Dev Anlaşma: Disney, Fox’u 52 Milyar Dolara Satın Aldı

Hollywood Manşet
Dev Anlaşma: Disney, Fox’u 52 Milyar Dolara Satın Aldı

Walt Disney’in, 21st Century Fox’u satın aldığı açıklandı. Fox’un sahibi Murdoch, Fox’ın sinema ve TV bölümlerini Disney’e 52.4 milyar dolar karşılığında sattı. Disney’in başkanı Bob Iger ise anlaşma sonrası kontratını 2021’in sonuna dek uzattı.

Disney dijital medyada Netflix’e karşı da gücünü büyütüyor

Sarın almaya 20th Century Fox film stüdyosu ve İngiltere, Avrupa, Asya’daki Sky ve star uydu yayınlarını da kapsıyor. FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD’deki 22 bölgesel spor kanalı ve Fox grubunun dijital yayın platformu Hulu’daki hisselerinin de anlaşmayla Disney’e geçeceği bildirildi. Ancak, Fox News ve Fox Sports’un Rupert Murdoch’un kontrolünde kalmaya devam edeceği belirtiliyor. Satın alma haberinin duyurulmasının ardından Disney hisseleri salı günü New York’ta yüzde 0.5 değer kazanmış, 162 milyar dolara ulaşmıştı. 21th Century Fox’un değeri ise 62.6 milyar dolara yükseldi.

Anlaşma dahilinde Simpsons, Alien, Planet of the Apes serilerin yanı sıra, FOX’un elinde bulundurduğu X-Men ve Fantastic Four hakları da artık resmi olarak Disney/Marvel‘ın. Bu da X Men ve Avengers kahramanlarının ileride aynı filmde bir arada olabileceği anlamına geliyor.

Bilindiği üzere Disney, LucasFilm‘i 4 milyar dolara satın almış ve Star Wars‘a yeni üçleme ve yan hikayeler ekleyerek gişeden büyük hasılat elde etmişti. Ancak Star Wars hayranları kalitenin düştüğünü dile getirmişlerdi.

Yaklaşık son 50 yıldır medya imparatorluğunu sürekli büyüten Murdoch’un, Fox’un önemli bir bölümünü satma kararı alması bu alanda pek çok insanı şaşırtmış durumda.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up