Corona Virüs Sonrası Çin Sinemasında Geride Kalanlar

Asya Sineması
Çin, corona virüs nedeniyle sinemada 214 milyon dolarlık hasılat kaybı yaşadı.

Yaklaşık 70 bin sinema salonu bulunan Çin, yıllık 9 milyar dolar hasılat rakamıyla ABD’nin hemen arkasında dünyanın en büyük ikinci sinema sektörüne sahip ülke olarak yer alsa da Wuhan kentinde başlayan corona virüs salgını, sinema gişesini de vurdu. Pek çok sinema salonunun kapatıldığı Çin’de iki ayda 214 milyon dolarlık hasılat kaybı yaşandı.

Geçen yıl ocak ve şubat aylarında toplam hasılat 217 milyon dolarken, bu yıl aynı dönemde ancak 31,3 milyon dolar hasılat elde edildi. 2018’de aynı dönemdeki toplam hasılat 241,6 milyon dolardı.

Çin virüs salgınının başlamasıyla birlikte birçok yerde sinema salonlarını kapatmıştı. Sinema operatörlerinin sinema salonlarını yeniden açabilmeleri, belli kurallara bağlandı. Sinema bileti alanların kişisel bilgilerinin kaydedilmesi, her gösterimden sonra salonların iyice dezenfekte edilmesini gerektiren kriterlere uyulması halinde yetkililer salonların yeniden açılmasına onay veriyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up