Demirkubuz Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Filmleri arasındaki zaman aralığını gün geçtikçe azaltan Zeki Demirkubuz ‘Bulantı’nın etkisi geçmeden yeni bir film ile karşımızda. Yönetmenin kendi sunumu ile “aşkın ve ihanetin gayya kuyusu” diye nitelediği Kor, üç yetişkinin arasındaki aşk-ihanet ve gurur hesaplaşmasını konu alıyor.

Arabesk bir mekan olarak imgelemimize düşen tekstil atölyelerine ‘entelektüel’ bir soluk getirmeye çalışan Kor, öyküsünü de Yıldız Tilbe şarkısı gibi bir temadan alıyor: Ama evlisin! Hikayemiz; kocası Romanya’ya kaçak işçi olarak giden hasta çocuğu ile bir başına kalan Emine’nin, kendisine aşık olan Ziya ile yakınlaşmasını ve sonrasında kocasının dönmesi ile birlikte yaşananları konu alıyor.

Klasik bir üçgenin birbirine eşit açıda duramayan kenarları, taşlarla örülmüş bir mangalı anımsatıyor. Ortasında duran kor ise üç duvarı da yakıyor. Demirkubuz’un klasik anlatı çerçevesinde bir karakterler muhasebesi yaptığı filmde, ağırlığın en büyüğü filmin kadın karakterli Emine’nin omuzlarında ilerliyor. Caner Cindoruk’un ketum ve gururlu karakteri öykünün seyrini değiştirse de Taner Birsel’in canlandırdığı ‘düzgün Türkçeli’ Ziya karakteri filmde oyunculuk bakımından bir adım önde. Çağlar Çorumlu’nun konuk oyuncu gibi göründüğü sahneler ise olmasa da olurdu dedirtiyor.

Demirkubuz filmografisine baktığımızda pek de yeni bir şey söylemeyen Kor’da dikkat çeken unsurlardan biri filmin gereğinden fazla uzun olması. Belki kısa filmde bile rahat rahat anlatılabilecek öykü, varoş manzaraları, sessizliğe bürünmüş karakterlerle uzuyor, uzuyor…

“Dün de bitti cancağızım, şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım” Mevlana’nın bu sözünden hareketle Demirkubuz’un artık, o genç sinemacılarca taklit edilen ve öykünülen sinemasında yeni bir şeyler söylemesinin vakti gelmiştir diyebiliriz.

Ortalama bir ‘Yeni Türk Sineması’ meyvelerinden biri sayılabilecek Kor, Demirkubuz’un ‘sanatsal dokunuşundan’ nasibini çok da almamış gibi görünüyor. Az önce bahsettiğim ‘gereksiz uzunluksa’ salondayken sürekli saate bakma isteği uyandırıyor.

Demirkubuz’dur, candır ya da eksik kalmasın izleyelim, diyenleri bilmem ama yönetmene başlamak isteyenler için Kor pek de iyi başlangıç sayılmaz.

Zeki Demirkubuz evrenindeki her filmde karakterin biri muhakkak bir Zeki Demirkubuz filmi izlediğini artık kanıksadık. Bu filmde ise Emine televizyonda Yazgı’yı izliyor. Bunu da buraya not düşelim.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up