Demirkubuz: Kor Yaşamın Kendisi Aslında

Etkinlikler Festivaller Röportajlar

Zeki Demirkubuz’un “Altın Lale Uluslararası Yarışma”da yer alan yeni filmi Kor, yönetmen ve oyuncularının katılımıyla gösterildi.

Zeki Demirkubuz

Filmlerindeki anlatım arayışıyla ilgili Demirkubuz “Gerçekle gerçeğe bir sadakat duyarak ilgilenmek o kadar zor bir şey ki…” dedi.

Filmin ismine dair ise “Kor, yaşamın kendisi aslında. Birçok şey oluyor hayatımızda: Kötülükler, ihanetler, riyakarlıklar… Ama işin sonunda Türkiye her şeyi tatlıya bağlıyor. Yatıyor, uyanıyor, duş alıyor falan… İşte bunu nasıl ifade edebilirim diye düşünürken, yani filmin adını koymaya çalışırken, yine o kadar zorlandım ki… Sadece farkedenlerin farkettiği, yaşamın içinde gizli o acı, bana kor duygusunu hatırlatıyor” dedi.

Zeki Demirkubuz

Filmin ortaya çıkmasına neden olan duyguya dairse şunları paylaştı: “Bütün bu yaşadıklarımızın sonunda geldiğimiz yer çaresizlik duygusu aslında; ama o noktaya nasıl geldiğimizi anlama çabası bana bu filmi yaptıran şey oldu. Burası belki de yeryüzünde doğruların, iyinin, güzelin en çok dillendirildiği ülke; ama aynı zamanda kötülüğün, riyakarlığın, ikiyüzlülüğün, yalanın da en çok yaşandığı ülke belki de. Bunun sebeplerini kolay referanslara başvurmadan anlamaya çalışıyorum işte.”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up