Dev Bütçeli Hz. Muhammed Filmi Eleştirilerin Odağında

Dünya Manşet

İranlı yönetmen Majid Majidi (Mecid Mecidi) Cennetin Rengi, Cennetin Çocukları, Serçelerin Şarkısı, Baran gibi dünyaca ünlü filmlerinden sonra İslam peygamberi Hz. Muhammed’in (Sav) hayatını filme alacağını açıklamıştı. Filmin ismi ‘Muhammed’ olarak duyuruldu.

mecid mecidi muhammed filmi  2

[bilgi] Arşiv Haber: Mecid Mecidi Gözyaşlarını Tutamadı[/bilgi]

50 Milyon dolar gibi dev bütçelerin konuşulduğu filmde sona gelindi.  Ancak filme ait görüntüler paylaşıldıktan sonra eleştiriler gündeme geldi. Filmde özellikle İslam peygamberinin yüzünün gösterileceği, sesinin duyurulacağı iddiaları dolayısıyla Müslümanlar arasında tepkiler büyüdü.

İddialar üzerine filme tepkiler çığ gibi büyürken, Lübnan Müftüsü Muhammed Ali El Cuzu “Bu adım İran’ın İslam’dan önce benimsediği putperestlik günlerine geri dönüşüdür” fetvasıyla Arap dünyasını ayağa kaldırdı.  Lübnan, Katar, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün filme sert tepki gösterdi.

Hatırlanacağı üzere filmin çekimi devam ederken yönetmen Mecidi peygamberin yüzünü göstermek istemiş ancak İslam alimlerinin tepkisi sonrası kararını değiştirmişti. Son günlerde bu konuda yeni baştan gündem oldu.

Yönetmen Mecid Mecidi Hz. Muhammed’in hayatını anlatan bir diğer film Çağrı için şu sözleri sarf etmişti: “Çağrı filmi, Peygamberimizin hayatında en fazla savaşlara önem vermişti ve onları da tam olarak anlatamamıştı. Çünkü Peygamberimiz savaşlarda ağaçlara bile zarar verilmemesini emrederdi ve tüm savaşlar savunma savaşı idi. Bunlar ne yazık anlatılamamıştı.”

Mecidi, geçen yıl İslam alemini ayağa kaldıran Amerikan yapımı çok tepki çeken filmin yapımcılarına hitaben şöyle konuşmuştu: “Gözleriniz yolda olsun, attığınız çamurdan sonra pek yakında bir zamanda Hz. Muhammed (sav)’in nur yüzü güneş gibi parlayacak ve siyah kalplere sahip olan sizler utanacaksınız.”

Filmin kamera arkasında 3 kez Oscar ödülü kazanmış olan İtalyan kameraman Vittorio Storaro var.

Filmden Görüntüler İçin Tıklayın

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up