Darbe Karşıtı Bildiride Ölülerin de İmzası Var

Manşet Türkiye

15 Temmuz Darbe Kalkışması’nın sonrasında birçok kurumdan darbe karşıtı açıklama geldi. Kimi geç kaldı, kimi ise ‘şaka’ denilecek işlere imza attı. Film Yönetmenleri Derneği de şaşırtan kurumlardan biriydi. Dernek, ‘Demokrasi Bildirisinde‘ hayatını kaybeden yönetmenlerin isimlerine yer verdi.

Nuri Bilge Ceylan’dan Ülkü Erakalın’a, Tolgay Ziyal’den Yavuz Turgul’a Yeşilçam’ın, Yeni Türkiye sinemasının onlarca yönetmeninin imzası vardı o bildiride. İlk bakışta normal gibi görünen bildiride dikkat çeken iki isim, Ülkü Erakalın ve Tolgay Ziyal… Bu iki isim darbe kalkışmasından çok önce hayatını kaybetmiş olmasına rağmen darbeye karşı bir bildiriye imza atıyor.

Bunların dışında şaşırtıcı bir şey daha var. Ölü isimleri bildiriye katan FİLMYÖN yaşayan isimlere ise sormadan adlarını bildirinin altına koyuyor. Onlardan ikisi, Mesut Uçakan ve İsmail Güneş bildirinin kendilerinin izni ve haberi olmadan kullanıldığını belirtti. Ayrıca Mesut Uçakan bildirideki bazı ifadeleri de art niyetlilik olarak tanımladı.

Ekran Resmi 2016-07-26 16.02.42

Uçakan: “Bildiride demokrasi vurgusu var buna katılıyorum fakat son cümlede kullandıkları ‘IŞİD zihniyetinde katliamlar yapılmasına, darbe girişimine karşı olan demokratik direnişin gerici, yobaz uçların bir kalkışmasına dönüştürülmesine de izin vermemeliyiz’ ifadeleri, zimmen bu iktidara ve onun temsil ettiği halka hakaret edici ve tahrik edici hüviyette. Böyle hassas bir dönemde böyle avami ve hoşgörüsüz bir dil, güzelliğin peşindeki estetik işçilerine yakışmıyor. Bu cümlede iyi niyet olmadığı için bildiriyi imzalamadım.”

Kaynak: Star Gazetesi – Bedir Acar’ın yazısından…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up