DiCaprio Mevlana’yı Oynayacak

Günün Haberi Hollywood

DiCapro Mevlana’yı, Robert Downey Jr ise Şems’i oynayacak. Gündeme bomba gibi düşen bu iddia David Franzoni’nin yazmaya başladığı senaryonun ardından ortaya atıldı.

İngiliz Guardian gazetesi, Gladyatör filminin de senaryosunu yazan David Franzoni’nin Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayatıyla ilgili bir film için metin yazmaya başlayacağını duyurdu. Filmde oynayacak aktörlerin kim olacağına dair henüz resmi bir bilgi bulunmasa da iddiaya göre, şeytanın bacağını kırarak ilk defa Oscar kazanan Leonardo DiCaprio filmin kadrosunda yer alabilir. DiCaprio’nun Mevlana’yı canlandırmasını isteyen Franzoni Şems’i de Robert Downey Jr.’ın oynamasını umut ediyor.

Metin yazarı Franzoni, gazeteye verdiği demeçte Mevlana için “Shakespeare gibi biri. Olağanüstü bir yeteneği ve içinde yaşadığı toplum için olağanüstü önemi var. Böyle kişiler her zaman incelenmeye değer” dedi.

Guardian gazetesi Mevlana’yı, “Gençliğinde, Moğol istilasından kaçmak için bugünkü Afganistan’da bulunan memleketinden kaçmak zorunda kalan bu öğretmen ve Sufi şair Bağdat, Mekke ve Şam’a gittikten sonra ailesi ile Konya’ya yerleşiyor ve geç yaşa kadar yaşamış” diyerek tanıttı.

Gladyatör’ün yazarı filmi, günümüzde sürekli öne sürülen basmakalıp Müslüman kimliğine karşı bir meydan okuma olarak nitelendiriyor. Ancak sosyal medya onunla aynı fikirde değil. Ortak fikir yine bir ‘white-washed’ yani beyazlatılmış Hollywood eseri ile karşı karşıya kalacağımız. Film şimdiden eleştiri yağmuruna tutuldu, sinema ve medya eleştirmeni Imran Siddique, “Bunlar işte Hollywood’un adamları, onlar hangi hikâyelerin nasıl ve kimler tarafından anlatılması gerektiğine karar verenler.” Bir başka eleştirisinde Siddique şöyle diyor, “Hollywood yönetmenlerini savunmak adına bütün karakterlerin beyaz olduğu filmlerin ırkla alakası olmadığı vurgulanıyor. Bu filmler tabii ki ırkla alakalı.”

Filmin çekimine gelecek yıl başlanması bekleniyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up