‘Dans Edemediğim Devrim, Benim Değildir’

Türkiye

Türk sineması iki sergiye konu oldu. Sanatçı Halil Altındere’nin yeni sergisinde yönetmen Metin Erksan filmleri, Hülya Küpçüoğlu’nun resimlerinde Yeşilçam’ın erkek oyuncuları var.

Türk sinemasının 1960 ve 70’li yıllardaki filmlerinin etkisi sanat dünyasının üzerinden hâlâ geçmedi. Unutulmaz filmlerden kareler eylülde açılacak iki sergiye ilham verdi. 15 Eylül’de Pilot Galeri’de çağdaş sanatçı Halil Altındere’nin yeni sergisinde Türk sinemasının en özgün yönetmenlerinden Metin Erksan’ın üç filminden üç karenin yeniden çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. Ressam Hülya Küpçüoğlu’nun 8 Eylül’de açılacak yeni sergisinde ise Yeşilçam’ın erkek oyuncularının resimleri yer alıyor. Halil Altındere’nin, küratörlüğünü Alman küratör René Block’un üstlendiği ‘Dans Edemediğim Devrim, Benim Değildir’ başlıklı kişisel sergisinin önemli bir ayağı Metin Erksan Üçlemesi. Üçleme, Altındere’nin Erksan’a atfen ürettiği üç çalışmadan oluşuyor.

20 YIL YOK SAYILAN KLASİK 

Erksan’ın kült filmi Sevmek Zamanı, sanatçının üçlemesinin ilk çalışması. Altındere bu çalışmayı anlatırken filmin 20 yıl boyunca gösterim şansı bulamamasına dikkat çekiyor: “Erksan’ın 1965’te çektiği Sevmek Zamanı filmi, surete aşık olma temasının işlendiği psikolojik ve ağır bir çalışma. Dönemin Türk sinemasından çok farklı. Bu yüzden sinemada gösterilme şansı bulamadığından 20 sene boyunca raflarda kalmış. Eskiden politik nedenlerle sansürlenen filmler olurken, burada aşırı sanatsal ve psikolojik olduğu için gösterilme şansı bulamadığını görüyoruz. Ben bu işi bir yandan da ona saygımı göstermek için yaptım. Filmden seçtiğim bu kareyi çekebilmek için Sapanca Gölü’nde bir set kurdum.” Üçlemede Sensiz Yaşayamam adlı film de ikinci çalışma. Altındere: “Erksan’ın 1977’de çektiği Sensiz Yaşayamam‘dan bir sahneyi yine günümüzde ama geçmişteki kıyafetleri kullanarak yaptım. Dönemin ruhunu yansıtmak için o günkü atmosfere gönderme yapan kıyafetler var ama bugün çekildiği belli” diyor. Serinin son çalışması ise 1964 yapımı Suçlular Aramızda filminden olan kare. Altındere, “Yine o dönemin ruhuyla dekorla yapmaya çalıştığım fotoğrafta kullanılan paralar bugüne ait. Sensiz Yaşayamam ve Sevmek Zamanı kara sevda hikayesi. Umutsuzluk, aşk, ulaşılamayan sevgili temaları işleniyor. Suçlular Aramızda filmindeyse bir züppelik var. Paraya sahip olma isteği, zengin erkek fakir kız temaları üzerinden parayla her şeye sahip olmanın mümkün olmadığı anlatılıyor. Her üç film de o dönem yapımlarından çok farklı. Yeraltı sayılabilcek kareler var. Bu yüzden bu üçlemeyi yaptım,” diyerek üçlemesini anlatıyor. 12 Kasım’a dek sürecek sergide Altındere’nin video ve fotoğraflarının yanı sıra, altından tenekeye ve bronza farkı malzemelerle yaptığı heykelleri, yağlıboya tabloları ve performansları ilk kez görülebilecek.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up