Derviş Zaim: “Film yapmak, ödün verme sanatıdır.”

Festivaller Manşet Türkiye
Usta yönetmen Derviş Zaim, 9. Malatya Film Festivali Master Class programında sinemasever ve genç yönetmenlerle bir araya geldi.

Malatya Valilği Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen 9. Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterileri ve söyleyişilerle devam ediyor.

Festivalin Master Class programında dün yönetmen Derviş Zaim, sinemasever ve genç yönetmenlerle bir araya geldi. izleyicilere bir film çekerken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Zaim, her karakterin bir geçmişi olduğunu ve bu geömişi geliştirmek gerektiğini anlatarak, “Bir Ahmet karakteri yaratınız. Ahmet karakteri geçmişte neydi? Karaktere bir biyografi geliştireceksiniz. Her yönetmenin bunu yapması lazım. Dolayısıyla sizin bir biyografi yazarı gibi kullanmadığınız bilgilere de sahip olarak o karaktere bir tarih geliştirmenizde yarar vardır.” diye konuştu. Genç yönetmenlere çekim listeleri hazırlamaları tavsiyesinde bulunan Zaim, amatör, yarı amatör ve profesyonel her filmcinin bunları yapmalarının iyi olacağı tavsiyelerinde bulundu.

”Film sizi, siz filmi yoğuracaksınız” diyen Derviş Zaim, sözlerine şu şekilde devam etti: Bu karşılıklı alışverişlerden aslında değerli, faydalı, duyarlı bir şey ortaya çıkabilir. Çünkü siz bir filmi yaparken aslında filmde sizi yapıyordur. Bu karşılıklı alışverişe kendinizi açık tutarsanız, sürüklerken sürüklenmeyi de başarırsanız film yapmak bir keyif haline dönüşebiliyor. Bunu yapmaya çalışmak çok değerli ve kıymetli. Bu nasıl olur, kendinizi dünyaya açarak, farkındalıkla, anı yaşamakla olur.

Zaim, her kritik sahnelere bir alternatif çektiğini dile getirerek, şu ifadelere yer verdi: ”Artık bunu daha fazla yapıyorum. ‘Sen dur burada bak’ bir öyle çekiyorum, ‘Sen dur burada yürü’, ‘Kızı zorla elinden tut dışarıya götür’, ‘Kızı hiç zorlamadan dışarıya götür’, ‘Adamı öldür ama bir baba şefkatiyle öldür’ diyorum. Bunların çoğu çöp olabilir ama bazen öyle kıymetli şeyler çıkar ki bunlardan ancak bunları her filmde yaparsanız yapımcı sizi öldürür. Ne için öldürür? Sen her sahneyi iki, üç alternatifli çekersen maliyet artar. Dolayısıyla bunu yapabilecek koşulları bulmanız gerekiyor. Bunu illa yapacaksanız bir şeylerden tasarruf etmeniz gerekiyor. Daha önce çektiğiniz üç yakın planı almadan alternatif planlar almaya başlayacaksınız. Film yapmak, hayatın her defasında olduğu gibi aslında ödün verme sanatıdır. Estetik, yapım her anlamda senaryo bağlamında sürekli ödün verirsiniz, ödün verirken de aslında bazen bir şeyde kazanırsınız. Bütün bunları görebilmek, tasarlayabilmek işidir yapımcılık ve de yönetmenlik. Yapımcılık ve yönetmenliği beraber kullanıyorum çünkü çoğu zaman yapımcılığımıda kendim yapıyorum. Tasarımımı da kendim yapıyorum. Dolayısıyla hayat hiç istemediğim halde beni buralara getirdi. İyi ki de getirdi başka türlü de o filmler olmazdı.” sözlerine yer verdi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up