Denemek ve Yanılmak üzerine…

Genel

Bedir Afşin/ ''diyeceksin ki niye, işte öyle..."

İnsan bir meslekte karar kılıp, seçtiği meslek doğrultusunda kendini yetiştirmeye çalışırken o mesleğin uzantılarını fark ediyor ve müdahil olmak istiyor. Sinema yalnızca film yapmaktan ibaret değil. Başınızı kaldırıp şöyle bi’ baktığınızda karşınıza onlarca pencere çıkıyor. Sanırım bütün mesele burada başlıyor. Görünen bütün pencerelerin içinde aktif olma isteği…

Bu bi’ tür hastalık.

Eskilerin güzel tabirleri var. Biri şöyle; ‘Bir koltuğa üç karpuz sığmaz.’  Bir diğeri ise daha aydınlatıcı; ‘Maymun iştahlı olmak.’

Evet. İşte tam da bu.

 

Bir işi gereğince yapmak yerine birçok işle ilgilendiğimizde hiçbirinin hakkını yeterince teslim etmeden yaşayıp gidiyoruz. Bu da bizi bi’ tür doyumsuzluğa sevk ediyor ve bu yol neredeyse her zaman mutsuzlukla sonuçlanıyor. Mutlu olmak ise başarının yanından dahi geçemeyeceği bir yerde duruyor. Mutlu değilseniz, hiçsiniz. (Mutluluktan kastımı uzun uzadıya açıklamak isteğim saklıdır. İleriki yazılarda ömür el verirse klavyeye dokunacağım.)

Rec Dergi’de tam olarak böyle bir duygunun ve aksiyonun ürünü.

Aklında, fikrinde ve zikrinde film yapmak dışında hiçbir istek bulunmayan birkaç kendini bilmezin(!) kurmaya yeltendiği fazla büyük bi’ cümle Rec Dergi. Tabii sonuç ‘abi biz yapamadık mı bu şeyi’ ile tarif edilebilecek uzun diyaloglar.

Dergi çıkarmak, sayı hazırlamak, temayı oluşturmak hatta konuları ve yazıları sıralamak, hayal etmenin ötesinde titiz bir iş gücü gerektiriyor. Yani zaman. Yani odaklanma.

Rec Dergi’yi elimize aldığımızda bunun hayal kırıklığını yaşadık. .

Çünkü cümle kurmak üzerimize aldığımız bir sorumluluk. Kurduğumuz her cümleden sorumluyuz hayatta. Dolayısıyla inanmadığımız bir cümleyi kurduğumuzda önce kendimize sonra da ulaştığımız kişilere adil ve ahlaklı davranmış olmayacaktık.

Ve Rec Dergiyi basmaktan vazgeçtik.

Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni ve değerli dostum Muhammed’le otururken bu mutsuzluğumuzu insanlarla paylaşmanın gerekliliğini konuştuk ve şimdi gereğini yapıyoruz. Rec Dergi’nin ilk ve tek sayısını sizlerle sinefesto.com’dan paylaşacağız. Çünkü ilk sayımızda çok önemli isimlerin önemli yazıları var. Yusuf Kaplan, Girne Amerikan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cengiz Erdem, değerli dostum Ümmü Gülsüm Sarıoğlu önemli yazılar kaleme aldılar bizim için. Üniversiteden Hocam ve dünyadaki önemli görüntü yönetmenlerinden olan Hayk Kirakosyan, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bülent Somay, Gazeteci Yazar Roni Margulies ile sinema üzerine güzel röportajlar yaptık.

Bu önemli isimlerin kurduğu cümleleri sizlerle paylaşmanın gerekliliğine inandık.

Yaşadığımız bu deneyimi, yeni deneyimlere hevesli dostlarımıza âcizane bir örneklik teşkil eder ümidiyle, sizinle paylaşmanın güzel olacağını düşündük.

Bir gerçek var; denemeden yanılmıyor, yanılmadıkça da doğruyu fark etmekte zorlanabiliyoruz. Deneyip, yanılıp bunu paylaşanlardan olmak istedik.

Hey, hey millet! Bakın, biz yaptık böyle oldu.

Saygıyla…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up