DASK’a Başvuru İçin Son Günler

Kısa Filmler

DASK Kısa Film Yarışması’na başvuru için son 15 gün

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), üniversitelerin iletişim ve güzel sanatlar fakültesi öğrencilerine yönelik kısa film yarışmasına başvuru için son 2 haftaya girildi. “Depremi kaderine bırakma!” temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmada öğrenciler, deprem riskinin yönetilebileceğini, can ve mal kaybının depremin doğal bir sonucu olmadığını en iyi anlatan kısa filmi yapmak için yarışacaklar. Dereceye giren öğrencileri belirleyecek jüride yönetmen Derviş Zaim, oyuncu Burcu Kara ve sinema yazarı Mehmet Açar da var.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), genç nesillerde deprem bilincini geliştirmek, üniversitelileri üretime teşvik etmek amacıyla düzenlediği üçüncü kısa film yarışmasına başvurular 17 Haziran’da sona eriyor. Üniversitelerin iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinde okuyan öğrencilere yönelik, “Depremi kaderine bırakma!” temalı yarışmada gençler, deprem riskinin yönetilebileceğini, can ve mal kaybının depremin doğal bir sonucu olmadığını 3 dakikalık filmleriyle anlatmaya çalışacaklar.

DASK Kısa Film Yarışması’nın üniversite öğrencilerinin her yıl heyecanla bekledikleri ve yoğun ilgi gösterdikleri bir yarışma haline geldiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Son iki yıldır yarışmamıza gönderilen eserlerin sergiledikleri üslup çeşitliliği ve yaratıcılıktan son derece memnunuz. Gençler depremi anlatma biçimleriyle bizim de ufkumuzu genişletiyorlar. Amacımız, hem gençleri ülkemiz için en riskli doğal afetlerden biri olan deprem üzerine düşünmeye teşvik etmek hem de deprem bilincini artıracak sanatsal üretimi desteklemek” dedi.

Derviş Zaim, Burcu Kara, Mehmet Açar da jüride

DASK 3. Kısa Film Yarışması’nın jürisi ödüllü yönetmenler Derviş Zaim ve Üstün Barışta, oyuncu Burcu Kara, sinema yazarı Mehmet Açar’la dikkat çekiyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Vural, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Cankaya, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Halkla İlişkiler Yönetmeni Gamze Diler, DASK Genel Sekreteri Serpil Yakut da jüride yer alıyor.

DASK 3. Kısa Film Yarışması’nda birinci, MacBook Pro ve Sony HXR – MC2000E kameranın sahibi olurken ikinci MacBook Pro, üçüncü iMac’le ödüllendirilecek. Yarışma kapsamında internet üzerinden yapılacak oylamayla iki katılımcıya da izleyici özel ödülü verilecek. İzleyici özel ödülü almaya hak kazanan filmler sırasıyla Canon SLR ve Canon Compact dijital fotoğraf makinesi kazanacak.

Öğrenciler yarışma koşullarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye www.dask.gov.tr adresinden ulaşabiliyor.

Yarışma başvurusu: Duygu Çavdar
Grup 7 İletişim Danışmanlığı
İnönü Cad. Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya Sok.
Gümüşsuyu İş Mrk. No:11/1 34427 Beyoğlu / İstanbul
Tel: 0212 292 13 13

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası nedir?
Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından hayata geçirildi. Zorunlu Deprem Sigortası, depremlerin binalarda yarattığı maddi zararları teminat altına alıyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ise 2000 yılında Zorunlu Deprem Sigortası hizmeti vermek üzere kuruldu. Kamu ve özel sektör işbirliği ile oluşturulan DASK, kâr amacı gütmüyor.

Zorunlu Deprem Sigortası, Türkiye’deki 29 sigorta şirketine bağlı yaklaşık 15.700 yetkili acente ve sigorta acentesi banka şubeleri tarafından yapılıyor. Sigorta şirketleri Zorunlu Deprem Sigortası yaparken aracılık görevini üstleniyor. Konutlar DASK tarafından teminat altına alınıp herhangi bir hasar durumunda tazminat DASK tarafından karşılanıyor. Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasındaki gelişmeler yurtdışında da oldukça yüksek bir ilgiyle takip ediliyor ve kurum, benzer riske maruz ülkeler tarafından örnek alınıyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up