Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

‘Dans Edemediğim Devrim, Benim Değildir’

Yayınlandı

tarihinde

Türk sineması iki sergiye konu oldu. Sanatçı Halil Altındere’nin yeni sergisinde yönetmen Metin Erksan filmleri, Hülya Küpçüoğlu’nun resimlerinde Yeşilçam’ın erkek oyuncuları var.

Türk sinemasının 1960 ve 70’li yıllardaki filmlerinin etkisi sanat dünyasının üzerinden hâlâ geçmedi. Unutulmaz filmlerden kareler eylülde açılacak iki sergiye ilham verdi. 15 Eylül’de Pilot Galeri’de çağdaş sanatçı Halil Altındere’nin yeni sergisinde Türk sinemasının en özgün yönetmenlerinden Metin Erksan’ın üç filminden üç karenin yeniden çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. Ressam Hülya Küpçüoğlu’nun 8 Eylül’de açılacak yeni sergisinde ise Yeşilçam’ın erkek oyuncularının resimleri yer alıyor. Halil Altındere’nin, küratörlüğünü Alman küratör René Block’un üstlendiği ‘Dans Edemediğim Devrim, Benim Değildir’ başlıklı kişisel sergisinin önemli bir ayağı Metin Erksan Üçlemesi. Üçleme, Altındere’nin Erksan’a atfen ürettiği üç çalışmadan oluşuyor.

20 YIL YOK SAYILAN KLASİK 

Erksan’ın kült filmi Sevmek Zamanı, sanatçının üçlemesinin ilk çalışması. Altındere bu çalışmayı anlatırken filmin 20 yıl boyunca gösterim şansı bulamamasına dikkat çekiyor: “Erksan’ın 1965’te çektiği Sevmek Zamanı filmi, surete aşık olma temasının işlendiği psikolojik ve ağır bir çalışma. Dönemin Türk sinemasından çok farklı. Bu yüzden sinemada gösterilme şansı bulamadığından 20 sene boyunca raflarda kalmış. Eskiden politik nedenlerle sansürlenen filmler olurken, burada aşırı sanatsal ve psikolojik olduğu için gösterilme şansı bulamadığını görüyoruz. Ben bu işi bir yandan da ona saygımı göstermek için yaptım. Filmden seçtiğim bu kareyi çekebilmek için Sapanca Gölü’nde bir set kurdum.” Üçlemede Sensiz Yaşayamam adlı film de ikinci çalışma. Altındere: “Erksan’ın 1977’de çektiği Sensiz Yaşayamam‘dan bir sahneyi yine günümüzde ama geçmişteki kıyafetleri kullanarak yaptım. Dönemin ruhunu yansıtmak için o günkü atmosfere gönderme yapan kıyafetler var ama bugün çekildiği belli” diyor. Serinin son çalışması ise 1964 yapımı Suçlular Aramızda filminden olan kare. Altındere, “Yine o dönemin ruhuyla dekorla yapmaya çalıştığım fotoğrafta kullanılan paralar bugüne ait. Sensiz Yaşayamam ve Sevmek Zamanı kara sevda hikayesi. Umutsuzluk, aşk, ulaşılamayan sevgili temaları işleniyor. Suçlular Aramızda filmindeyse bir züppelik var. Paraya sahip olma isteği, zengin erkek fakir kız temaları üzerinden parayla her şeye sahip olmanın mümkün olmadığı anlatılıyor. Her üç film de o dönem yapımlarından çok farklı. Yeraltı sayılabilcek kareler var. Bu yüzden bu üçlemeyi yaptım,” diyerek üçlemesini anlatıyor. 12 Kasım’a dek sürecek sergide Altındere’nin video ve fotoğraflarının yanı sıra, altından tenekeye ve bronza farkı malzemelerle yaptığı heykelleri, yağlıboya tabloları ve performansları ilk kez görülebilecek.

Sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Yabancı Damat’ın Eleni’si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yabancı Damat'ın Eleni'si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınan Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Asıl adı Atina Miloharakti olan oyuncu Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Uzun süredir bakım evinde kalan Karaca, Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınıp çok sevilmişti.

 Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

17 Mart Çarşamba günü İzmir’de hayatını kaybeden Karaca‘nın cenazesi, bugün saat 12:00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

Popüler