Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ağlatan Belgesel

Ezineli Yahya Çavuş belgeseli bugün ilk kez TRT Belgesel’de.

Yayınlandı

tarihinde

Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanının anlatıldığı “Ezineli Yahya Çavuş” belgeselinin galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Troya Müzesi’nde gerçekleşti.

Çanakkale Savaşları sırasında, 25 Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’ndaki Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3 bin askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle 32 saat süren mavzer atışlarıyla sahilde durduran Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanının anlatıldığı belgeselin galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Troya Müzesi’nde yapıldı.

Çanakkale Savaşı sırasında Ertuğrul Koyu’nda 25 Nisan 1915 sabahı İngiliz birliklerini 32 saat boyunca oyalayan ve İngilizlerin çıkartma harekatını başarısız kılan Ezineli Yahya Çavuş’un hayatı belgesel oldu. Hakkında kaynaklarda çok fazla bilgi olmayan, sadece 26’ncı Alay 3’üncü Tabur Komutanı Binbaşı Mahmud Sabri’nin, aslı şimdi Harp Tarihi Encümeni’nde olan ‘Seddülbahir Muharebeleri’ raporu sayesinde, Yahya Çavuş’un kahramanlığı bugüne aktarıldı.

Balkan Harbi’ne de katıldığı bilinen Yahya Çavuş’un, yaşanan hezimetten çok mahcup olduğu, geri kaçmış olmanın verdiği ezikliği savaş sonrasında çok sık dile getirdiği ve ‘Bir gün düşmanla yeniden karşılaşmak nasip olursa şehadete kadar savaşacağını ve asla geri kaçmayacağını’ ifade ettiği, torunları ve yakınlarınca sözlü tarihte bugüne kadar anlatıldı. Bu duygularla hamile olan eşini köyünde bırakarak cepheye giden Yahya Çavuş, Ertuğrul Koyu’nda 3 bin kişilik İngiliz çıkartma birliğini, bölük komutanı Yüzbaşı Hüseyin Avni Bey vurulduktan sonra inisiyatifi alarak düşmanı 32 saat boyunca kıyıda tutmayı başarmış ve yaralı halde geri çekilmek zorunda kalmıştı. Daha sonra Kirte Savaşları’na katılan Yahya Çavuş 3’üncü Kirte Muharebeleri’nde yaralanmış ve 1 gün sonra 5 Haziran 1915 günü şehit düşmüştü.

DETAYLI ARAŞTIRMA 

Bugünlerde, torunları ve torunlarının çocuklarının anlatımlarıyla Ezine ilçesi Yahya Çavuş köyündeki sözlü ifadeler, Yahya Çavuş’un yaşamı hakkında önemli bilgiler içeriyor. Bu konudaki yerli ve yabancı bilim insanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan belgesel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Ezine Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşti. Ayrıca projeye AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan destek oldu. Yapımcılığını Ehl-i Hayal Film adına Nihal Ağırbaş’ın üstlendiği, yönetmenliğini Muhammet Erkam Bülbül’ün yaptığı filmin senaryo ve tarih araştırmaları Ömer Erbil tarafından gerçekleştirildi. Yahya Çavuş’u oyuncu Görkem Sevindik’in canlandırdığı belgeselde Mehmet Çepiç, Cihangir Şeşen, Polen Ocakoğlu ile geçen günlerde vefat eden sanatçı Semra Dinçer rol aldı. Türküleri ses sanatçısı Yaprak Sayar’ın okuduğu belgeseli Mesud Uz seslendirdi.

GÖZLERİ YAŞLI OLARAK İZLEDİM, AĞLADIM

Dünya harp tarihine adını altın harflerle yazılan Çanakkale Destanı’nın kahramanlarından Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için doğup büyüdüğü Ezine ilçesindeki köyünde çekilen Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli’nin galası, dün akşam Troya Müzesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, belgeseli, belgesel filmin ekibi ve gençlerle birlikte izledi. Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlığını izleyenler, duygusal anlar yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belgeseli izledikten sonra yaptığı konuşmada, “Bizleri hüzne boğan, gerçekten gözleri yaşlı olarak bunu izleme imkanını bize sağladığınız için yayın yönetmeninden tutunuz, oyuncu arkadaşlarıma kadar hepinizi şahsım, milletim ve bu akşam aramızda bulunan tüm gençler adına kalbi duygularla selamlıyorum. Sağ olun, var olun. Sadece tarihin maddi kalıntılarını değil, insani değerlerini de koruyor, sahipleniyoruz. Bugün gala gösterimi vesilesiyle bir arada olduğumuz Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli bunun örneklerinden biridir ve ben Muharrem’in babasını kutluyorum. Gerçekten Yahya Çavuş’u yaşayarak bu rolünü oynadı ve ben doğrusu gözleri yaşlı olarak izledim, ağladım. Tabi eserin bu noktada senaryosu konusunda da senarist kardeşime de özellikle teşekkür ediyorum, kendisini de kutluyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR ETTİM’

Ehl-i Hayal Film adına belgeselin yapımcılığını üstlenen Nihal Ağırbaş ise, “Bizim için çok büyük bir onur, çok büyük bir gurur Cumhurbaşkanımızın filmimizi izlemiş olması, gelmiş olması. Ben ve ekibim için tarif edilebilir bir duygu değil. Çok güzel bir duyguydu. Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli de 2019 Aralık ayında başlamıştı. AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan’ın fikriydi. Tıpkı bir önceki Akif belgeselinde olduğu gibi. Cumhurbaşkanımız, Akif belgeselinde Mehmet Akif Ersoy’un bir şiirini seslendirmişti. Ben kendisine onun için de teşekkür etme fırsatı buldum. Ezineli Yahya Çavuş, Çanakkale Kara Savaşları’nın kaderini değiştiren bir isim. Çok ciddi bir mücadele veriyor. 25 Nisan sabahı 3000 İngiliz askerine karşı 200 Türk askeriyle yoğun bir savunma yapıyorlar ve nihai hedef olan Alçıtepe-Kirteye varmalarını engelliyorlar. 32 saat boyunca geciktiriyorlar. Ezineli Yahya Çavuş’un hayatını tabi aktarabilmiş olmak, bir yapımcı olarak benim için çok büyük bir gurur kaynağı. Çünkü biz Akif belgeselimizde de söylemiştik. Milletler büyük evlatlarıyla nefes alıyorlar. Büyük evlatları yeni nesillere aktarabilmek çok önemli. Ben yapımcı, yönetmenim. Biz film yapıyoruz. Biz değerli olan işler yapmaya çalışıyoruz. Senaristim Ömer Erbil ile birlikte senelerdir hep aslında tarihi değerlerimizi gelecek nesillere aktarmakla meşgulüz. Bu bizim için çok büyük bir onur kaynağı. Cumhurbaşkanımız ilk gösterimimizde yanımızdaydı. Hem de gençler filmi izledi. Biz bu işi, tarihi değerlerimizi gençlere, yeni nesillere aktarmak için yapıyoruz ve yapım halinde izleyiciye sunuyoruz” diye konuştu.

İZLERKEN GÖZLERİMİZ DOLDU

Belgeselde, Binbaşı Mahmut Sabri’yi canlandıran oyuncu Mehmet Çepiç, “2002 yılında TRT’de Kınalı Kuzular’da Yahya Çavuş’u oynamıştım. Aradan 20 sene geçti, şimdi genç bir arkadaşım Görkem Sevindik, Yahya Çavuş’u canlandırdı. Ben de onun Komutanı Binbaşı Mahmut Sabri’yi canlandırdım. Mahmut Sabri, Ezineli Yahya Çavuş ile ilgili tüm dokümanları, bilgileri tarihe aktaran biri. Çok yiğit biri, hatta onunla tanıştığında, ‘Gavurun demirden güçleri varsa, bizim de böyle imanlı askerlerimiz var. Bunlar sayesinde biz bu savaşı kaybetmeyeceğiz. Böyle yürekler var’ diyor. Çünkü, bölük komutanını da tabur komutanını da kaybetse savaş esnasında Ertuğrul Koyu’nda Seddülbahir’de karar verebilecek yeteneği olan biri. Bugünkü katılımda Sayın Cumhurbaşkanı’nın teşrifleri vardı. Çok etkilendi, çok duygulandı. Hepimiz çok duygulandık. Çoğumuzun, tıpkı kendisinin de olduğu gibi gözlerimiz doldu” dedi.

HERKES BÖYLE BİR KAHRAMANIN HAYATINI ÖĞRENMELİ

Yahya Çavuş’un eşini canlandıran Polen Ocakoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız da galaya katıldı. Heyecanlıydık, çok güzeldi, ilk kez biz de izledik. Yahya Çavuş’un eşi Fatma’yı oynadım. Fatma’yı anlamaya çalıştım. Sonuçta o dönemde genç bir kadın, eşi askerde, çocuk doğuruyor. Ne yapacağını bilmiyor. Çaresiz, adam askere gidiyor, ağzını bile açamıyor. İçten içe ağlıyor ama bunu adama göstermemeye de çalışıyor. Birebir izlediğimde, bilmeme rağmen tüylerim diken diken oldu ve gözlerim doldu. İzleyen herkesin de aynı duyguyu yaşadığını gördüm, hissettim. Herkes böyle bir kahramanın hayatını öğrenmeli” diye konuştu.

Ezineli Yahya Çavuş’un hayatını konu alan belgesel bugün 21:10’da TRT Belgesel ekranlarında seyirciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Sinema Salonlarındaki Aşı ve PSR Testi Zorunluluğu Kalktı

İçişleri Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema salonlarına girişlerdeki aşı ve son 48 saate ait negatif PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

21 Ağustos 2021’de İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelge ile aşı sürecini tamamlamamış kişiler sinema salonlarına alınmıyordu. Vatandaşların salona alınabilmesi için son 48 saate ait negatif PCR testi zorunluluğu bulunuyordu. 15 Ocak 2022 itibarıyla İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen yeni ek genelgeyle bu zorunluluk kaldırıldı.

Sinema salonları gibi girişte aşı veya negatif PSR testinin aranmayacağı diğer yerler arasında ise konser ve tiyatro gibi alanlar bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 14 Ocak 2022

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Benden Ne Olur?

Benden Ne Olur?, henüz kendini olduramamış Sertab’ın, hayatını bir düzene sokmaya çalıştığı dönemde Soner’le tanışması sonrası gelişen olayları anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Kod 355 (The 355)

The 355, tehlikeli ellere geçen gizli bir silahın geri alınması için oluşturulan ve bir CIA ajanı ile üç uluslararası alanın yer aldığı ekibin mücadelesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Çığlık (Scream)

Scream serisinin beşinci filmi, kendi başından geçenlere benzer seri cinayetleri çözmek için Woodsboro’ya geri dönen Sidney ile bu mücadelede onunla yeniden güçlerini birleştiren Gale ve Dewey’nin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Belle (Ryu to Sobakasu no Hime)

Belle, sıradan bir hayatı varken sanal dünyada bambaşka biri haline gelen genç bir kızın hikayesini konu ediyor. Kırsal bir kasabada babasıyla birlikte yaşayan Suzu, 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Sıradan bir yaşamı olan Suzu’nun hayatı, beş milyar çevrimiçi üyeden oluşan sanal bir dünya olan “U” ya girmesiyle bambaşka bir hal alır. Suzu bu sanal dünyada, ‘Bella’ adında dünyaca ünlü bir şarkıcı olur. Kısa bir süre sonra genç kız, tanıştığı gizemli bir yaratıkla birlikte gerçekte kim olduğunu bulmak için macera dolu bir yolculuğa çıkar.

Fragman için tıklayın.

Düş Peşine

Film, gönüllü olarak çalıştığı Düşler Akademisi’nin kapanmasını engellemek için çaba gösteren Kaan ve arkadaşlarının hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Karlar Kralı Norm 2

Norm of the North: King Sized Adventure, Kral Norm ve arkadaşlarının, kötü emelleri için bir tarihi eserin peşinde olan Dexter’a karşı verdikleri mücadeleyi konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Oğul (Son)

Film; Laura’nın, 8 yaşındaki oğlu kendi geçmişinden gelen birileri tarafından kaçırılmaya çalışılınca oğlunu koruma çabasını konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Cin Perdesi

Cin Perdesi, korkunç cinayetlerle ilişkili cin vakalarını araştıran Arzu ve Bora’nın yaşadıklarını konu edyor. Eşi arzuyla birlikte eski bir akıl hastanesini araştırmaya başlayan Bora, korkunç cinayetler ve cin vakalarını gün yüzüne çıkarır. Daha iyi araştırma yapabilmek için akıl hastanesinin her bir bölgesine kamera takar. Bu sırada Arzu, gizli şifreler bulmaya başlar. Polisler, Arzu ve Bora’nın yaşadığı gizemli olayları bilgisayarlarından takip eder.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

“12 Punto 2022” Başvuruları Bugün Başladı

12 Şubat 2022 tarihine kadar yapılabilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Sinema Müdürlüğü tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan “12 Punto 2022”ye başvurular bugün itibarıyla başladı. Sinema ile ilgilenen herkesin merakla beklediği, Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu olan etkinliğe başvurular www.trt12punto.com adresinden 12 Şubat 2022 tarihine kadar yapılabilecek.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto 2022” için başvurular başladı. TRT’nin 4’üncüsünü gerçekleştireceği etkinlik bu yıl da Türk ve dünya sinemasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Uzun ve kısa metrajlı film projeleri kabul edilecek

“12 Punto 2022”ye uzun ve kısa metrajlı film proje başvuruları 12 Şubat 2022 Cumartesi gecesi saat 23.59’a kadar devam edecek. Başvurular sadece www.trt12punto.com adresi üzerinde yer alan başvuru formu üzerinden gerçekleştirilecek. Ön jürinin uzun metraj projeleri değerlendirmesinin ardından 12 finalist proje, 12 Nisan 2022 tarihinde açıklanacak.

Uzun metrajlı film kategorisinde uluslararası jüri tarafından seçilen 12 finalist arasından 3 projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, 3 projeye TRT Ön Alım Ödülü ve 6 projeye de TRT Proje Geliştirme Ödülü verilecek.

Kısa metrajlı film proje başvuruları arasından 12 projeye ise TRT Kısa Film Yapım Ödülü verilecek. Ödül kazanan proje sahipleri 12 Nisan’da açıklanacak. Haziran ayında ise senaryo geliştirme atölyeleri gerçekleştirilecek. Çekimlerin tamamlanmasının ardından filmler TRT 2’de yayınlanacak.

Türk yapımcıların düşük paylı ortak olduğu uluslararası ortak yapımlar da 12 Şubat 2022 tarihine kadar 12 Punto 2022’ye başvurabilecek. 2020’de ilk kez verilen TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü ile birlikte, Türk sinemasının gerçek manada uluslararası bir kimlik kazanmasının önü de açılıyor.

Geçen yıl 500’e yakın uzun ve kısa metrajlı proje başvurusu yapıldı

2021 yılında uluslararası jüri üyeleri arasında Oscar Adayı TRT Ortak Yapımı Quo Vadis Aida? filminin yönetmeni Jasmila Zbanic, Ken Loach’un filmlerinin yapımcısı Rebecca O’Brien, Asya Pasifik Film Ödülleri Başkanı Tracey Vieira, Berlin Film Festivali Ortak Yapım Marketi Direktörü Martina Bleis ve dünyanın en önemli satış ajanslarından Memento’nun Alım Direktörü Sata Cissokho yer almıştı. Geçtiğimiz yıl etkinliğe, 500’e yakın uzun ve kısa metrajlı film proje başvuruları yapılmıştı.

12 Punto 2022’de uzun metrajlı projeler için başvuru süreci nasıl işliyor?

12 Punto 2022’ye başvuran projeler, bağımsız ve profesyonel sinemacılardan oluşan 5 kişilik ön jüri tarafından değerlendirecek. Finale kalan projelerin ekipleri haziran ayında gerçekleştirilecek 12 Punto 2022 haftası esnasında dünyaca ünlü senaryo ve pazarlama danışmanları ile toplantılar gerçekleştirecek. Ardından projelerini uluslararası sinema sektörünün en önemli isimlerinin yer aldığı uluslararası jüriye sunacaklar.

12 Punto 2022’ye başvuracak projelerin; “Ana yapımcısı Türk bir yapımcı olan uzun metrajlı film projeleri”, “Türk bir yapımcının düşük paylı ortak olduğu uluslararası uzun metrajlı film projeleri” ve “Kısa film projeleri” şartlarını taşıması gerekiyor. Uzun metrajlı proje başvurularının bir yapım şirketi tarafından yapılması gerekiyor, kısa film kategorisinde ise böyle bir şart yer almıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler