Dev Prodüksiyonlu Bir Osmanlı Filmi Geliyor: Deliler

Manşet Türkiye Yakında
Dev Prodüksiyonlu Bir Osmanlı Filmi Geliyor: Deliler
Osmanlı İmparatorluğu ordusunun fedaileri olarak anılan “Deliler”, göz kamaştırıcı bir hikâye ve dev bir prodüksiyonla beyaz perdeye taşınacak.

Hazırlıkları yaklaşık 2 yıldır süren ve Angel Yapım imzası taşıyan Türk yapımı film “Deliler”, dünyaca ünlü diziler Game of Thrones ve Vikings kalitesinde dev bir prodüksiyonla Türk sinema tarihine damgasını vurmaya hazırlanıyor.

Yönetmenliğini Osman Kaya’nın üstlendiği filmde, Erkan Petekkaya, Cem Uçan, Yetkin Dikiciler, Kamil Güler, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu ve Demet Tuncer’in de aralarında olduğu dev bir oyuncu kadrosu yer alıyor. Film, Fatih Sultan Mehmet tarafından Vlad Tepeş nam-ı diğer Kazıklı Voyvoda’nın şatosuna gönderilen Osmanlıların en cesur süvarileri Deliler’in bu görev sürecinde yaşadıklarını konu alıyor.

Filmin yapımcılarından ve başrol oyuncularından Cem Uçan, çekimlerin bir kısmının gerçekleştiği Aksaray’da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Uçan, 8 yıldır bu proje üstünde çalıştığını belirterek, “Deliler, Osmanlıların en cesur süvarileri. Dünyada taklidi yapılan ilk askeri birlik. Bütün proje tasarımını ve genel hikâyeyi ben hayata geçirdim. Senarist arkadaşlarımla buna diyalog yazıp bir dünya haline getirdik. Çok zor bir iş çekiyoruz. Son dönemin en yüksek bütçeli işini çekiyoruz. 7 haftadır buradayız, son 1 haftamız kaldı. Görsel anlamda bir şov ve müthiş bir hikâye izlettireceğiz. Game of Thrones, Vikings gibi dizileri ve bu tür filmleri onlardan daha iyi yapabiliriz. Bu filmi izleyen herkes daha ne dediğimi çok iyi anlayacak. İnanılmaz bir görsel şov var. Aksiyon olarak müthiş bir film çekiyoruz. Çok zor şeyler çektik, çok tehlikeli anlar yaşadık çekimlerde” dedi.

İzleyicilerin, alışık olmadığı bir Erkan Petekkaya göreceğini vurgulayan Uçan, şunları söyledi: “Erkan ağabey, müthiş bir karakter ortaya çıkardı ve izleyiciler alışık olmadığı bir Erkan Petekkaya görecek. Bu işe gerçekten ruhunu koydu, ona da çok teşekkür ediyorum. Vlad’ın o dönem çizilmiş yağlı boya tabloları var. Kostüm ve tipoloji anlamıyla çok güzel bir postür ayarladık. Tam bir Vlad vardı.”

Deliler’den Aşgar’ı canlandıran İsmail Filiz, filmde kullanılan kostümler için hiçbir canlıya zarar verilmediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Her insan projeye başlarken büyük bir heyecanla başlıyor. Proje size ilk aktarıldığında inanıyorsunuz ve onun peşinden koşmaya başlıyorsunuz. Ancak bazen aksaklıklar oluyor tabii ve içinizden bir şeylerin koptuğunu hissediyorsunuz. Cem bu konuda çok heyecanlı, çünkü 8 yıllık emeği var ve hayalini gerçekleştiriyor. Bana ilk anlattığında aynen bu şekilde heyecanlıydı, hala da aynı heyecanı görüyoruz. Aynı heyecanı biz de yaşıyoruz. Her sahneyi heyecanlı çekiyoruz. Kostümlerimiz inanılmaz iyi, mekânlarımız muhteşem. Burası Hıristiyanlığı yayan 4 papazdan birinin bulunduğu mekân. Bu bölgede yaklaşık 800 kilise var. Özellikle belirtmek isterim, hiçbir canlıya zarar vermedik. Üstümüzdeki kürk gerçek değil. Bu arada 2018 yılının en pahalı bütçeli filmlerinden biri bu. Bu iş karşılığını gerçekten bulacak.”

Alaca karakteriyle izleyicilerin karşısına çıkacak Nur Fettahoğlu, çekimlerin muazzam geçtiğini belirterek, “Hepimiz çok heyecanlıyız. Kostümünden lensine kadar büyük bir özen gösterildi. Olur mu yapabilir miyiz diye çok kaygılandık ama sahneleri izleyince gerçekten gördük ki, çok muazzam işler çıkarılmış. Çok ciddi bir emek var, inşallah karşılığını alırız. Uzun zamandır at binmiyordum, bu rolle tekrar ata da binmeye başladım. Onlarla bütünleşmek çok farklı bir şey. Doğa da muazzam burada. Huzurlu bir ortamda ağır sahneler çekiyoruz” diye konuştu.

Roza karakterini oynayan Demet Tuncer, filmin Oscar’ı hak ettiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: “Bildiğiniz gibi ben Amerika’da yaşıyorum. Bu proje için Türkiye’ye geldim. Yapımcımız Cem Uçan, bana senaryoyu gönderdi. Okudum ve vizyona bayıldım. Hikâye çok güzel, daha önce yapılmamış bir hikâye. Amerika’daki birkaç yapımcı arkadaşıma da çıtlattım, onlar da bayıldı. Geldim buraya ve yapılanlara baktım, gerçekten çok gurur duydum. Game of Throne ve Vikings tadında, o renklerde, o vahşiliği ve doğallığı gösteren bir şey gördüm. Onu da yansıtmışlar zaten. Keşke ‘Yabancı Film’ için Oscar adayı olsak. Gerçekten hak ediyor çünkü.

Çekimleri bitmek üzere olan filmin vizyon tarihi henüz net değil.

Mel Gibson ile Morgan Freeman Türk Filminde

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up