Çoklu Kişilik Bozukluğu Hakkında En İyi 15 Film

Liste Serkan Baştimar

5. Trevor Reznik – Makinist (2004, Christian Bale)

Makinist

Christian Bale’in kendini rolüne manik adayışı ezelden beri bilinir (ve sadece ve sadece Daniel Day Lewis ile olduğunu da). Fakat bu sefer kendini 55 kiloya düşecek kadar fazla zorlamıştır zira bir fabrika işçisini ve iş arkadaşlarının arasında tuhaf karşılanacak kadar psikosomatik uykusuzluk çeken birini oynamaktadır. Düzenli olarak bir fahişeyle karşı karşıya gelir ve aynı anda genç bir garsona da takıntılı bir şekilde bağlıdır ve sonunda da birilerinin onu yok etmeye çalıştığına ikna olmuş biri haline gelir ve bunun için kanıt toplamaya başlar.

Sadece onun yeteneğine sahip bir aktör bu kadar geniş perspektifli duyguları “Öteki” ve “Suç ve Ceza” gibi direkt Dostoyevsky efsanesi eserlerden alarak yansıtabilirdi. Film her ne kadar kısa olsa da biz Trevor Reznik’in büyük oranda uykusuzluk çektiği için gerçeği çarpıtılmış haliyle görmesine uzun bir turda tanık oluruz. Christian Bale’in muhteşem performansıyla zor bir filmi nasıl ünlü bir film haline getirdiğine tanık oluruz. Bu film onun için de harika bir araç olmuştur.

4. Bae Soo-Mi – Karanlık Sırlar (2003, Su-Jeong Lim)

Karanlık Sırlar

Genç bir kız kız kardeşiyle birlikte akıl hastanesinden aşırı ilgisiz babasına ve belli belirsiz küçümseyen ve her yerde durmadan beliren ve aniden ortadan kaybolan bir üvey annesinin yanına, eve döner. Ve kız kardeşlerden özellikle güçlü karakterli olan Soo-mi onun kendilerine zarar vermek istediğine iyice ikna olmuştur. Karanlık Sırlar aynı anda hem sürükleyici bir dram ve etkileyici bir psikolojik gerilim maceradır ki korku sahnelerinin cesurca serpiştirildiği klasik bir Asya filmi modasına oldukça uygundur.

Son otuz dakikası bir şoktan diğerine sürüklerken biz parçaların nasıl usta birleştirildiğini fark etmeye başlarız ve Soo-mi’nin geri kalan oyuncularla birlikte nasıl harika bir oyunculuk sergilediğini görürüz. Dokunaklı konusu sebebiyle birçok bakış açısı gerekebilir filmdeki performansın güzelliğini görmek açısından.

3. Aaron Stampler – İlk Korku (1996, Edward Norton)

Primal Fear

Edward Norton, kuşkusuz ilk rolü ve birkaç etkileyici performansının sayesinde doksanların ikinci yarısında oldukça kısa bir sürede epey ünlü oldu. İyi, içine kapanık ve kekeleyen bir çocuğun saygıdeğer bir insan gibi görünen fakat aynı zamanda pedofili olan bir başpiskoposun kurbanı olduğu ortaya çıkar.

Aeron’un ayrıca ürkütücü alt benliği Ray tarafından ele geçirildiğinde tutan baş dönmeleri vardır ve o sırada yaptıklarını kesinlikle hatırlamaz. Norton’ın geçişlerini izlerken kimse bunun onun ilk rolü olduğuna inanmaz. Seyirci onun merhametli ruh halinden birkaç saniye içinde kemik kıran bir canavara dönüşmesini gözlerini ayırmadan izler.

Norton sahiden rolünü iyi oynar ve hak ettiği gibi Oscar adayı gösterilir fakat rolü Osar için aşırı karanlık ve jüri için de fazla şeytanidir. O buradaki şahane rolünden sonra ünlü olmuştur ve siz de bu harika performansı o zaman izleseydiniz onun kesinlikle büyük bir oyuncu olacağını o an anlardınız.

2. Anlatıcı – Dövüş Kulübü (1999, Edward Norton)

coklu kisilik bozuklugu fight club

Dövüş Kulübü, yapımından sadece 15 yıl sonra kült olan ve bunun hakkını veren büyük bir Hollywood klasiğidir. Filmin kurgulandığı eserin sahibi Chuck Palahniuk bile, filmin kitaptan daha ötede olduğunu söylemiştir. Bunda bütün oyuncuların katkısı vardır; fakat o dönemin aranan oyuncularından olan Edward Norton’ın bunda etkisi büyüktür.

İsimsiz bir varoluş kadar mükemmeldir, tıpkı Amerika şirketinin makinesindeki küçük bir vida kadar, ve uykusuzluk problemi onu farklı yerlerde farklı insanlarla tanışmaya iter.

Bunlardan biri onun hayatını alt üst eder. Çünkü sayesinde kapitalizmin kötülüklerine dikkat kesilir ve çok hırslı bir tavırla onlarla kavga etmesi yönünde telkin alır. Beklendiği gibi bu geri kalan hayatının ilk günü olur. Zira artık hayatında ilk kez yaşadığını hissediyordur ve tabii ki bu da bir takım sonuçlara neden olacaktır.

Hemen hemen her cümlenin altı çizilmesi gereklidir ve bu Norton’ın kendini en iyi genç aktörlerden biri olarak ispat etmesi açısında için mükemmel bir araçtır.

1. Norman Bates – Sayko (1960, Anthony Perkins)

Sapık

Her ne kadar üstünden 54 yıl geçse de, Alfred Hitchcock’un Sapık’ı tüm zamanların en iyi psikolojik gerilim/korku türündeki yerini korumaktadır.

Şu ana dek hep yönetmenin ve hikayenin kusursuzluğu üzerinde durulmuştur fakat korkarım ki Anthony Perkins’in muhteşem rolü biraz algılanması zor ve incelikli olduğundan göz ardı edilmiştir. Baskıcı bir annesi ile birlikte bir motelin sahibi olan birini oynarken şüphesiz kariyerinin en büyük rolünü oynamıştı. Filmde çok fazla tiradı yoktu fakat yüz ifadeleri, hareketleri ve kendi hakkında söylemediği fakat arka sesle duyulan özellikleri ile Norton klasik bir kötü karakteri oynamaz.

Bu filmi kaç kez izlerseniz izleyin Perkins sizi şaşırtacaktır.

split universal final

Bonus: Kevin  – Split – Parçalanmış (2016)

Kevin (James McAvoy), güvenilir psikiyatrı Dr. Fletcher’a göre (Betty Buckley) 23 kişiliği kanıtlamış olsa da geride, hala yüzeye çıkmamış ve diğer herkese hükmetmek üzere çıkmaya hazır bekleyen bir kişiliği kalmıştır. Casey (Anna Taylor-Joy, The Witch) tarafından üç genç kızı kaçırmak zorunda bırakılan Kevin, zihnindeki odacıklar arasındaki duvarlar parçalanmaya başlarken hem içindeki kişilikler hem de etrafındakiler arasında hayatta kalmak için bir savaş başlatır.

___

Toni Erdmann

Bonus 2: Winfried Toni Erdmann (2016)

Toni Erdmann, çift kişiliğe sahip bir babanın, ikinci kişiliği aracılığıyla kızının hayatına tekrar girmeye çalışmasını konu alıyor.

Yönetmen Maren Ade, filmi kurgularken kariyeri boyunca canlandırdığı “Toni Clifton” karakterinin, kendisinden ayrı gerçek bir kişilik olduğunu savunan Amerikalı komedyen Andy Kaufmann’dan etkilenmiş.

Kaynak: http://www.tasteofcinema.com

Sayfa 1 – 2

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

2 Yorum

  1. yeni bi dizi kill me heal me önerebilirim süperrdi izleyin

    Reply
  2. Listede kisilik bolunmesine dair en onemli film yok

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up