Çocuk Gelinler İçin

Festivaller Genel Manşet

8731762910_345b7a2995_o

Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Çankaya Belediyesi ve Ankara Genç İşadamları Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen 16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde “Çocuk Gelinler” sergisi Kanada Büyükelçiliğinin de katkısıyla Alman Kültür Merkezi’nde açıldı.

Açılış kokteyline  sivil toplum örgütleri temsilcileri, sinemaseverler ve sinema-tv dünyası’nın önde gelen isimleri katıldı. Açılış kurdelesini aile mahkemesi hakimi Eray Karınca ile sinema ve tiyatro oyuncusu Laçin Ceylan birlikte kesti.

Eray Karınca, 18 yaşından küçük çocukların mahkeme kararı ve aile izniyle evlendirilebilmesine olanak tanıyan Medeni Yasa maddesini tersine işleterek çocukları koruyacak kararlar alan bir hakim. Karınca’nın aldığı birçok benzeri karar çocuk yaşta evliliklerin önlenmesinde kayda değer adımlar olarak kabul ediliyor.

Sergi, 17 Mayıs’a kadar Alman Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

© Sinefesto | Emre Karakuş

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up