Direniş Karatay Filminin Çekimleri Tamamlandı

Türkiye Yakında
Direniş Karatay Filminin Çekimleri Tamamlandı
Kadrosu ve konusuyla dikkat çeken “Direniş Karatay” filminin 2 ay süren çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Tamamı Konya’da ve Selçuklu dönemine ait Hollywood standartlarında tasarlanmış Türkiye’nin en büyük platolarından birinde gerçekleşen ‘Direniş Karatay’ın çekimlerinde savaş sahneleri içinse ‘blue box’ stüdyosu kullanıldı.

Kösedağ Savaşının Beyaz perdeye yansıması olarak gerçekleşen ve Türk Sinema tarihi açısından en görkemli savaş sahnelerinden biri olarak çekilen savaş sahnelerinde 1000’e yakın özel tasarım ok, yay, kılıç, mızrak ve kalkan kullanıldı.

65 bin metrekare kapalı alanda gerçekleşen stüdyo çekimleri esnasında savaş sahneleri için uluslararası standartta 45 kişilik dublör ekibi özel koreografileri ile görev aldı. Ayrıca savaş sahneleri çekiminde sette 500 kişi görev aldı.

66 bin metrekare kapalı, 20 bin metrekare açık olmak üzere toplamda 86 bin metrekare alana kurulan Direniş Karatay film platosu, aynı zamanda kurulan ilk Selçuklu platosu olma özelliğinde. ​Kılıçarslan Köşkü, Sultan Kapısı, Ertaş Kapısı gibi tarihî yerlerin gerçeğe yakın prototiplerinin bulunduğu plato, KTO Karatay Üniversitesi’nin ruhunu oluşturan Karatay Medresesi’ni de içinde barındırıyor. Platonun sokaklarında ise, döneme ait kasap, manav, fırıncı, kumaşçı ve benzeri meslek sahiplerinin dükkânları bulunuyor.

 

ÖZEL SELÇUKLU KOSTÜMLERİ
Game of Thrones oyuncularının “Red Carpet” kıyafetlerini tasarlayan dünyaca ünlü tasarımcı Zeynep Kartal’ın uzun süren ciddi çalışmaları ve araştırmaları ile meydana çıkardığı ve yine ilk olma özelliğine sahip Selçuklu dönemine ait 4300 parçayı bulan kostümlerin hazırlanması ise yaklaşık 1 yılı buldu.

Başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Fikret Kuşkan, Yurdaer Okur, Nefise Karatay, Alperen Duymaz, Burcu Özberk gibi isimlerin yer aldığı ve sinemada aksiyon ve tarih severlerin merakla beklediği Direniş Karatay Şubat 2018 de vizyona girecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up