Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Demir Kapıları Testere taklidi sanan yanılır

Yayınlandı

tarihinde

Iron Doors/Demir Kapılar kapana kısılan bir adamın kurtuluş uğruna neleri yapıp yapmayacağını sorgulayan bir film. Çoğu kişinin Testere taklidi sandığı filmin yönetmeni Stephen Manuel ve başrol oyuncusu Axel Wedekind eleştirileri yanıtladı

Geçen hafta gösterime giren Alman yapımı gerilim filmi Iron Doors/Demir Kapılar kapana kısılan bir insanın değerlerinden vazgeçip vazgeçmeyeceğini; Araf’ta kalmış bir karakterin yaptığı seçime göre kurtuluşa/cennete mi yoksa çöküşe/cehenneme mi gideceğini sorgulayan bir film.

Filmin yönetmeni Stephen Manuel ve başrol oyuncusu Axel Wedekind, aynı zamanda filmin yapımcıları. Köln merkezli FullFeedBack adlı bir şirketleri var. Hayatlarını kazanmak için reklam çekerken küçük bütçeli filmlerle sinema kariyerlerini inşa etmeye çalışıyorlar. Manuel ve Wedekind ile Fantastic Zagreb Film Festivali’nde konuştuk.

Film başladığında bir Testere taklidi göreceğimizden kaygı duyduk. Oysa film bambaşka bir yöne gitti. Testere bu şiddet pornolarına, istismar sinemasına karşı bir film yapmak için başlangıç noktası oldu mu sizin için?

Stephen Manuel: Senaryoyu okumaya başladığımda benim de ilk tepkim ‘Of bu da Testere gibi’ idi ama beşinci sayfada baktım ki ‘Testere benzeri bir film’e dair hiçbir beklentimiz gerçekleşmiyor. Sürekli Testere ile karşılaştırmamız cesaret kırıcı. Senaryoyu çalışırken ‘Nasılsa kaç sene oldu, insanlar artık unutmuştur’ diye düşünüyordum ama her yıl yeni bir Testere çıkıyor! Ancak bu tür bir filmden beklentilerimizin gerçekleşmeyişi Demir Kapılar’ın lehine işliyor. Şöyle mi olacak, katil içeri mi girecek diye düşünüyorsunuz. Kafanız hep izlediğiniz filmlerin koşullamalarıyla meşgul ama olmayınca meraktan eğlenmeye başlıyorsunuz.

Senaryoya oyuncu olarak sizin ilk tepkiniz nasıldı?

Axel Wedekind: Senaryoyu okurken gönendim, çünkü bir aktörün tek başına çok zaman geçirdiği bir roldü. Zor bir şey bu… Bir anlamda meydan okuma. Ben de Stephen gibi olmayan şeyler beklememizden etkilendim. Genellikle bir senaryoyu okurken 20 dakika sonra bir çay içmek, dişlerimi fırçalamak gibi gerekçelerle ara veririm… Bunda hiç ara vermedim!

Tek ilginç yanı odadaki adam

Kapalı, tek mekanda geçen, büyük bölümünde bir oyuncunun bulunduğu  filmi çekmek zor olmalı kamera, ışık ve kompozisyon açısından…

S.M.: Temel sorun gri dört duvar arasında bulunmaktı. Zemin aynı, bir tane de kapı var… Tek ilginç şey odadaki aktör! Zorluk gerilim yaratıp sıkıcı olmamasını sağlamaktı. Başka filmlerdeki gibi aksiyon öğesi, güzel manzaralar yok! Olay da yok! Filmde pek bir şey olmuyor. İlginç olan izlediğiniz olay değil aslında, filmi izlerken kafanızın içinde olup bitenler…

Demir Kapılar’da bankaların kasa dairelerinde bulunduğunu ancak filmlerde gördüğümüz kocaman, yuvarlak kapılar var. Filme adını veren kapıları nasıl seçtiniz?

S.M.: Google’de büyük demir kapılara baktım! Resimlerde asla geçemeyeceğiniz kapıları aradım. Sonra bütün mekanın tasarımını yaptık. Önce büyük gümüşi bir kapı düşündük. Kullanılmış görünsün istedim. Gümüşi ya da beyaz bir kapı yerine yeşilimsi renk o koca kütlesine daha çok yakıştı. Aşılamaz olduğunu vurguladı.

Doğru dürüst kullanamadığı bir sürü alet edavatı olması ilginç değil mi? Başka bir film olsa kahraman hemen onlardan beceriyle yararlanırdı! Bu da filmin bir anlamda gerçekçiliğine işaret!

A.W.: Tam da bunu amaçladık. Film metaforlarla dolu. Hayatta kullanmamız için bize verilen ama hiç kullanamadığımız aletler/fırsatlar vardır.

Filmin tamamı bir metafor olabilir zaten. Belki her şey bir rüya… Belki bir noktadan sonra hayal görüyor…

S.M.: Ya da filmi tamamen gerçekçi şekilde bir adam bir yere kapatılsa ne olurdu diye de okuyabilirsiniz. Aşağı yukarı böyle olur, aklınızı kaçıracak hale gelirsiniz. Hayatta kalmak için kahramanımızın yaptıklarını yaparsınız yoksa öleceksiniz! Kimse gelmezse dört-beş gün içinde ölürsünüz! Alet edavata gelince, tıpkı kahraman gibi onları nasıl kullanacağınızı bilemeyebilirsiniz. Filmin yarattığı dehşetin bir parçası da o kapana kısılma duygusunun gerçekçiliğinden kaynaklanıyor. Senaryonun bu yanını çok sevdik.

İnsanlıktan çıkacağıma ölürüm

Filmin bir metaforu da yamyamlık… Çaresiz kalan insanların birbirlerini öldürdükleri ve yedikleri durumlar olmuş. En güçlünün sağ kaldığı bu durumlar bir yandan da gayriinsani! Karakterinizin davranışlarını nasıl yorumluyorsunuz?

A.W.: Karşısına çıkan kadın, hayattaki alicenaplığını ortaya koyma fırsatı. Önce kadına davranışı belki geçmiş hayatından izler taşıyor ama sonra onunla birlikte ya da onun uğruna -nasıl yorumlarsanız- değişiyor. Onu yemiyorum, oysa yesem hayat sürem uzayabilirdi. Bunu yapacağıma, insanlıktan çıkacağıma ölürüm daha iyi! Hayat memat meselesi ve bir doğru adımda varmak istediği yere ulaşacak.

Her ne olursa olsun insani değerlerinize sahip çıkarak cennete, kurtuluşa ya da Kaf Dağı’nın arkasına ulaşabileceğinize inanır mısınız?

A.W.: Kişisel olarak buna inanırım ama adını her ne koyarsak koyalım daha iyi bir yer bulunmasa bile! Hayatınız bittiğinde mutlak son bile olsa iyi bir hayat yaşamış olacaksınız ki bence önemli olan bu.

S.M.: Filmi bir tür Araf olarak da düşünmeniz de mümkün. Kahramanın filmdeki davranışı cennete mi cehenneme mi gideceğini belirliyor. Birbirlerine nasıl davrandıklarına bağlı olarak aşağı ya da yukarı gidecekler! Kızı öldürürse aşağıyı boylayacak.

Alin Taşçıyan
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized @tr

Corporate Marketing 101

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The purpose of corporate marketing https://www.marketcorporate.com/swot-analysis-for-corporate-marketing/ is to support a company make a positive influence on its consumers. This can be attained by using a broad range of marketing methods. One of these strategies is marketing and advertising. This form of advertising is most effective when it actually gets to a broad readership. The aim of company branding should be to develop a picture that symbolizes the business’s customs, values, and mission. Having a clear manufacturer voice can help establish a brand’s personality.

Business marketing relies upon customer knowledge. It aims to meet the needs of prospective clients. The first step is always to identify the persona of your customers. Consequently, tailor the strategy to match their needs. You can do this by mailing satisfaction surveys to consumers and considering the experience that were there with the company. Other ways to differentiate your small business include providing exclusive products, adopting a certain communication design, or using a versatile design. However , the very best method of business marketing is usually to build a strong reputation within a niche market.

Another important aspect of company marketing is a communication design. To make your customers feel like they’re speaking to best friends, consider adopting a casual language. For example , Netflix talks to its social websites followers as though they’re their finest friends. To get a better client experience, use language that resonates with your customers. You can even make your provider memorable by providing distinctive products, different communication, or a distinctive style. Try to copy the strategies of your competitors and use the own creativity to stay ahead of the rest.

Okumaya Devam Et

Festivaller

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 10. kez geçekleşen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, düzenlenen ödül ve kapanış gecesiyle sona erdi.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali” sona erdi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

En İyi Film

Çatlak

En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Senaryo 

Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni

İlker Berke – Koridor

En İyi Kadın Oyuncu

Emel Göksu – Koridor Ve Ece Çeşmioğlu – Bembeyaz

En İyi Erkek Oyuncu 

Hakan Salınmış – Çatlak

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü

Ali Saran – İçimdeki Kahraman

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü

Lacivert Gece

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

İki Şafak Arasında

Siyad En İyi Film Ödülü

Çatlak

Fölm-Yön En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Belgesel Film

Acı Ve Tatlı

Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü

Şin (Yas)

Ulusal Kısa Metraj Birincilik Ödülü

Aynı Gecenin Laciverti (Aa)

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Tom Hardy” The Matrix: Resurrections Filminde

Jessica Henwick açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Matrix: Resurrections oyuncularından Jessica Henwick, “Tom Hardy”nin filmde ufak bir cameo ile göründüğünü açıkladı.

Merakla beklenen The Matrix: Resurrections filminde Bugs karakterine hayat veren Jessica Henwick, film hakkında yeni açıklamlarda bulundu. Henwick, Tom Hardy’nin de The Matrix: Resurrections filminde ufak bir cameo ile yer aldığını belirtti.

24 Aralık‘ta sinemalarda gösterime girecek filmin San Francisco çekimleri sırasında, Hardy’nin seti ziyaret ettiği biliniyordu. Hardy‘nin ziyareti sırasında Venom 2 filminin çekimleri için San Francisco’da olduğunu da açıklanmıştı.

İlk defa 1999 yılında vizyona giren ve devam filmleri merakla takip eliden Matrix serisinin dördüncü filmi olacak The Matrix Resurrections‘da Keanu Reeves ve CarrieAnne Moss başrolü tekrar paylaşıyor. Yahya Abdul  Mateen IINeil Patrick Harris, Jonathan GroffChristina RicciJessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi ismler ise filmde Reeves ve Moss‘a eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler