David Fincher’dan Yönetmenlik Tavsiyeleri

Hollywood Manşet

Yedi, Dövüş Kulübü, Zodiac, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi gibi her döneme damga vuran filmleriyle tanınan usta yönetmen David Fincher’ın yönetmen adaylarına bazı tavsiyeleri var.

Kendi tarzını ustalıkla beyaz perdeye yansıtan yönetmen, senaryolarını incelikle işleyerek sinema endüstrisine sıkı sıkıya bağlı bir düzende kült filmler üretmeyi başardı.

Başarılı filmlerinin yanı sıra, yönetmenlik konusunda da sinemaya farklı bir bakış açısı kazandıran yönetmenin meslek hayatında edindiği tecrübeler de bir o kadar değerli. İşte David Fincher’dan yönetmenlere tavsiyeler:

Kararlarınızı Kendiniz Verin

Filmlerin yapım aşamasında kameradan kurguya kadar her alana dahil olduğunu bildiğimiz yönetmen, bu duruma: “Tüm sorumluluğu üstlenmen gerekli çünkü eğer film kötü olursa bütün suçu sen üstlenmek zorunda kalacaksın. Bu nedenle, insanların beğenmesine veya beğenmemesine yol açan tüm kararları kendin vermiş olmak her zaman daha iyidir.” sözleriyle açıklık kazandırıyor.

Gerçekçilik Bütününde Elinden Gelenin En İyisini Yap

“Elinden gelenin en iyisini yap, onu yaşamaya çalış.” sloganını benimseyen Fincher, istenilen şeyin tam olarak karşılığının bulunamayacağını dile getirerek, “Sadece sahip olduğun her şeyi ver ve asla tam olarak istediğin şekilde asla ortaya çıkmayacağını kabullen. Ardından da bu konuyu aklından çıkar. Çünkü her zaman olabilecek en iyi versiyonundan bile daha iyi olmasını istiyorsun.” diyerek olaylara her zaman gerçekçi yaklaştığını ifade ediyor.

“Film ortak bir süreçtir. Olması gereken her şeyin yerli yerine oturması ile başarı elde edilir. Ancak hiç kimse, hatta yönetmen bile bu konuda tam kontrol sahibi olamaz. Yapabilecekleri tek şey, ellerinden gelenin en iyisini yapmak ve yola devam etmektir.”

Farklı Bakış Açılarını Değerlendir

Filmlerindeki her sahneye iki ayrı gözüyle bakan David Fincher, sahne kompozisyonu için sağ gözünü, teknik özellikler için sol gözünü kapatıp değerlendirme yapıyor. Bunun nedeni ise, sol göz beynin yaratıcı tarafıyla, sağ göz ise beynin matematiksel tarafıyla ilişkili olmasıyla açıklanıyor.

Zamana Eş Değer Olun

Film yapım sürecinin başında, projenin ele alınması her sinemacı için devasa bir kaosu andırır. “Devasa bir yemeği nasıl yersin? Her seferinde bir kaşık alarak. Nasıl 150 günlük bir filmi çekersin? Her seferinde bir günlük çekim yaparak.” diyen David Fincher, zamanı ayarlamanın en uygun yolunun ona ayak uydurmaktan geçtiğini dile getiriyor.

Kaynak: beyazperde

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up