayatı sorumluluklarından ibarettir. Bir yandan obezite hastası annesi, diğer yandan ise otizm hastalığıyla mücadele eden kardeşiyle ilgilenmek zorundadır. Hayatında en olağandışı durum ise kasabalarından geçmekte olan Becky ile karşılaşması olur. Becky, Gilbert’ın hayatına adeta bir güneş gibi doğar. Ona daha önce hiç karşılaşmadığı bir şeyi, aşkı armağan eder. Ancak Gilbert’ın omuzlarındaki sorumlulukları bu aşkın arasında devasa bir engel olarak durmaktadır.

Ölü Gelin (2005) Corpse Bride IMDb 7,3

1800’lerin sonlarına doğru bir Victorian kasabasında bir adam ve bir kadın Victor Van Dort ile Victoria Everglot nişanlanırlar. Everglotlar’ın paraya ihtiyacı vardır aksi takdirde sokaklarda uyumak üzeredirler. Van Dortlar ise sosyetede adlarının geçmesini seven insanlardır. Yalnız düğün provası esnasında bir şey yanlış gider. Victor, koruluğa girer ve orada bulduğu bir iskeletin parmağındaki yüzüğü kendi parmağına geçirir. O anda da kendisini ölü gelin Emily ile evlenmiş bulur. Öteki tarafta Victoria onu beklerken, Victoria’nın yerini alacak zengin bir başka kişi vardır. Bu durumda ortada iki gelin ve bir damat varken Victor’u hangisinin elde edeceği bir muammadır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler