‘Dadaş Film Festivali Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

Festivaller Genel Manşet

6. Uluslararası Dadaş Film Festivali’nde Cüneyt Arkın ve Filiz Akın’a onur ödülü verildi. Festivalde Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü Gişe Memuru’na, Halk Jürisi Ödülü ise Türk Pasaportu’na verildi.

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bir toplum için kültürün çok önemli olduğunu, bu yılki festivalin bazı bölümlerinin Van’da yaşanan deprem nedeniyle iptal edildiğini söyledi. Festival Başkanı Nil Gürpınar’ın sanat adına önemli başarılara imza attığını belirten Vali Öztürk, “Nil Gürpınar, 6 yıldır Erzurum’da bu festivali tek başına organize ediyor. Nil Hanım sanat adına bir ordu. Kültür, bir toplum için o toplumun ayakta kalması için önem arz ediyor” dedi. Festival Başkanı Gürpınar da festivalde sanatseverlerin beğenisine sunulan “Rampa” adlı belgeselin, kentin tarihi açısından son derece önemli olduğunu bildirdi. Gürpınar, Uluslararası Dadaş Film Festivali’nin sergi, kortej ve onur ödülleri seremonisini, Van’daki depremden ötürü iptal ettiklerini belirtti.

Sinema sanatçısı Cüneyt Arkın da konuşmasında ülkedeki insanların batı kültürüne özenmemeleri önerisinde bulunan Arkın, gençlere de seslenerek, “Batıya sakın özenmeyin, Rambo’ya ok atmayı ben öğrettim” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından 6. Uluslararası Dadaş Film Festivali’nin ödülleri verildi. Festivalde onur ödüllerine layık görülen sinema sanatçıları Cüneyt Arkın ödülünü oğlu Kaan Cüreklibatur’dan, Filiz Akın da Vali Öztürk’ün elinden aldı. Festivalde halk jürisi tarafından “Türk Pasaportu”, “En İyi Film” ödülüne layık görüldü. Törende, “En İyi Film Müziği” ödülü “Eylül” filmiyle Doğan Duru’ya, “En İyi Film” ödülü “Gişe Memuru” adlı sinema filmiyle Tolga Karaçelik’e ve “En İyi Yönetmen” ödülü de “Eylül” filmiyle Cemil Ağacıkoğlu’na verildi.

sinefesto.com/Barış Karabulut

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up