Sinema Dört Dağ İçinde

Festivaller Genel Türkiye

dersim festival

Dersim, 20-29 Mayıs 2011 tarihleri arasında Tunceli Belediyesi’nin ev sahipliğinde uluslararası bir festivale hazırlanıyor.

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali’ zengin gösterim programı ve değerli katılımcıları ile Türkiye’de “İnsan Hakları” temalı ilk uluslararası festival olma özelliği taşıyor.

Dünyanın en iyileri sineması olmayan Tunceli’de festival için üç salon sinemaya dönüştürüldü. Festivale ‘Gölgeler ve Suretler’ ile Derviş Zaim; ‘Çoğunluk’ ile Seren Yüce; ‘Meş’ ile Shiar Abdî; ‘72. Koğuş’ ile Murat Saraçoğlu; ‘Saklı Hayatlar’ ile A. Haluk Ünal; ‘Press’ ile Sedat Yılmaz, ‘Kayıp Özgürlük’ ile Umur Hozatlı ve çekimleri Dersim’de gerçekleşen ‘Oğul’ ile Atilla Cengiz konuk oluyor. Ustalara Saygı bölümünde ise Yılmaz Güney’in ‘Duvar’ filmi gösterilecek.

Ayrıca dünya sinemasının seçkin örnekleri arasında yer alan ‘Siyah Kuğu’ (Darren Aronofsky), ‘Geride Kalan’ (Elia Suleiman), ‘Yağmuru Bile’ (Icíar Bollaín), ‘Tehlikeli Yol’ (Ken Loach), ‘Yarın’ (Marian Crisan), ‘Özgürlük’ (Tony Gatlif), ‘Kimse İran Kedilerinden Söz Etmiyor’ (Bahman Ghobadi) filmleri de Dersimli sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde ayrıca ‘Doğanın Çocukları’ ve ‘Dersim’in Yakınları’ başlığı altında belgeseller de gösterilecek.

Ayrıca Hrant Dink anısına ‘Vicdan Filmleri’ ve Türkiye-Ermenistan filmlerinden örneklerin gösterimi, AGOS gazetesinden Pakrat Estukyan’ın söyleşisi de festivalde. Kazım Koyuncu ve Ahmet Kaya’nın anısına yapılacak gösterimler ise yönetmen Ümit Kıvanç’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Çocuklar için özel bir seçki ve insan hakları temasına sahip kısa filmler de festival programında.

[Radikal]


Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up