Çocuğunu Tek Başına Büyüten Ebeveynler Hakkında 11 Film

Liste Manşet Şeyda Güler

Herkesin anne ve babasıyla mutlu bir şekilde yaşadığı bir dünyamız ne yazık ki yok. Anne babalar tüm zorluklarına rağmen çocuklarını tek başlarına yetiştirmek zorunda kalabiliyorlar. Tek çeşit annelik, babalık ya da çocukluktan bahsetmek imkânsız. Bu filmler çocuklarına tek başına bakan anne ve babaların hikâyeleri..

___

Erin Brockovich

Tatlı Bela/Erin Brockovich (2000) IMDb 7.3

Erin Brockovich tek başına 3 çocuğuna bakmak zorunda kalır. Çok zorlu bir iş arama süreci yaşar. Kıyafetleri ve tavırları yüzünden kimse onu ciddiye almaz. En sonunda bir hukuk firmasında düşük ücretli asistan olarak işe girer. Ancak bir gün önemli bir davanın çözülmesine çok büyük bir katkı sağlar. Annelerinden ilgi görmeyen çocuklar annelerine saygı duymazlar, ta ki üzerinde çalıştığı davayı öğrenene kadar. Film, aynı isimli bir kadının gerçek hayat hikayesine dayanıyor.

Fragman için tıklayın…

___

room

Gizli Dünya / Room (2015) IMDb 8.2

Jack 5 yaşındadır ve doğduğundan beri annesiyle birlikte dışarıya çıkmadan bir odanın içinde yaşamaktadır. Annesi her anne gibi çocuğuna çok düşkündür. Onunla oyunlar oynar, ona masallar anlatır, oğlunun güvenliği için elinden geleni yapar. Fakat bu küçük ve garip hayatlarının bir sebebi vardır. Jack’in annesi 10 yıl önce bir adam tarafından zorla kaçırılmıştır ve saklandıkları yeri kimse bilmemektedir. Anne en sonunda bir kaçış planı yapar ancak mesele kaçmaktan ziyade gerçek dünya ile tekrar yüzleşmektir.

Fragman için tıklayın…

___

boyhood

Çocukluk / Boyhood (2014) IMDb 7.9

Film, 6 yaşındaki Mason’ın çocukluk yıllarını gösteriyor. Annesi ve babası o küçükken ayrılır bu nedenle 2 ayrı aileye sahiptir. Bu duruma alışma süreci, doğum günleri, kutlamaları, kavgaları, ergenliği ve mezuniyetiyle çocukluk yılları gözler önüne seriliyor. Önemli ve ilginç detay şu ki film aynı oyuncularla 12 yılda çekilmiş.

Fragman için tıklayın…

___

kramer

Kramer vs. Kramer (1979) IMDb 7.8

Ted Kramer (Dustin Hofman) karısı (Merly Streep) tarafından terk edilir. Küçük oğluna tek başına bakmak zorunda kalır. Oğluna bakarken hem kendini hem oğlunu yeniden keşfeder.

Fragman için tıklayın…

___

i-am-sam

Benim Adım Sam / I am Sam (2001) IMDb 7.6

Zihinsel engelli olan Sam’in (Sean Penn) evsiz bir adından çocuğu olur. Kadın çocuğu Sam’e bırakıp kaçar. Kızını tek başına yetiştirir. 7 yaşına gelen kızı çok zeki olasına rağmen babasının yanında bunu belli etmez. Ancak sosyal hizmetler Sam’in ebeveynliği sorgular. Kızını elinden almak isterler. Buna engel olmak için Sam ne kadar iyi bir baba olduğunu kanıtlayarak büyük bir hukuk mücadelesi vermek zorundadır.

Fragmanı izlemek için tıklayın…

___

The Game Plan

Oyun Bozan / The Game Plan (2007) IMDb 6.2

Joe Kingman (Dwayne Johnson) ünlü bir futbolcudur. Bir gün kapısına 8 yaşında küçük bir kız gelir ve kızı olduğunu söyler. Belgeler bunun doğruluğunu kanıtlar ve kızı bırakabileceği bir yer de bulamaz. Başarılı kariyeri ve hızlı yaşamının yanına babalığı da eklemek zorunda kalan Joe, kızıyla duygusal ve eğlenceli olaylar yaşar.

Fragman için tıklayın…

___

sunshine

Günışığı Temizleme Şirketi / Sunshine Cleaning (2008) IMDb 6.9

Rose evleri temizleyerek kendinin ve 7 yaşındaki oğlunun geçimini sağlamaktadır. Ancak oğlunun bazı problemleri sebebiyle özel okula gitmesi gerekir. Rose’un daha fazla para kazanması gerekmektedir. İlişkisi olduğu polis memuru ona suç mahalli temizleme işi yapmasını önerir. Rose ve kız kardeşi Norah Günışığı Temizleme Şirketini kurarlar.

Fragman için tıklayın..

____

flutter

Flutter (2014)

Johnathan göz titremesi olarak bilinen bir hastalığı olan 9 yaşında bir çocuktur. Ayrıca geçici körlük riski olan başka bir hastalığı daha vardır. Annesi Jolynn oğluna tek başına bakar. Onu tedavi etmek için gizlice esrar yetiştirir ve oğlunun yemeklerine katar.

Fragman için tıklayın…

___

A Better Life

Daha İyi Bir Hayat / A Better Life (2011)

Carlos bahçıvanlık yapan Meksikalı göçmen bir babadır. Tek isteği 14 yaşındaki oğlunun güzel bir hayatının, geleceğinin olmasıdır. Sahip oldukları kamyon çalınır. Fakat kamyonu ararken polisler Carlos’un yasadışı göçmen olduğunu fark ederler.

Fragman için tıklayın

__

martian-child-bvlr7

Merhaba Dünyalı / Martian Child (2007) IMDb 6.8

Bir bilim kurgu yazarı karısı öldükten sonra evlat edinmeye karar verir. Yetimhane müdürünün önerdiği çocuk biraz gariptir, kendisinin Marslı olduğunu düşünür. Adam bu durumu başta garipsese de kısa zamanda çocukla iyi anlaşır.

Fragman için tıklayın…

___

cocugunu

The Pursuit of Happyness / Umudunu Kaybetme (2006) IMDb 8.0

Chris Gardner (Will Smith) iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın (Jaden Christopher Syre Smith) annesi (Thandie Newton) maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder…
Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar.
Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

Fragman için tıklayın…

___

FORREST-GUMP

Forrest Gump (1994) IMDb 8.8

Yarım akıllı oğlunun toplumdan dışlanmaması için elinden geleni yapan Bayan Gump, oğlunun anlayabileceği şekilde hayatı tasvir eder ona. Bir adanmışlık öyküsüdür onunki. Ölüm döşeğinde bile oğlunu teskin eder. “Ölüm de hayatın bir parçası” diye.

Fragman için tıklayın…

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up