Dadaş Film Festivali Ekim’de başlıyor!

Festivaller

Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek ”Uluslararası Dadaş Film Festivali” 24 Ekimde başlıyor.Festival Başkanı Nil Gürpınar, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl festivalde büyükelçi, ataşe, yönetmenler ve oyuncuların katılımıyla Gürcistan sinemasını tanıtacaklarını belirtti. 

Festivale farklı ülkelerden oyuncuların katılacağını kaydeden Gürpınar, ilk gösterimleri Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilen ”Hudutların Kanunu” ve ”Susuz Yaz” filmlerinin gösterime gireceğini ifade etti.

Festival kapsamında Vadullah Taş tarafından hazırlanan ”Filiz Akın ve Cüneyt Arkın” afişlerinin sergisinin de açılacağını belirten Gürpınar, şunları kaydetti:

”Festivalde, dağ sporları filmlerinden oluşan belgeseller aramızda olacak.Uluslararası bölümümüzde bu yılki ülke Gürcistan. Festivalde Gürcistan sinemasını tanıtacağız. Nazım Hikmet Şarkıları, İstanbul’da Bayram Sabahı ve Bir Aydınlık Adam Refik Ahmet Sevengil filmleriyle yönetmen Mehmet Eryılmaz aramızda olacak. Yazar Füruzan’ın ‘Okumak, Öğrenmek, Merak’ gençlik için açtığı yollar söyleşisi olarak değerlendirilecek. Sinema okulumuzda ise Füruzan ‘İyi Bir Edebiyattan, İyi Bir Film Olabilir mi?’ Mehmet Eryılmaz ‘Belgesel Film’, Hilmi Etikan ‘Kısa Film’, Yüksel Aksu ‘Sinemada Yönetmenlik’, Burçak Evren ‘Sinema Tarihi’, Vecdi Sayar ‘Film Eleştirileri’ üzerine konuşma yapacak.”

Gürpınar, uzun metraj film yarışma jürisinin Füruzan, Mehmet Eryılmaz, Yüksel Aksu, Burçak Evren, Vecdi Sayar, Suat Gezgin’in, kısa film yarışma jürisinin ise Hilmi Etikan, Oğuz Makal, Hakan Çiğdem, Yusuf Yurdigül’den oluştuğunu ifade etti.

Dadaş Film Festivali, 24-28 Ekimde düzenlenecek.

 

haber7

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up