Denzel Washington’ın En İyi 12 Performansı

Liste

Cry Freedom (Özgürlük Çığlığı) 1987

1954 doğumlu Denzel Washington;CarbonCopy, A Soldier’s Story filmlerinin ardından Güney Afrikalı siyahi aktivist Steve Biko’yu canlandırdığı bu filmde adından söz ettirmeye başlayacaktır. Yönetmenliğini Gandhi filmi ile sekiz dalda Oscar ödülü alan Richard Attenborough üstlenir ve film Denzel Washington’a Steve Biko performansıyla ilk Oscar adaylığını getirir. Film, Donald Woods’un otobiyografik romanından uyarlanmıştır.

Glory (Zafer) 1989

Yönetmenliğini Edward Zwick’İn üstlendiği Glory filminde D.Washington (Pvt. Trip); eskiden bir köleyken onurunu tekrar kazanmak ve kendini ispat etmek için tamamen siyahilerden oluşturulan ordu birliğine gönüllü asker olarak alınır.

Öfkeli ve gururlu bir askeri canlandırdığı filmde, gerçekçi performansıyla Akademiden en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alır.

Malcolm X 1992

Zor ve sıkıntılı bir çocukluk döneminden sonra girdiği hapishanede hayat görüşünün değişmesiyle birlikte Müslüman olan Malcolm kendini siyahi insanların haklarını savunmaya adar. Hac ibadeti sırasında farklı ırklara mensup insanların bir arada kardeşçe ibadet etmesinden etkilenir ve gerçek İslam diniyle tanışır. Büyük bir hayal kırıklığıyla hayatındaki hataları bundan sonra telafi etmeye çalışacaktır.

Malcolm X rolüyle birçok insanın hafızalarına kazınan D.Washington, adeta Malcolm’u yaşar ve yaşatır. ‘Hayatımın rolü’ dediği o günlerde doğacak oğluna Malcolm ismini vererek MalcolmX’ten ne kadar etkilenmiş olduğunu da gösterir. Bu rolüyle de aktör Oscar’a aday gösterilir.

The Hurricine (16. Raunt) 1999

İşlemediği bir cinayetten ötürü yargılanan ve hapse atılan ünlü orta sıklet boks şampiyonu  Rubin Carter’ı canlandırdığı film, gerçek yaşam öyküsünden esinlenilmiş 1999 yapımı Norman Jewison filmidir.

Bu filme sadece Norman Jewison filmi dersek Denzel Washington’a haksızlık etmiş oluruz. Göstermiş olduğu performansıyla Washington Altın Küre ödülü kazanmış ve ödülü alırken ‘bu adam sevginin ta kendisi’ diyerek Carter’ı anmıştır. Ayrıca Washington bu filme başlamadan önce özel olarak boks dersleri alır.

Remember The Titans (Unutulmaz Titanlar) 2000

Irkçılığın ortadan kalktığını göstermek için siyah ve beyazların bulunduğu liseler birleşince Amerikan futbolu takımının karma olarak yeniden kurulması gerekir. Liseye koç olarak siyahi Herman Boone (D. Washington) atanınca, takımın da alışık olunmayan durumu yüzünden başta takım oyuncularından hiçbir olumlu tepki alınamaz. Zamanla koç Boone’nin atılımlarıyla takım ruhu kazanılır ve ardından başarı kendiliğinden gelir.
Washington’ın karaktere kendinden çok şey katması ve tabi ki aktörün tercihini yaşanmış olayların anlatıldığı senaryolara yönelik kullanmasıyla film, alışılmış spor temalı filmlerdenayrılmış oluyor. Unutulmaz Titanlar ‘başarı öyküleri’ denince kuşkusuz akla gelecek filmler arasında ilk sıralarda yerini alacaktır.

Training_Day

Training Day ( İlk Gün) 2001

Denzel Washington, ‘her rolün hakkından gelir’ diyeceğimiz bir polisiye filmi ile karşımızda. İlk defa kötü bir karakteri canlandırdığı Alonzo Harris rolü ona en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü kazandırır.

Filmde çaylak bir polisi canlandıran Jake Hoyt ( Ethan Hawke), ünü her yere ulaşmış narkotik dedektifi Harris ile çalışmak için can atar. Tabi bu o kadar da kolay değildir. Önce Hoyt’ın bir deneme sürecinden geçmesi gerekir. Her şey ondan sonra başlayacaktır. D.Washington bu filmde oynadığı karakter hakkında ‘kurtları yakalamak için kurt olmalısın’ deyişinden yola çıktığını belirtmiştir.

man-on-fire-gazap-atesi

Gazap Ateşi (Man on Fire) 2004

Film saat başı 6 kişinin kaçırıldığı Meksika’da geçer. 9 yaşındaki Pita (Dokata Fanning) artık eski ajan olan John Creasy’e ( D. Washington) emanettir. Bu ikili gün geçtikçe arkadaş olurlar. Pita’nın kaçırılmasıyla birlikte John tekrar adam öldürmeye ve hayatından vaz geçmeye karar verir.
Yönetmen koltuğunda 2012 yılında intihar ederek yaşamına son veren Tony Scott’un bulunduğu filmin seksenlerde yazılan senaryosu için Marlon Brando düşünülmüş.

John Q 2002

Baba-oğul ilişkisinin anlatıldığı bir başka Denzel Washington filmi ‘John Q’var karşımızda. Amerika’daki sağlık sisteminin eleştirildiği filmin yönetmeni Nick Cassavetes’tir.

Sıradan bir işçi olan John ailesine düşkün bir babadır. Oğlunun sağlık sorunun ortaya çıkması ve sigorta priminin oğlunun ameliyatına yetecek kadar olmaması baba John’uçılgına çevirir. Hastaneyi basar ve herkesi rehin alır. Tek isteği ise oğlunun ameliyatının gerçekleşmesidir. Film Amerika’da eleştirilse de iyi bir hasılat elde etmiştir.

Inside Man (İçerideki Adam) 2006

Ayrıntıları başarıyla gizlenmiş ve ince ince işlenerek seyircide hem kurgu hem görüntü hem de oyunculuk anlamında iyi izlenimler bırakmış bir yapım İnside Man.
Washington bu filmde Dedektif Keith Frazier rolüyle karşımıza çıkıyor. Bir banka soygununu çözmek için görevlendirilen Keith, akıl oyunlarıyla dolu bir alana sürükler seyirciyi. Bu filmde her an her şey sınanmaktadır. Film Spike Lee imzasını taşıyor.

de javu

Deja Vu 2006

Dejavu, son derece gelişmiş sıra dışı bir teknoloji aracılığı insanların geçmişleri de dahil olmak üzere, tüm yaşamlarını mercek altına alabilen bir sistem üzerine kurulu. Ajan Carlin, bu sistemde bir görev almıştır. New Orleans’ta oluşan bir patlamanın ardından hayatının en çarpıcı soruşturmasına dahil olmak durumunda kalır. Zamanda geriye doğru gitmek koşulu ile yaşanan olayların akışına müdahele etmek. Carlin, patlama olayının takibinde kısa bir zaman diliminin öncesine gittiğinde oldukça riskli bir işe girişmiş olur. Dar bir zaman aralığında olayların akışını değiştirebilmek için elinde bir tek fırsatı mevcuttur.

american-gangster-2007

Amerikan Gangsteri 2007

Film, organize suçu İtalyan mafyasından öğrenen Amerikalıların, ilk gerçek organize suç deneyimini konu alır.

Yanında şoför olarak çalıştığı New York’un tanınmış yasa dışı işler yapan patronu ölünce yerine geçip kendi imparatorluğunu ilan eden Frank Lucas (D. Washington) zekası ve soğukkanlılığı sayesinde kısa zamanda Harlem bölgesini kontrolü altına alır. Lucas’ı yakalamaya çalışan narkotik ajanı Richie Roberts’in (Russell Crove) gerçek hikayesinden uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini ise Ridley Scott üstlenmiştir.

Flight (Uçuş) 2012

Yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis’in oturduğu Uçuş filminde D. Washington alkol sorunları olan bir pilot rolüyle karşımızda. Uçuş esnasında uçağın kontrolünü kaybetmesiyle zorunlu iniş yapması gereken pilot Whip Whitaker, uçağı alışılmışın dışında yere indirmeyi başarır ve ünü tüm ülkeye yayılır. Fakat çok geçmeden gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bir kez daha Denzel Washington Uçuş filmindeki performansıyla Oscar’a aday gösterilir.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up