Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

ÇOCUK FİLMİ DEYİP GEÇME- Bir garip zürafa

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Hiçbir beklenti duymadan gittim Zarafa’ ya çünkü afişi hiçbir şey vadetmiyordu ne yalan söyleyeyim.

Renkler de teknolojiye çok yatırım yapılmadığını gösterir gibiydi.

Ama film başladığında Pathe etiketini görünce biraz umutlandım.

Yine de ilk sahneler biraz çocukça geldi ama hala dikkatim filmdeydi. Bu bir çocuk filmi zaten diye içimden tekrarlıyordum.

Bu bir çocuk filmi…

Tam böyle düşünüyordum ki Maki’ yi yavrusu gibi benimseyen anne zürafa çıktı karşıma, o an filme bağlanmaya başladım.

Bu sefer de bir çocuk filmi için fazla acıklı dramatik diyordum içimden ama sonra gece ve gündüzü(kutsal inekler)  gördüm…

Bu film ile ilgili ne düşünmem gerek demeyi bir yana bırakıp filmin keyfini çıkarmaya başladım ve içindeki garip gerçekliğe kapıldım.

Sonradan gerçek bir hikâyeye dayandığını öğrendiğimde ise daha da şaşırdım.

Meğer İskenderiye’ deki o sevimli tombul bizim Kavalalı Mehmet Ali Paşa’ymış hani tarih derslerinde bizi sırtımızdan vurduğu söylenen ama Pargalı sayesinde biraz gündemden düşen.

Paşalardan bahsetmişken filmde seslendirmeyi (Malkoçoğlu) Burak Özçivit yapmış-mış; reklamlarda bile kimsenin tanımadığı sesleri tanıyan ben bir türlü Burak’ ın sesini tanıyamadım ya helal olsun seslendirmeyi yönetenlere nasıl kaydetmişlerse artık…

Ama bu kötü mü? Emin değilim sadece görüntüye verilmeyen önem ve para Burak Özçivit’ e verilmişse ona acırım.

Masallara inanmaktan vazgeçtik demiştim geçen yazımda;  bu film ise bana cevap veriyor sanki.

Sadece sana masal anlatan bir deden olmadığı için bu kadar çabuk vazgeçiyorsun masallara inanmaktan diyor.

Masallara inanmaktan vazgeçme hatta bazı masallar vardır ki gerçek bile olabilir.

Sadece masalların fazla mutlu bitmesini bekleme artık. Yine de mucizeler gerçekleşebilir ve

“Mucize gözlerin açıkken gördüğün rüyadır.”

Filmin sonlarına gelmiştik artık .. Bu arada Arabalar filminde sevinçten ağladığımı söylemiş miydim.

Şimşek Mcqueen kazandığında…

Ama o gün biraz değişik bir gündü onu da eklemeliyim.

Bu animasyonda da “gerçek olduğunu bilmeden önce” de nerdeyse ağlayacaktım.

Hatta bir damla yaş düşmüş olabilir gözümden… Mutsuz biteceğine emindim nerdeyse…

Neyse gerisini size bırakıyorum.

Filmle ilgili tek eleştiri var sanki çocuklar hedef kitle değilmiş gibi renkler çok cansız, dramatik öğeler fazla.

Amerikan yapımlarına benzemiyor, pragmatik ve ödüle dayalı değil, durun ya, bu iyi özellikti araya karışmış olmalı. (;

Kısaca Zarafa’ ya gitmek için bir dolu neden var ama bazılarını saymak gerekirse;

Zorbanın bahsettiği Bouboulina’nın neye benzediğini görmek için,

Dini ve ırkçı söylemleri gizli değil açık açık gösterdiği için,

Gerçek hayattan alıntı olan nadir animasyonlardan birini izlemek için,

Bir çocukla filme gitmeniz gerektiğinde onu kandırıp daha çok kendiniz için bir filme gitmek isteyecek kadar bencilseniz, Zarafa biçilmiş kaftan.

Güzel SEYİRLER…

twitter.com/muzminogrenci

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

İlker Çatak’ın Ödüllü Filmi “Söz Senettir” 14 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film kulübü sunar!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KüçükÇiftlik Park, her hafta Salı akşamı püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmleriyle sinemaseverleri buluşturmaya devam ediyor. URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı Almanya’dan sonra Türkiye’de ilk kez ve sadece bir kereye özel olarak gösterilecek “Söz Senettir” filmine ev sahipliği yapacak. İlker Çatak’ın, festivallerden ödüllerle dönen ikinci uzun metraj filmi “Söz Senettir”, muzip, yalın ve olgun sinema diliyle dikkat çekerken izleyicilerin ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algısını sarsıyor. Sinemaseverler filmden hemen önce ve sonra ise Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile açık havanın keyfini müzik eşliğinde de çıkaracaklar.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı İlker Çatak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve 3 gencin, izleyiciyi sarsan ilişki döngüsüne yer veren “Söz Senettir” filmini sinemaseverlere sunacak. 2020 Bavyera Film Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, 2019 Münih Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini alan Almanya-Fransa ortak yapımı “Söz Senettir”, Türkiye’de ilk kez ve sadece Bahçe Sineması’nda gösterilecek.

Kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çift… Marion ve Raphael Almanya’dan uçağa atlayıp yaz tatili için Türkiye’ye geliyorlar ve yolları jigololuk yapan genç Baran’la kesişiyor. Bundan sonra ilişki üç kişilik bir oyuna dönüşüyor. Avrupa’ya gitmeyi kafasına koymuş Baran, Marion’a evlenme teklif ediyor. Hayatını her zaman kontrol altında tutmayı başarmış ama kanser olduğunu öğrendikten sonra her şeyi yeniden gözden geçirmeye başlayan Marion ise ilk defa bir yabancının müdahalesine izin veriyor ve Baran’ın teklifini kabul ediyor. Kâğıt üstünde tanıdık gelebilecek bu anlaşmalı evlilik öyküsü, Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini Kino 2018’de izlediğimiz İlker Çatak’ın elinde, neşesi de eksik olmayan, toplumsal cinsiyet rolleri ve tekeşli ilişkilerin çizdiği çemberleri sürekli esneten, muzip ve dinamik bir romantik drama dönüşüyor. “Söz Senettir”, ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsabilecek katışıksız bir enerjiyi dokusuna katıyor.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra film konseptine uygun DJ performansından mini konserlere kadar farklı içerikler de yer alıyor. 14 Eylül Salı akşamı sinemaseverler çimenlerde oturup müziğin keyfini çıkartmaya Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile başlayacak. Hem filmden önce hem de filmden sonra DJ kabininde yer alacak olan Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz ikilisi, kolektif olarak aktif ve en üst düzeyde elektronik müzik yaratmaya çalışırken 2016 yılında müzikal kariyerlerini birleştirerek geleceklerini yeniden yazdılar ve Schnell Schnell doğdu. Farklı janralarda yaptıkları işbirlikleri, yerli ve yabancı bir çok önemli sanatçı ile yer aldıkları sahneler ve düzenli olarak 2017 yılından beri Radio FG 93.8’de yayınladıkları  Schnell Schnell Radio Show ile seslerini duyuruyorlar. Ürettikleri ve remix’ledikleri parçalar, Vesvese Records (TR), Eskimo Recordings (BE) ve Ostra Discos (POR) gibi plak şirketleri aracılığıyla yayınlandı. 2020 yılında kendi plak şirketleri SCHNLL’yi kurdular ve ilk albümleri “The Grit”i yayınladılar.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabilecek.  

Okumaya Devam Et

Türkiye

Cengiz Bozkurt “Kim Bu Aile?” İçin Tam Formunda

Kim Bu Aile? setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ’un yer aldığı “Kim Bu Aile?” filminin setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yapımını CJ ENM Türkiye’nin üstlendiği Kim Bu Aile?, sinema salonlarını kahkahaya boğmaya hazırlanıyor. Çekimleri geçtiğimiz günlerde İstanbul’da başlayan Kim Bu Aile? filmi, eğlenceli hikayesi ile olduğu kadar aksiyon sahneleriyle de iddialı olacak.

Yönetmenliğini Bedran Güzel’in yaptığı filmin başrol oyuncularından Cengiz Bozkurt, önceki gün setten yaptığı paylaşımla sosyal medyayı salladı. Tam teçhizatlı vaziyette poz veren usta oyuncu, paylaşımına “Aksiyona başladık” notunu ekledi.

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerinde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ yer alıyor.

Aksiyon ve komediyi bir araya getiren renkli hikayesi, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve zengin prodüksiyonu ile son zamanların en çok konuşulacak filmlerinden biri olacak Kim Bu Aile?, sinema salonunda eğlenceli vakit geçirmeyi özleyen seyirciyi fazlasıyla memnun edecek.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler