DiCaprio’dan Birleşmiş Milletlere: Bahaneler Üretmeyin!

Dünya Hollywood Manşet

Leonardo DiCaprio BM’nin İklim Zirvesi’nde çevreci kimliğini yine konuşturdu.

Paris Antlaşması’nın imzalandığı gün de (2014) hararetli bir konuşma yapan Oscarlı oyuncu, Birleşmiş Milletler’in New York’taki genel kongresine ateşli bir konuşma ile damgasını vurdu. DiCaprio dünya liderlerine artık iklim değişikliği konusunu ciddiye almaları gerektiğini vurguladı ve “bahaneler üretmeyelim” dedi.

Küresel ısınmaya karşı imzalanan Paris Antlaşması töreninin hemen öncesinde DiCaprio BM’nin iklim zirvesinde iklim değişikliği üzerine 5 dakikalık konuşma yaptı. Yıldız oyuncu Abraham Lincoln’dan bir alıntıyla başladı ve devamında BM’nin barış elçisi olarak ziyaretlerde bulunurken iklim değişikliğinin tahrip edici sonuçlarına şahit olduğu sahnelere değindi.

DiCaprio dünya liderlerinin harekete geçmeleri gerektiğini vurgularken sebep olarak “gezegenimizin fosil yakıtları ait oldukları yerlerde kalmazlarsa kurtarılamaz” dedi. Devamında, “21 yıl boyunca yapılan konferanslar ve tartışmalar sonrasında artık ne konuşmalıyız ne de bahane üretmeliyiz. 10 yıllık sözde çalışmalara ve fosil yakıt şirketlerinin bilimi manipüle ederek geleceğimizi etkilemelerine son vermeliyiz” dedi.

leonardo-dicaprio

Diriliş’in yıldız oyuncusu konuşmasına BM kongresi katılımcıların şöyle seslenerek son verdi, “Sizler, bu salonda oturanlar, ihtiyacımız olanı yerine getirme kudretine sahip bir kitlesiniz. Dünya şu an seyrediyor, sizler gelecek nesillerce ya övüleceksiniz ya da yerileceksiniz.”

DiCaprio’nun bu açıklaması kendisi ile çelişen bir durumu da akıllara getiriyor. Zira Sony’nin yakın zamanda sızdırılan maillerinin birinde, ünlü aktörün 6 haftada 6 özel uçuş yaptığı ortaya çıkmıştı.

Merak edenler için DiCaprio’nun önceki konuşması.

Kaynak: Hollywood Reporter

Çeviri: Elif Şimşek
____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up