“Coen Kardeşler” 20 Şubat’ta Raflarda

Genel

“Coen Kardeşler”in yönetmenlik ve birlikte çalışma serüvenlerini ortaya koyan kitap  20 Şubat’ta raflardaki yerini alıyor. 

Hislerimizi çok önemseriz. Sinemanın ‘sanat’ olması ile ‘eğlence’ olması arasında bir ayrım görmeyiz. Mesaj kaygısı gütmeyiz.

“Büyük Lebowski”, “Fargo”, “Orada Olmayan Adam” gibi kült filmleriyle Batı sinemasında kendilerine özgü bağımsız bir yer edinen Coen Kardeşler’in sinemadaki yükselişlerini, yönetmenlik ve birlikte çalışma serüvenlerini ortaya koyan söyleşilerini kapsayan “Coen Kardeşler” kitabı 20 Şubat’ta Agora Kitaplığı tarafından yayınlanıyor.

288 sayfadan oluşan ve William Rodney Allen tarafından derlenen kitabın Türkçe çevirisi ise Deniz Koç’a ait.

coen-kardeslerKitabın tanıtım yazısından:

“Bize hep birlikte nasıl film çektiğimizi soruyorlar: Biz filmlerimizi birlikte yazıyor, karakterlerimizi birlikte oluşturuyoruz. Kendimizi haftalarca bir odaya kapatıp senaryoyu A’dan Z’ye kadar birlikte tasarlıyoruz. Mesela, Arizona Junior’u yazmak üç buçuk ayımızı aldı. Seti de aslında yazma işinin bir devamı olarak görüyoruz. İkimiz de her ân setteyizdir, daima çok şeyi birbirimize danışırız. Hislerimizi çok önemseriz. Sinemanın ‘sanat’ olması ile ‘eğlence’ olması arasında bir ayrım görmeyiz. Mesaj kaygısı gütmeyiz.

“Teknik olarak birimiz verimliliği sağlamak ve kafa karışıklığını önlemek açısından daha fazla oyuncularla konuşuyor, vaktinin çoğunu teknik ekiple geçiriyor, öbürümüz de prodüksiyon işleriyle daha fazla ilgileniyor olabiliriz, ama iş yönetmenliği ilgilendiren kararlara geldiğinde, bizim gözümüzde bu karşılıklı bir sorumluluk. Zaten sonra, yaratıcı öfke nöbetlerine kapılmadan, sakince kurgu odasına da birlikte giriyoruz. Bize dışarıdan bakanların ‘Coen Kardeşler hissiyatı’ dedikleri durumun arkaplanı bu.”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up