Bizimle İletişime Geçin

Hollywood

David Fincher’dan Yönetmenlik Tavsiyeleri

Usta yönetmenden altın kurallar.

Yayınlandı

tarihinde

Yedi, Dövüş Kulübü, Zodiac, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi gibi her döneme damga vuran filmleriyle tanınan usta yönetmen David Fincher’ın yönetmen adaylarına bazı tavsiyeleri var.

Kendi tarzını ustalıkla beyaz perdeye yansıtan yönetmen, senaryolarını incelikle işleyerek sinema endüstrisine sıkı sıkıya bağlı bir düzende kült filmler üretmeyi başardı.

Başarılı filmlerinin yanı sıra, yönetmenlik konusunda da sinemaya farklı bir bakış açısı kazandıran yönetmenin meslek hayatında edindiği tecrübeler de bir o kadar değerli. İşte David Fincher’dan yönetmenlere tavsiyeler:

Kararlarınızı Kendiniz Verin

Filmlerin yapım aşamasında kameradan kurguya kadar her alana dahil olduğunu bildiğimiz yönetmen, bu duruma: “Tüm sorumluluğu üstlenmen gerekli çünkü eğer film kötü olursa bütün suçu sen üstlenmek zorunda kalacaksın. Bu nedenle, insanların beğenmesine veya beğenmemesine yol açan tüm kararları kendin vermiş olmak her zaman daha iyidir.” sözleriyle açıklık kazandırıyor.

Gerçekçilik Bütününde Elinden Gelenin En İyisini Yap

“Elinden gelenin en iyisini yap, onu yaşamaya çalış.” sloganını benimseyen Fincher, istenilen şeyin tam olarak karşılığının bulunamayacağını dile getirerek, “Sadece sahip olduğun her şeyi ver ve asla tam olarak istediğin şekilde asla ortaya çıkmayacağını kabullen. Ardından da bu konuyu aklından çıkar. Çünkü her zaman olabilecek en iyi versiyonundan bile daha iyi olmasını istiyorsun.” diyerek olaylara her zaman gerçekçi yaklaştığını ifade ediyor.

“Film ortak bir süreçtir. Olması gereken her şeyin yerli yerine oturması ile başarı elde edilir. Ancak hiç kimse, hatta yönetmen bile bu konuda tam kontrol sahibi olamaz. Yapabilecekleri tek şey, ellerinden gelenin en iyisini yapmak ve yola devam etmektir.”

Farklı Bakış Açılarını Değerlendir

Filmlerindeki her sahneye iki ayrı gözüyle bakan David Fincher, sahne kompozisyonu için sağ gözünü, teknik özellikler için sol gözünü kapatıp değerlendirme yapıyor. Bunun nedeni ise, sol göz beynin yaratıcı tarafıyla, sağ göz ise beynin matematiksel tarafıyla ilişkili olmasıyla açıklanıyor.

Zamana Eş Değer Olun

Film yapım sürecinin başında, projenin ele alınması her sinemacı için devasa bir kaosu andırır. “Devasa bir yemeği nasıl yersin? Her seferinde bir kaşık alarak. Nasıl 150 günlük bir filmi çekersin? Her seferinde bir günlük çekim yaparak.” diyen David Fincher, zamanı ayarlamanın en uygun yolunun ona ayak uydurmaktan geçtiğini dile getiriyor.

Kaynak: beyazperde

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood

The Flash Filminin Çekimleri Başladı

Yönetmen Andy Muschietti resmi olarak duyurdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Flash

Yönetmen Andy Muschietti, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile merakla beklenen The Flash filminin çekimlerinin başladığını resmi olarak duyurdu.

The Flash sevenlerinin uzun süredir heyecanla beklediği The Flash filminin çekimleri başladı. Filmin yönetmen koltuğuna oturan Andy Muschietti, Instagram hesabından yaptığı paylaşım ile bu haberi tüm DC hayranlarına duyurdu.

Ezra Miller‘ın başrolünde yer alacağı The Flash, tüm evrenlerin birbiriyle çarpışacağı bir film olarak seyirci karşısına çıkacak. Bundan dolayı daha önceki DC filmlerinde rol alan Ben Affleck ve Michael Keaton, iki ayrı Batman olarak seyirci karşısına çıkacak.

4 Kasım 2022 tarihinde sinemalardaki yerini almak için gün sayan filmin oyuncu kadrosunda Ezra Miller‘ın yanı sıra Kiersey Clemons, Ron Livingston, Maribel Verdu ve Sasha Calle gibi ismler yer alıyor.

Filmin konusu: Bir bilim insanı olan Barry Allen, laboratuvarında çalıştığı sırada beklenmedik bir olayla karşı karşıya kalır. Fırtınalı bir gecede düşen yıldırım, Allen’ın kimyasallarını, kendisini ve malzemelerini korkunç bir şekilde çarpar. Barry tam bu esnada kimsenin hayal dahi edemeyeceği süper güçler kazanır. Artık inanılmaz hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir. Kendi şehri olan Central City’nin suçlularının karşısında durabilecek bir süper kahramanı vardır.

Okumaya Devam Et

Hollywood

The Suicide Squad Gösterime Hazır

Tüm hazırlıklar tamamlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Suicide Squad

James Gunn, The Suicide Squad filmi için yapılan tüm hazırlıkların tamamlandığını ve filmin artık gösterime hazır olduğunu açıkladı.

James Gunn’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, merakla beklenen DC Extended Universe filmi “The Suicide Squad“ın tüm hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı. Filmin yönetmenliğini üstlenen James Gunn tarafından yapılan açıklamada görsel efektler de dahil olmak üzere filme dair tüm hazırlıklarının tamamlandığı belirtildi. Gunn, aynı zamanda kurgu aşamasındayken filme dair ek bir çekimin gerçekleşmeden tamamlandığının da altını çizdi. Bu durumun ise süper kahraman filmlerinden sadece Christopher Nolan’ı tenzih ederek gerçekleşen nadir bir durum olduğunu da ekledi.

The Suicide Squad‘ın oyuncu kadrosunda Margot Robbie, Pete Davidson, John Cena, Idris Elba, Alice Braga, Taika Waititi gibi yıldız isimler yer alıyor. Film, 6 Ağustos 2021 tarihine sinemalarda vizyona girmeyi planlıyor.

Harley Quinn, Rick Flag, Captain Boomerang, Amanda Waller gibi sevilen karakterlerin bulunduğu yapımın devam filminde Bloodsport, Peacemaker, SolSoria gibi yeni karakterlerin de kadroya dahil olduğu biliniyor.

Okumaya Devam Et

Hollywood

Martin Scorsese’nin Killers of the Flower Moon Filminin Çekimleri Başladı

Prodüksiyon Oklahoma’da başladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Killers of the Flower Moon

Martin Scorsese’nin yönetmenliğini üstlendiği Killers of The Flower Moon filminin prodüksiyonuna Oklahoma’da başlandı.

Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro‘nun başrollerini paylaştığı yeni Martin Scorsese filmi Killers of The Flower Moon‘un prodüksiyonuna Oklahoma’da başlandı. David Grann’in Killers of the Flower Moon: The Osage Murders adlı romanından ekranlara uyarlanacak film, Apple TV+‘ta gösterime girecek.

Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro‘nun başrollerini paylaşacağı filmede usta ikiliye Tatanka Means, Michael Abbott Jr., Pat Healy ve Scott Shepherd gibi isimler eşlik edecek. 1920’lerin Oklahoma’sında geçecek filmin ne zaman gösterime gireceği ise henüz bilinmiyor.

Forrest Gump, The Curious Case of Benjamin Button gibi yapımlarla tanınan Eric Roth’un senaryosunu kaleme aldığı film, 1920’lerin Oklahoma’sında gerçekleşen cinayetlerin perde arkasında yaşanan olaylara odaklanıyor. Osage bölgesinde petrol bulunmasının ardından yerlilerin teker teker katledildiği hikaye gerçek olaylara dayanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler