Az Bilinen Çok Sevilen 10 Sanat Filmi

Liste

La Luna (1979) – IMDb 6.6

Bernardo Belluci’nin yönetmenliğini üstlendiği 1979 yapımı La Luna filmi, filmde büyüme çağında olan Joe’nun yaşamı ele alınır. Güçlü bir baba figürüne ihtiyaç duyan Joe, üvey babasının gözleri önünde intihar etmesinden sonra kendisini büyük bir buhran içerisinde bulur. Yaşadığı travmalar sonrasında uyuşturucu kullanmaya başlayan Joe, bu süreçte annesi ile olan ilişkisini de gözden geçirir.

Irma Vep (1996) – IMDb 7.0

Olivier Assayas’in senarist ve yönetmenliğini üstlendiği komedi filminin başlıca rollerinde Maggie Cheung, Jean-Pierre Léaud ve Nathalie Richard yer alıyor.

René Vidal, kendi çalışma arkadaşlarının deyimiyle bir zamanlar iyi filmler çekmiş, şimdiyse ne yaptığını bilmeyen bir yönetmendir. Vidal’in son projesi, sessiz dönemde çekilmiş bir film olan ‘Les Vampires’yi yeniden çekmektir. Bu filmin başkarakteri olan Irma Vep ise kafasındaki en büyük soru işareti olur. Zira Fransa’da Irma Vep’i tekrar canlandıracak bir oyuncu bulamayacağını düşünmektedir. Bu nedenle de Hong Konglu ünlü bir aktris olan Maggie Cheung ile anlaşır. O güne dek aksiyon filmlerinde rol almış olan Maggie ne Fransızca konuşabilmekte ne de orada olma nedenini tam olarak anlayabilmektedir. Bu süreçte ona en yakın davranan kişi kostüm sorumlusu Zoe olacaktır. Karmaşa dolu bu sette her birini zor duruma düşürecek trajikomik anlar yaşanacaktır.

Mikey and Nicky (1976) – IMDb 7.4

Nick umutsuzdur ve ucuz bir otel odasında ülserden acı çekmektedir. Bir kiralık katilden kendini öldürmesini ister ve kiralık katil çocukluk arkadaşıdır. Uzun bir gece başlar, Mikey Nick’e yardımcı olmaya çalışır onu sakinleştirir ve o kasabadan uzaklaştırır. Yürüyerek ve otobüsle yaptıkları yolculuk onları bir bara götürür.

Milou en Mai (1990) – IMDb 7.2

 Filmde Milou, yaşamını annesi ile birlikte kırsaldaki evlerinde huzur içerisinde geçirir. Annesinin ani ölümü tüm ailenin bir araya gelmesine neden olur. Gelenler arasında Camille ve ailesi, Claire ve sevgilisi de vardır. Milou arazide yaşamayı düşlerken, aile üyeleri bu fikre karşı oldukça isteksizdir. Onlar evin satılıp herkesin payını almasını planlar.

Yönetmen koltuğunda Louis Malle’nin oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Michel Piccoli, Miou-Miou, Bruno Carette, Dominique Blanc gibi isimler yer alıyor.

L’important c’est d’aimer (1975) – IMDb 7.4

Yönetmen koltuğunda Andrzej Zulawski’nin oturduğu film bir oyuncu ve dünyayı kamerasına sığdırmaya çalışan bir fotoğrafçının ilişkisini konu alıyor.

Heart of Glass (1976) – IMDb 7.1

Bavyera’daki küçük bir kasaba, güzel yakut rengindeki cam işçiliği ile ünlüdür. Cam kırma makinesi sorumlusu, ticari markasının sırrını kimseye açıklamadan ölür. Oğlu ise formülü bulmanın yollarını arar.

Werner Herzog tarafından yönetilen Alman yapımı filmin başrolünde Josef Bierbichler rol alıyor.

The Beekeeper (1986) – IMDb 7.4

Yönetmen koltuğunda Theo Angelopoulos’un oturduğu film emekli bir öğretmen olan Spiros’un arılarını da yanına alarak farklı bölgelerden bal toplamak üzere yollara düşmesini ve yolda bir otostopçu bir kızı yanına almasıyla aralarında başlayan ilişkiyi konu ediniyor.

Le Boucher (1970) – IMDb 7.5

Fransa’nın kendi halindeki Trémolat kasabasının huzuru, esrarengiz olayların yaşanmasıyla bozulmaya başlar. Kasabada yaşayan kadınların birer birer kaybolması üzerine polis devreye girer ve baş şüphelileri izlemeye başlar.

After Life (1998) – IMDb 7.7

Japon sinemacı Hirokazu Koreeda’nın 1998 yapımı Yaşamdan Sonra, öldükten sonra sonsuzluğa götürmek istedikleri tek bir anıyı seçmeleri istenen ruhların öykülerini anlatıyor. Seçtikleri anı, öteki dünyaya geçmeden önce bekletildikleri istasyonun görevlileri tarafından, sinemanın tüm görsel hilelerine başvurularak çekilecektir.

Woman in the Dunes (1964) – IMDb 8.5

Maceracı entomolojist ve eğitmen Junpei Niki, yapacağı bir araştırma için kumda yaşayan böcekleri toplamak için uzak bir sahil bölgesinde gezintiye çıkar. İşlerini bitirdikten sonra dönüş için bineceği son otobüsü kaçırır ve yöre halkının yönlendirmesiyle geceyi genç bir kadının evinde geçirme kararı alır. Bu ev bir kum çukurunun tam ortasında yer almaktadır ve sadece merdiven yoluyla ulaşımı mümkündür. Junpei genç kadınla konuştukça, kadının kocasını ve çocuğunu bir kum fırtınası nedeniyle kaybettiğini ve cesetlerinin halen daha bulunamadığını öğrenir. Ertesi sabah gitmek için yola koyulduğunda merdivenin yerinden alındığını ve evden çıkabilmek için hiçbir yolun olmadığını fark eder. Junpei Niki artık, sırlarla dolu bu kasabada yürütülen büyük bir planın parçası olmuştur.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up