“Cumhuriyet Döneminde Geçmişimizi İhmal Ettik”

Dünya Genel Manşet

33. Uluslararası Fecr Film Festivali için Tahran’da bulunan sinema yazarı İhsan Kabil, İran ve Türkiye sinemalarına dair önemli tespitlerde bulundu.

İhsan Kabil

İran sinemasının kendini ispatladığını ifade eden Kabil, bunun kültürel devamlılığın getirdiği bir başarı olduğunu belirtti.

Çok farklı dönemler yaşasa da İran’ın kültürel geçmişinden kopmadığına dikkat çeken Kabil, Türkiye ile kıyasladı ev ülkemizde ise tam tersinin yaşandığını söyledi. Tanzimat döneminde başlayan bir zihin yapısının altını çizen Kabil, “Tanzimat’tan bu yana kültürel kırılmalardan geçmişiz. Cumhuriyet’te çok keskin değişiklikler yapmışız. İhmal etmişiz, zaman zaman reddiye düzeyine gelmiş bunlar. Ama bu günlerde bu köprüler yeniden kurulmakta, yeniden o kültürel zenginlik, kökler bir şekilde keşfedilmekte. Ve onlardan beslendikçe zannediyorum ki biz de bu yeni dili daha doğru bir şekilde ifade edebileceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up