Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Demir Kapıları Testere taklidi sanan yanılır

Yayınlandı

tarihinde

Iron Doors/Demir Kapılar kapana kısılan bir adamın kurtuluş uğruna neleri yapıp yapmayacağını sorgulayan bir film. Çoğu kişinin Testere taklidi sandığı filmin yönetmeni Stephen Manuel ve başrol oyuncusu Axel Wedekind eleştirileri yanıtladı

Geçen hafta gösterime giren Alman yapımı gerilim filmi Iron Doors/Demir Kapılar kapana kısılan bir insanın değerlerinden vazgeçip vazgeçmeyeceğini; Araf’ta kalmış bir karakterin yaptığı seçime göre kurtuluşa/cennete mi yoksa çöküşe/cehenneme mi gideceğini sorgulayan bir film.

Filmin yönetmeni Stephen Manuel ve başrol oyuncusu Axel Wedekind, aynı zamanda filmin yapımcıları. Köln merkezli FullFeedBack adlı bir şirketleri var. Hayatlarını kazanmak için reklam çekerken küçük bütçeli filmlerle sinema kariyerlerini inşa etmeye çalışıyorlar. Manuel ve Wedekind ile Fantastic Zagreb Film Festivali’nde konuştuk.

Film başladığında bir Testere taklidi göreceğimizden kaygı duyduk. Oysa film bambaşka bir yöne gitti. Testere bu şiddet pornolarına, istismar sinemasına karşı bir film yapmak için başlangıç noktası oldu mu sizin için?

Stephen Manuel: Senaryoyu okumaya başladığımda benim de ilk tepkim ‘Of bu da Testere gibi’ idi ama beşinci sayfada baktım ki ‘Testere benzeri bir film’e dair hiçbir beklentimiz gerçekleşmiyor. Sürekli Testere ile karşılaştırmamız cesaret kırıcı. Senaryoyu çalışırken ‘Nasılsa kaç sene oldu, insanlar artık unutmuştur’ diye düşünüyordum ama her yıl yeni bir Testere çıkıyor! Ancak bu tür bir filmden beklentilerimizin gerçekleşmeyişi Demir Kapılar’ın lehine işliyor. Şöyle mi olacak, katil içeri mi girecek diye düşünüyorsunuz. Kafanız hep izlediğiniz filmlerin koşullamalarıyla meşgul ama olmayınca meraktan eğlenmeye başlıyorsunuz.

Senaryoya oyuncu olarak sizin ilk tepkiniz nasıldı?

Axel Wedekind: Senaryoyu okurken gönendim, çünkü bir aktörün tek başına çok zaman geçirdiği bir roldü. Zor bir şey bu… Bir anlamda meydan okuma. Ben de Stephen gibi olmayan şeyler beklememizden etkilendim. Genellikle bir senaryoyu okurken 20 dakika sonra bir çay içmek, dişlerimi fırçalamak gibi gerekçelerle ara veririm… Bunda hiç ara vermedim!

Tek ilginç yanı odadaki adam

Kapalı, tek mekanda geçen, büyük bölümünde bir oyuncunun bulunduğu  filmi çekmek zor olmalı kamera, ışık ve kompozisyon açısından…

S.M.: Temel sorun gri dört duvar arasında bulunmaktı. Zemin aynı, bir tane de kapı var… Tek ilginç şey odadaki aktör! Zorluk gerilim yaratıp sıkıcı olmamasını sağlamaktı. Başka filmlerdeki gibi aksiyon öğesi, güzel manzaralar yok! Olay da yok! Filmde pek bir şey olmuyor. İlginç olan izlediğiniz olay değil aslında, filmi izlerken kafanızın içinde olup bitenler…

Demir Kapılar’da bankaların kasa dairelerinde bulunduğunu ancak filmlerde gördüğümüz kocaman, yuvarlak kapılar var. Filme adını veren kapıları nasıl seçtiniz?

S.M.: Google’de büyük demir kapılara baktım! Resimlerde asla geçemeyeceğiniz kapıları aradım. Sonra bütün mekanın tasarımını yaptık. Önce büyük gümüşi bir kapı düşündük. Kullanılmış görünsün istedim. Gümüşi ya da beyaz bir kapı yerine yeşilimsi renk o koca kütlesine daha çok yakıştı. Aşılamaz olduğunu vurguladı.

Doğru dürüst kullanamadığı bir sürü alet edavatı olması ilginç değil mi? Başka bir film olsa kahraman hemen onlardan beceriyle yararlanırdı! Bu da filmin bir anlamda gerçekçiliğine işaret!

A.W.: Tam da bunu amaçladık. Film metaforlarla dolu. Hayatta kullanmamız için bize verilen ama hiç kullanamadığımız aletler/fırsatlar vardır.

Filmin tamamı bir metafor olabilir zaten. Belki her şey bir rüya… Belki bir noktadan sonra hayal görüyor…

S.M.: Ya da filmi tamamen gerçekçi şekilde bir adam bir yere kapatılsa ne olurdu diye de okuyabilirsiniz. Aşağı yukarı böyle olur, aklınızı kaçıracak hale gelirsiniz. Hayatta kalmak için kahramanımızın yaptıklarını yaparsınız yoksa öleceksiniz! Kimse gelmezse dört-beş gün içinde ölürsünüz! Alet edavata gelince, tıpkı kahraman gibi onları nasıl kullanacağınızı bilemeyebilirsiniz. Filmin yarattığı dehşetin bir parçası da o kapana kısılma duygusunun gerçekçiliğinden kaynaklanıyor. Senaryonun bu yanını çok sevdik.

İnsanlıktan çıkacağıma ölürüm

Filmin bir metaforu da yamyamlık… Çaresiz kalan insanların birbirlerini öldürdükleri ve yedikleri durumlar olmuş. En güçlünün sağ kaldığı bu durumlar bir yandan da gayriinsani! Karakterinizin davranışlarını nasıl yorumluyorsunuz?

A.W.: Karşısına çıkan kadın, hayattaki alicenaplığını ortaya koyma fırsatı. Önce kadına davranışı belki geçmiş hayatından izler taşıyor ama sonra onunla birlikte ya da onun uğruna -nasıl yorumlarsanız- değişiyor. Onu yemiyorum, oysa yesem hayat sürem uzayabilirdi. Bunu yapacağıma, insanlıktan çıkacağıma ölürüm daha iyi! Hayat memat meselesi ve bir doğru adımda varmak istediği yere ulaşacak.

Her ne olursa olsun insani değerlerinize sahip çıkarak cennete, kurtuluşa ya da Kaf Dağı’nın arkasına ulaşabileceğinize inanır mısınız?

A.W.: Kişisel olarak buna inanırım ama adını her ne koyarsak koyalım daha iyi bir yer bulunmasa bile! Hayatınız bittiğinde mutlak son bile olsa iyi bir hayat yaşamış olacaksınız ki bence önemli olan bu.

S.M.: Filmi bir tür Araf olarak da düşünmeniz de mümkün. Kahramanın filmdeki davranışı cennete mi cehenneme mi gideceğini belirliyor. Birbirlerine nasıl davrandıklarına bağlı olarak aşağı ya da yukarı gidecekler! Kızı öldürürse aşağıyı boylayacak.

Alin Taşçıyan
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler