David Lynch ile Özgün Fikirler Üzerine Dersler

Hollywood Meraklısına

Sinemanın olağan dışı yönetmeni David Lynch‘ten dev hizmet!

David Lynch deyince başka bir şey beliriyor kafamızda; farklı, garip, anlamlandırılması gereken…

O adeta şiirlerini boşluk bırakarak yazan ve ‘sizin tamamlamanızı istiyorum’ diyen bir yönetmen. Peki onu bu kadar özel kılan ne? Protest duruşu mu, modern çağın getirdiği mekanikliğin rahatsız edişini, seslerle ve atmosferle çok iyi anlatması mı, yoksa herkesin bildiğini tersten göstererek, hayranlık uyandıran afacan bir sanatçı mı? Aslında hepsi! O ki bir sinema türüne bağlı olmaktan ziyade, kendine has çekmiş olduğu filmlerini kendi yarattığı kitleyle var etmiş adeta bir Lynch kültürü ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple sinemada yenilik denince, protest duruş denince ve hatta devrimci denince andığımız yegane yönetmen olacağı şüphesiz.

Bu fikirsel sürecin David Lynch üzerinde nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız, hazır olun çünkü Lynch bu videoyla kendi düşünce sistemini açıkça ifşa ediyor bize de sizle bunu paylaşmak düşüyor iyi seyirler.

Videonun türkçe çevirisi şu şekilde:

Yaptığımız her şey bir fikir olarak başlar, eğer bir fikrimiz yoksa ne yapacağımızı bilemeyiz. Fikirler balık gibidir ve balığı üretmezsin, yakalarsın. Bir fikir arayışı, oltanın ucuna yem koyup beklemek gibidir. Dalıp gittiğinizde bir fikir bulabileceğiniz gibi herhangi bir mekandan da fikir elde edebilirsiniz. Eğer farklı bir mekanın fikir bulmanıza yardımcı olacağını düşünüyorsanız evden çıkmalı ve gezintiye çıkmalısınız. Sokakta yürürken bir su birikintisi üzerindeki yansımalarla karşılaşırsın ve işte! Bir fikir elde etmiş oldun. Fikir bulma durumu böyle gerçekleşir.

Her zaman şöyle söylerim; başka bir odada bir adam var ve bütün film onun ellerinde ancak yap-boz parçaları şeklinde. Bu parçaları birer birer bana yolluyor. İlk başta çok karmaşıktır, fikirleri yakalamaya devam edersin ve böylece bir şeyler oluşmaya başlar. Bir gün baktığında karşındadır. Yani bir bakıma orijinal bir fikir yoktur, bu fikirler sadece senin yakalayabildiklerindir. Birçok artist acı çekilmesi gerektiğini düşünür. Aslında herhangi bir acı, yaratılıcılığı durdurur. Diyelim ki Van Gogh fikir almak için dışarı çıktığında her defasında ishal oluyor. Bu şekilde fikir elde edip bir tablo yapmak oldukça zor olsa gerek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up