Devlet memurundan 2 bin TL’lik yarışma filmi

Manşet Türkiye

Antalya’da dün başlayan sağanak yağmur festival programını da etkiledi. Saat 16.00’da yapılması planlanan geleneksel kortej yürüyüşü hava muhalefeti nedeniyle ertelendi. Etkinlik, havanın müsaade ettiği bir vakitte festival sona ermeden yapılacak. Gün boyu devam eden yağmura rağmen dün ilk yarışma filmleri seyirciyle buluştu. 12.00 seansında gösterilen ‘Fedakar’ın yönetmeni Hüseyin Eleman, yarışmadaki 9 ‘ilk filmci’den biriydi. Suriye’ye giden bir gazeteci ile SSPE (Subakut sklerozan panensefalit / Kızamık hastalığının ardından beyne yerleşebilen virüsün neden olduğu bir merkezî sinir sistemi hastalığı) hastası küçük kızın dramatik hikâyesini anlatan yapım, filmden ziyade ‘sosyal sorumluluk projesi’ olarak değerlendirilebilir. Zaten bu yönüyle de seyirciyi gönülden yakaladı.

Gösterim sonrası gerçekleşen söyleşide genç yönetmen Hüseyin Eleman, filmi zor şartlar altında, imece usulü çektiklerini anlattı. Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde psikolojik danışman olan Eleman, henüz stajyer adaylığı tamamlanmamış bir devlet memuru olduğu için filmi 7 günlük izin hakkını kullanarak çekmiş. Silvan ve dağlarını mekân olarak kullanan film ekibi, 14 Temmuz’da yaşanan terör saldırısının olduğu günlerde bölgedeymiş. Hatta Eleman, çekimler sırasında operasyona başlayan güvenlik güçlerinin ellerindeki kamera ve tripodu silah zannettikleri için hedef alındıklarını ve son anda fark edilip operasyon sahasından bir köye nakledildiklerini belirtti. Bölge halkından çok destek gördüğünü belirten Eleman, “Kameranın silah zannedildiği bir yerde böyle bir film çekebilmek gerçekten gurur verici…” ifadesini kullandı. Video kaydı yapan dijital bir fotoğraf makinesi ile çekilen filmin maliyeti ise 2 bin TL.

‘Fedakar’dan sonra festivalde dün, yine ilk filmler arasında yer alan, Çiğdem Vitrinel’in yönettiği ‘Geriye Kalan’ ile Egemen Sancak imzalı ‘Hangi Film’ adlı yapımlar gösterildi. Bugün ise ulusal uzun metraj yarışma jürisi basın karşısına çıkacak. Yarışma filmlerinden ‘Güzel Günler Göreceğiz’, ‘Hicaz’ ve ‘Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm’ de seyirciyle buluşacak.

zaman

Yorumlar

 

2 Yorum

  1. Öss’yi kazanan çobanların her yıl birinci olma acıtasyonu ile bu memleketin fertleri çok yakından alakalıdır. Ben de milyon dolara çekip 100 tlye çektim diyeceğim. Ancak öyle izleniyorum. Türkiye gerçeği bu!

    Reply
  2. arkadaşım adam basın toplantısında zaten söyledi. benim cebimden çıkan para o kadar ama herkes gönüllüydü bu işte.param yoktu, herkes el attı ortaya çıktı diye.basın olayın sadece burasını almış.yazık. ben festivale katıldım ve izledim gayet samimi bir işti.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up