“Diriliş” ve “Filinta” Dünyaya Yayılıyor

Diziler Manşet Türkiye

Dünya televizyon endüstrisinin en büyük pazarı olan eğlence içerik pazarı fuarı MIPCOM’a bu yıl Türkiye damgasını vurdu.

Türkiye ‘Onur Konuğu’ olduğu MIPCOM’da hem stand, hem de “Turkey: Home of Content” çadırında, 106 metrekarelik standı ile ilk günden ziyaretçi ve katılımcıların ilgi odağı haline geldi.

trt-filinta

Açılış etkinliğini düzenleyen TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, TRT’nin dünya vizyonunun Türk yapımların mümkün olan her ülkede gösterilmesi olduğunu söyleyerek, TRT World ile dünya çapında televizyonculuğa iddialı bir giriş yapacaklarının da müjdesini verdi. Eren sunuş konuşmasında, yakında dünyanın her noktasında yayına başlayacak TRT World’ün ana temasının ‘insan’ olacağını da sözlerine ekledi.

Fuarda, dizi sektörüyle dünyanın en büyüğü olma yolunda ilerleyen Türkiye’den yapımcı ve dağıtımcılar ile uluslararası alıcılar birebir görüşme yaparken, çadırda büyük ilgi gören sanatçı ve yapımcıların katıldığı paneller düzenleniyor. Dev ekranlarla Türkiye’nin yeni dizileri gösteriliyor.

diriliş

Yapımcıların ve format alıcıların özgün yapımlara daha çok ilgi gösterdiği fuarda, sektöre son dönemde ivme kazandıran dizilerin başında gelen ve dünyanın pek çok ülkesinde reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul ve Filinta ilgi odağı olmuş durumda.

Dünya dizi ve yapımlarının önemli oyuncuları da MIPCOM’da boy gösterirken, Türkiye’nin “Onur Konuğu” olması nedeniyle Türk yıldızlar dünya çapında büyük ilgi görüyor. Fuara Engin Altan Düzyatan, Nur Fettahoğlu, Onur Tuna, Didem Balçın, Kaan Taşaner, Hülya Avşar, Halit Ergenç, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Tuğba Büyüküstün, Wilma Elles gibi çok sayıda oyuncu katılıyor.

Dünyanın dörtbir yanından 4.500 alıcının katıldığı MIPCOM’a Türkiye’den katılan şirket sayısı bu yıl yaklaşık iki kat arttı ve 223’den 411’e ulaştı.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up