Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Denemek ve Yanılmak üzerine…

Yayınlandı

tarihinde

Bedir Afşin/ ''diyeceksin ki niye, işte öyle..."

İnsan bir meslekte karar kılıp, seçtiği meslek doğrultusunda kendini yetiştirmeye çalışırken o mesleğin uzantılarını fark ediyor ve müdahil olmak istiyor. Sinema yalnızca film yapmaktan ibaret değil. Başınızı kaldırıp şöyle bi’ baktığınızda karşınıza onlarca pencere çıkıyor. Sanırım bütün mesele burada başlıyor. Görünen bütün pencerelerin içinde aktif olma isteği…

Bu bi’ tür hastalık.

Eskilerin güzel tabirleri var. Biri şöyle; ‘Bir koltuğa üç karpuz sığmaz.’  Bir diğeri ise daha aydınlatıcı; ‘Maymun iştahlı olmak.’

Evet. İşte tam da bu.

 

Bir işi gereğince yapmak yerine birçok işle ilgilendiğimizde hiçbirinin hakkını yeterince teslim etmeden yaşayıp gidiyoruz. Bu da bizi bi’ tür doyumsuzluğa sevk ediyor ve bu yol neredeyse her zaman mutsuzlukla sonuçlanıyor. Mutlu olmak ise başarının yanından dahi geçemeyeceği bir yerde duruyor. Mutlu değilseniz, hiçsiniz. (Mutluluktan kastımı uzun uzadıya açıklamak isteğim saklıdır. İleriki yazılarda ömür el verirse klavyeye dokunacağım.)

Rec Dergi’de tam olarak böyle bir duygunun ve aksiyonun ürünü.

Aklında, fikrinde ve zikrinde film yapmak dışında hiçbir istek bulunmayan birkaç kendini bilmezin(!) kurmaya yeltendiği fazla büyük bi’ cümle Rec Dergi. Tabii sonuç ‘abi biz yapamadık mı bu şeyi’ ile tarif edilebilecek uzun diyaloglar.

Dergi çıkarmak, sayı hazırlamak, temayı oluşturmak hatta konuları ve yazıları sıralamak, hayal etmenin ötesinde titiz bir iş gücü gerektiriyor. Yani zaman. Yani odaklanma.

Rec Dergi’yi elimize aldığımızda bunun hayal kırıklığını yaşadık. .

Çünkü cümle kurmak üzerimize aldığımız bir sorumluluk. Kurduğumuz her cümleden sorumluyuz hayatta. Dolayısıyla inanmadığımız bir cümleyi kurduğumuzda önce kendimize sonra da ulaştığımız kişilere adil ve ahlaklı davranmış olmayacaktık.

Ve Rec Dergiyi basmaktan vazgeçtik.

Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni ve değerli dostum Muhammed’le otururken bu mutsuzluğumuzu insanlarla paylaşmanın gerekliliğini konuştuk ve şimdi gereğini yapıyoruz. Rec Dergi’nin ilk ve tek sayısını sizlerle sinefesto.com’dan paylaşacağız. Çünkü ilk sayımızda çok önemli isimlerin önemli yazıları var. Yusuf Kaplan, Girne Amerikan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cengiz Erdem, değerli dostum Ümmü Gülsüm Sarıoğlu önemli yazılar kaleme aldılar bizim için. Üniversiteden Hocam ve dünyadaki önemli görüntü yönetmenlerinden olan Hayk Kirakosyan, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bülent Somay, Gazeteci Yazar Roni Margulies ile sinema üzerine güzel röportajlar yaptık.

Bu önemli isimlerin kurduğu cümleleri sizlerle paylaşmanın gerekliliğine inandık.

Yaşadığımız bu deneyimi, yeni deneyimlere hevesli dostlarımıza âcizane bir örneklik teşkil eder ümidiyle, sizinle paylaşmanın güzel olacağını düşündük.

Bir gerçek var; denemeden yanılmıyor, yanılmadıkça da doğruyu fark etmekte zorlanabiliyoruz. Deneyip, yanılıp bunu paylaşanlardan olmak istedik.

Hey, hey millet! Bakın, biz yaptık böyle oldu.

Saygıyla…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler