DiCapriolu Mevlana Filmi Senaryosu Yazılmadan Tepki Yağmuruna Tutuldu

Günün Haberi Hollywood

Sosyal medya David Franzoni’nin Mevlana projesi ile çalkalandı. Franzoni hem Mevlana filmi hakkında konuştu hem de gönlünden geçen iki oyuncu ismini açıkladı. Franzoni’ye göre Mevlana’yı Leonardo DiCaprio, Şems Tebrizi’yi ise Robert Downey Jr oynamalıydı.

dicaprio

Mevlana filmi süreci birkaç önce başladı aslında.Hasılat rekorları kıran Gladyatör‘ün senaristi David Franzoni ve yapımcı Stephen Joel Brown the Guardian‘a verdikleri röportajda Batı sinemasında belli bir kalıba sokulan Müslüman karakterleri reddedecek ve onlara meydan okuyacak bir Mevlana filmi çekmek istediklerini söyledi. Önümüzdeki sene bu filmin çekimlerine başlamayı uman ikili, Mevlana’yı en iyi bilen kişilerle bu projeyi konuşmak ve onun türbesini ziyaret etmek amacıyla geçtiğimiz günlerde İstanbul’a geldi.

Oyuncu adayları açıklamalarına iki oyuncudan (Leonardo DiCaprio, ve Robert Downey Jr) da tepki gelmedi, esas tepki ise sosyal medyadandı. Dünyanın birçok ülkesinden atılan tweetler, kullanılan hashtaglar memnuniyetsizliği dile getiriyordu.

#Rumiwasntwhite hashtagi ile paylaşılan iletiler.

Yabancıların tepkileri ile başlayalım:

“Leo, Rumi rolünde: Hollywood asla beyaz olmayan bir kahraman bulamaz, bulursa onu da beyazlatır.”

“Beyazlar, “Rumi” filmini duyurarak 2016 Ramazan ayını berbat ettiler.”

“Ben beyaz değilim – Mevlana”

“Vay tüm terörist rollerini etnik asıllı oyuncular canlandırırken ve Rumi’yi beyaz bir Amerikalı mı oynayacak?”

“Müslüman tiplemelerine gerçeği ve tarihi değiştirmeyi deneyerek karşı çıkmayı kesin.”

Türkiye’den tepkiler ise şöyle:

Ekran Resmi 2016-06-09 11.57.01
Tepkiler bununla da sınırlı değil. Hollywood’a söyleyin Rumi’yi beyazlatmasınlar çağrısı ile imza toplamak için şu adres paylaşıldı: http://act.mpowerchange.org/sign/dont-whitewash-rumi/

‘Beyaz yıkama’ olayı ne ilk ne son. 2016 filmi olan Mısır’ın Tanrıları‘nda İskoç oyuncu Gerard Butler ve Danimarkalı Dane Nikolaj Coster-Waldau yer almıştı. Pers Prensi: Zamanın Kumları filmiyle Jake Gyllenhaal, Prens Destan olarak başrolde karşımıza çıktı. Exodus: Tanrılar ve Krallar‘da Christian Bale Musa’yı canlandırmıştı. 1963 yılında da Elizabeth Taylor Kleopatra rolündeydi. Yakın zamanda vizyona girecek olan Doctor Strange’nin başrolünde Benedict Cumberbatch oynayacak. Dr. Strange Orta Doğulu bir Marvel kahramanı.

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up