Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Denemek ve Yanılmak üzerine…

Yayınlandı

tarihinde

Bedir Afşin/ ''diyeceksin ki niye, işte öyle..."

İnsan bir meslekte karar kılıp, seçtiği meslek doğrultusunda kendini yetiştirmeye çalışırken o mesleğin uzantılarını fark ediyor ve müdahil olmak istiyor. Sinema yalnızca film yapmaktan ibaret değil. Başınızı kaldırıp şöyle bi’ baktığınızda karşınıza onlarca pencere çıkıyor. Sanırım bütün mesele burada başlıyor. Görünen bütün pencerelerin içinde aktif olma isteği…

Bu bi’ tür hastalık.

Eskilerin güzel tabirleri var. Biri şöyle; ‘Bir koltuğa üç karpuz sığmaz.’  Bir diğeri ise daha aydınlatıcı; ‘Maymun iştahlı olmak.’

Evet. İşte tam da bu.

 

Bir işi gereğince yapmak yerine birçok işle ilgilendiğimizde hiçbirinin hakkını yeterince teslim etmeden yaşayıp gidiyoruz. Bu da bizi bi’ tür doyumsuzluğa sevk ediyor ve bu yol neredeyse her zaman mutsuzlukla sonuçlanıyor. Mutlu olmak ise başarının yanından dahi geçemeyeceği bir yerde duruyor. Mutlu değilseniz, hiçsiniz. (Mutluluktan kastımı uzun uzadıya açıklamak isteğim saklıdır. İleriki yazılarda ömür el verirse klavyeye dokunacağım.)

Rec Dergi’de tam olarak böyle bir duygunun ve aksiyonun ürünü.

Aklında, fikrinde ve zikrinde film yapmak dışında hiçbir istek bulunmayan birkaç kendini bilmezin(!) kurmaya yeltendiği fazla büyük bi’ cümle Rec Dergi. Tabii sonuç ‘abi biz yapamadık mı bu şeyi’ ile tarif edilebilecek uzun diyaloglar.

Dergi çıkarmak, sayı hazırlamak, temayı oluşturmak hatta konuları ve yazıları sıralamak, hayal etmenin ötesinde titiz bir iş gücü gerektiriyor. Yani zaman. Yani odaklanma.

Rec Dergi’yi elimize aldığımızda bunun hayal kırıklığını yaşadık. .

Çünkü cümle kurmak üzerimize aldığımız bir sorumluluk. Kurduğumuz her cümleden sorumluyuz hayatta. Dolayısıyla inanmadığımız bir cümleyi kurduğumuzda önce kendimize sonra da ulaştığımız kişilere adil ve ahlaklı davranmış olmayacaktık.

Ve Rec Dergiyi basmaktan vazgeçtik.

Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni ve değerli dostum Muhammed’le otururken bu mutsuzluğumuzu insanlarla paylaşmanın gerekliliğini konuştuk ve şimdi gereğini yapıyoruz. Rec Dergi’nin ilk ve tek sayısını sizlerle sinefesto.com’dan paylaşacağız. Çünkü ilk sayımızda çok önemli isimlerin önemli yazıları var. Yusuf Kaplan, Girne Amerikan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cengiz Erdem, değerli dostum Ümmü Gülsüm Sarıoğlu önemli yazılar kaleme aldılar bizim için. Üniversiteden Hocam ve dünyadaki önemli görüntü yönetmenlerinden olan Hayk Kirakosyan, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bülent Somay, Gazeteci Yazar Roni Margulies ile sinema üzerine güzel röportajlar yaptık.

Bu önemli isimlerin kurduğu cümleleri sizlerle paylaşmanın gerekliliğine inandık.

Yaşadığımız bu deneyimi, yeni deneyimlere hevesli dostlarımıza âcizane bir örneklik teşkil eder ümidiyle, sizinle paylaşmanın güzel olacağını düşündük.

Bir gerçek var; denemeden yanılmıyor, yanılmadıkça da doğruyu fark etmekte zorlanabiliyoruz. Deneyip, yanılıp bunu paylaşanlardan olmak istedik.

Hey, hey millet! Bakın, biz yaptık böyle oldu.

Saygıyla…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler