Bizimle İletişime Geçin

Hollywood

David Lynch ile Özgün Fikirler Üzerine Dersler

Ustadan öneriler.

Yayınlandı

tarihinde

Sinemanın olağan dışı yönetmeni David Lynch‘ten dev hizmet!

David Lynch deyince başka bir şey beliriyor kafamızda; farklı, garip, anlamlandırılması gereken…

O adeta şiirlerini boşluk bırakarak yazan ve ‘sizin tamamlamanızı istiyorum’ diyen bir yönetmen. Peki onu bu kadar özel kılan ne? Protest duruşu mu, modern çağın getirdiği mekanikliğin rahatsız edişini, seslerle ve atmosferle çok iyi anlatması mı, yoksa herkesin bildiğini tersten göstererek, hayranlık uyandıran afacan bir sanatçı mı? Aslında hepsi! O ki bir sinema türüne bağlı olmaktan ziyade, kendine has çekmiş olduğu filmlerini kendi yarattığı kitleyle var etmiş adeta bir Lynch kültürü ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple sinemada yenilik denince, protest duruş denince ve hatta devrimci denince andığımız yegane yönetmen olacağı şüphesiz.

Bu fikirsel sürecin David Lynch üzerinde nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız, hazır olun çünkü Lynch bu videoyla kendi düşünce sistemini açıkça ifşa ediyor bize de sizle bunu paylaşmak düşüyor iyi seyirler.

Videonun türkçe çevirisi şu şekilde:

Yaptığımız her şey bir fikir olarak başlar, eğer bir fikrimiz yoksa ne yapacağımızı bilemeyiz. Fikirler balık gibidir ve balığı üretmezsin, yakalarsın. Bir fikir arayışı, oltanın ucuna yem koyup beklemek gibidir. Dalıp gittiğinizde bir fikir bulabileceğiniz gibi herhangi bir mekandan da fikir elde edebilirsiniz. Eğer farklı bir mekanın fikir bulmanıza yardımcı olacağını düşünüyorsanız evden çıkmalı ve gezintiye çıkmalısınız. Sokakta yürürken bir su birikintisi üzerindeki yansımalarla karşılaşırsın ve işte! Bir fikir elde etmiş oldun. Fikir bulma durumu böyle gerçekleşir.

Her zaman şöyle söylerim; başka bir odada bir adam var ve bütün film onun ellerinde ancak yap-boz parçaları şeklinde. Bu parçaları birer birer bana yolluyor. İlk başta çok karmaşıktır, fikirleri yakalamaya devam edersin ve böylece bir şeyler oluşmaya başlar. Bir gün baktığında karşındadır. Yani bir bakıma orijinal bir fikir yoktur, bu fikirler sadece senin yakalayabildiklerindir. Birçok artist acı çekilmesi gerektiğini düşünür. Aslında herhangi bir acı, yaratılıcılığı durdurur. Diyelim ki Van Gogh fikir almak için dışarı çıktığında her defasında ishal oluyor. Bu şekilde fikir elde edip bir tablo yapmak oldukça zor olsa gerek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Oyuncu Ned Beatty Hayatını Kaybetti

Network, Deliverance, Superman ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ned Beatty

Yer aldığı yapımlar ile adından söz ettiren usta oyuncu Ned Beatty, doğal nedenlerden dolayı evinde hayatını kaybetti.

Network, Deliverance ve Superman filmlerinde canlandırdığı karakterler ile hafızlara kazınan oyuncu Ned Beatty, hayatını kaybetti. 83 yaşında aramızdan ayrılan ismin, doğal sebeplerden dolayı evinde hayata gözlerini yumduğu açıklandı. Menajeri Deborah Miller tarafından yapılan açıklamada, olayın oyuncunun dün Los Angeles’taki evinde gerçekleştiği belirtildi.

Hollywood’un yılıdız isimlerinden biri olarak hafızlarda kalacak Beatty, 1972’de Deliverance filmiyle ilk kez sinemaya adım atmıştı.

Okumaya Devam Et

Hollywood

Natalie Portman ve Julianne Moore Aynı Kadroda Yer Alacak

Filmin yönetmen koltuğuna Todd Haynes oturacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Natalie Portman ve Julianne Moore

Oscarlı sevilen iki oyuncu Natalie Portman ve Julianne Moore, Todd Haynes’ın yeni filmi “May December”da başrolü paylaşacak.

Sinema dünyasının sevilen iki ismi Natalie Portman ve Julianne Moore aynı projede yer alacak. Todd Haynes‘ın yönetmen koltuğuna oturacağı yeni draması May December‘da ikili başrolü paylaşacak. Daha önce Dark Waters, Carol gibi dikkat çeken fimlerin arkasındaki isim Haynes, filmi Samy Burch ve Alex Mechanik tarafından kaleme alınan senaryodan yönetecek.

Film, bu sene 74. sü düzenlenen Cannes Film Festivali’nin Sanal Cannes Pazarı’nda Rocket Science aracılığıyla uluslararası satışlarını da başlatacak. UTA Independent Film Group ve CAA Media Finance yurt içi satışlarını yönetttiği May December, bir kadını incelemek için Maine’in pitoresk sahiline giden bir Hollywood oyuncunun yaşadığı olayları konu alacak. Filmin çekimlerine 2022 yılında başlanacak.

Okumaya Devam Et

Hollywood

The Lord of the Rings Animasyonu İçin Hazırlıklar Başladı

Film, Kenji Kamiyama tarafından yönetilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Lord of the Rings

Dünyaca sevilen fantastik film serisi “The Lord of the Rings” şimdi de animasyon olarak seyirci karşısına çıkmak için hazırlanıyor.

Fantastik film serisi The Lord of the Rings animasyonu için hazırlıklar başladı. Hobbit, The Lord of the Rings gibi uzun metraj sevilen filmlerin arkasındaki stüdyo New Line Cinema ile Warner Bros. Animation sevilen serinin animasyon uyarlaması için birlikte çalışacak. The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim adını taşıyacak animasyon filmi için The Lord of the Rings: The Two Towers filminde tasvir edilen Miğfer Dibi’nin arkasındaki destansı hikaye konu alınacak.

Ultraman anime serisi ile tanınan Kenji Kamiyama, Jeffrey Addiss ve Will Matthews tarafından senaryosu kaleme alınanan filmin yönetmen koltuğuna oturacak. Animasyon film, LOTR serisinin zamanlarından bin yıl öncesinde geçecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler