Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Dans Et Kendini Keşfet!

Yayınlandı

tarihinde

‘Neşeli Ayaklar 2’, ilk filmde şarkı söyleyemediği için alay edilen Mumble’ın oğlu Eric’in macerasını konu ediniyor. Filmin en önemli yanı ise alıştığımız ‘kahraman’ mitini dışlaması. Mesaj açık: “Kahramanlara değil, birbirimize ihtiyacımız var.”

Üç boyutun da işin içine girmesiyle animasyon filmleri tam anlamıyla bir eğlence havuzuna döndü. Çocuklar, hayal dünyasına kulaç atmanın cazibesiyle havuza balıklama atlarken; büyükler suya temkinli yaklaşmayı tercih etti. İlk başta, çocukların ellerinden tutup götürdüğü ebeveynler, zamanla “büyükler de izleyebilir” cümlesinin satış zekâsına teslim oldu. Bu cümle, sadece ticarî bir kurnazlık değil; aynı zamanda animasyonun dönüşümüne de işaret ediyordu. Zira bu çizgi dünyası, havuzun içine dalan çocuklara hayal dünyası ve eğlence vaat ederken, büyükler havuzun iç ve dış dinamiklerinin hangi değerlere ve göndermelere dayanarak inşa edildiğinin hesabı içindeydi. Büyüklere has bu ‘kuşkulu’ yaklaşım pek de yersiz sayılmaz. Mesela, ‘İnanılmaz Aile’ diyerek çocuklar için bir aile vurgusu yapan ‘eğlence havuzu’, büyüklere de Amerika önderliğindeki dünya nizamının değişmezliğini fısıldıyordu. Neşeli Ayaklar’ın ikinci macerası da küçük büyük ayırt etmeden seyirciyi aynı türden bir havuza çağırıyor.

Altı yıl sonra penguenler dünyasına bizi tekrar çeken ‘Neşeli Ayaklar 2’ (Happy Feet 2), benzer çizgi serilerin aksine, bulunduğu mekânı terk etmiyor. İmparator penguenler, yine Antarktika’da. Fakat, ilk filmdeki küresel ısınma, gemi iyice azıya alıyor. Güney Kutbu’ndaki bu dev buzul parçası, bölünmeye başlıyor. İlk filmde şarkı söyleyemediği için alay edilen Mumble’ın oğlu Eric’in macerasını izliyoruz bu kez. Tüm imparator penguenler neşe içinde ayaklarını yere vurarak dans edip şarkı söylerken küçük Eric, içindeki yeteneği ortaya çıkaramaz. Babasının ‘gaza getirmesi’yle giriştiği dans denemesi olayı daha vahim bir hale getirince Eric, iki kafadar arkadaşıyla terk-i diyar eyler. Başka penguenlerin yaşadığı Adeile diyarına gelirler. Burada gördükleri ‘uçan penguen’ Sven, Eric’i çok etkiler ve onu rol modeli olarak alır. Bu kahraman mitinin arkasından giderek babasına sırtını dönen Eric, ‘yurduna’ döndüğünde ise kendi ‘halkı’ imparator penguenlerin buzulların yer değiştirmesi sonucu dağların arasında sıkıştığını görür. Yardım için uçan kahraman devreye girse de, çözüm tüm ‘halkların’ kardeşliğinde yatmaktadır.

PENGUENLERİN ERGENEKON’DAN ÇIKIŞI

İlk filmde olduğu gibi George Miller’ın yönettiği ikinci ‘Neşeli Ayaklar’ı, söz konusu animasyonlardan ayıran özelliği müzikal yanı. Burada tüm penguenler mesajını müzikle veriyor. Hele sonlarda Eric’in söylediği bir arya var ki, Farinelli’ye rahmet okutur! İmparator penguenlerin dağlar arasında sıkışıp kalması Ergenekon Destanı’ndan farksız. Küresel ısınma sonucu dağlar arasında kalan penguenler de tıpkı destanda olduğu gibi çıkış için önce ‘kahraman’a sarılıyor. Burada Börteçine’nin yerini ‘uçan penguen’ Sven alıyor. Filmin en önemli yanı, kahraman mitini dışlaması. İlk başta kahraman mitine övgü yapar gibi görünen film, sona doğru bunu yerle bir ediyor. Mesaj açık: “Kahramanlara değil, birbirimize ihtiyacımız var.”

Yazının başındaki ‘iç ve dış dinamiklere’ dikkat konusunda ‘Neşeli Ayaklar 2’nin payına da bir şeyler düşüyor elbette. Klasik, ‘Kendini, etrafını, aileni keşfet’ önermesinin büyük ölçeğinde bir mesaj daha var. Penguenler, insanlar, deniz ayıları, deniz aslanları, papağan, hatta varoluşsal bunalımdaki karidesler olmak üzere herkesin küresel ısınmaya karşı tek yürek olmasını salık veriyor film. Yani, dünyanın tüm halklarına sesleniyor. Öte yandan, bariz ‘Latino’ hallerinden dolayı Adeile diyarındaki penguenlerin ve kötücül deniz ayılarının yardımına muhtaç ‘imparator’ penguenlerin durumunu izlerken; ABD’nin, Güney Amerika halkları, kendi sınırları içindeki Hispanikler ve ‘kötü’ ilan ettikleriyle ‘mecburi’ dayanışma çabasına atıf yaparak muzipçe bir bağlantı kurmak hiç de zorlama olmaz. Sonuç olarak, bir aile seyirliği olan ‘Neşeli Ayaklar 2’, pekâla bir ‘aile sınavı’ da olabilir. İsterseniz, çocuklarınızla birlikte bu ‘havuzun’ içine dalın ve onun dinamikleri üzerine kafa yorun; sonra da aile toplantısında kimsenin hayal dünyasını daraltmadan bir ‘beyin fırtınası’ yapın bakalım, ne çıkacak?

Ali Koca / Zaman

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler