Claire Denis’ni Favori 5 Filmi

Liste Manşet

Usta yönetmen Claire Denis, akademi üyelerinin sinemaya dair bilgiler paylaştığı A.frame sitesi için favori 5 filmini derledi.

Hırsız (1981) Thief IMDb 7,4  

Frank, yetenekli bir elmas hırsızıdır. Yasadışı yollarla elde ettiği gelirinin dikkat çekmemesi için araba satıcılığı ve restoran yöneticiliği yapar. Bir gün kasaba dışında bir kadınla buluşan Frank kendini yeni bir işin içinde bulur. Yerel bir çete reisi kendisini birkaç soygun olayı için kiralar. İş tamamlanıp bu yasadışı alışveriş gerçekleştiğinde Frank ve kız arkadaşı güvende olacaktır. Frank çeteden ayrılmayı dener, ama başına gelen kötü olaylar sonrası kaçamayacağını idrak eder.

Rak ti Khon Kaen (2015) IMDb 6,8

Film, orta yaşlarında yalnız bir ev kadını olan Jenjira’nın öyküsünü perdeye taşıyor. Uyku hastalığından muzdarip sürekli halüsinasyon gören bir askeri sağlığına kavuşturmak ve ona göz kulak olmak için canını dişine takan Jenjira, zaman içerisinde bu adama ilginç bir biçimde bağlanmaya başlar. Tayland yapımı bu filmin yönetmen koltuğuna Apichatpong Weeresethakul oturuyor.

Kaçaklar (1966) The Chase IMDb 7,2  

Film ırkçılığın hala hüküm sürdüğü bir güney kasbasında geçiyor. Kasabanın haşere delikanlısı Bubber Reeves’in hapishaneden kaçarak geri dönmek üzere yola çıktığını öğrenen kasaba halkı, başlarına geleceklere endişelenmeye başlayarak bir panik havasına giriyorlar. Bu durum öncelikle Bubber’in karısı, onunla ilişkisi olan kasabanın en zengin adamının oğlu ve bütün bunları nasıl çözeceğini düşünen şerifi içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Ve bu durum herkes için trajik bir sonuç doğuruyor.

Paterson (2016) IMDb 7,4

Paterson gün içerisinde basit rutini olan bir adamdır. Her gün şöforlük yaptığı otobüsüyle şehri turlar, akşam köpeğini gezdirdikten sonra bara gider, sevgilisi Laura ile sıradan ama huzurlu bir hayat sürdürür. Ve tüm bu süreçte basit ama etkileyici şiirler yazar. Laura ise evle sınırlandırdığı hayatına renk katmak için her gün farklı uğraşlar arayan, hafif çılgın bir kadındır. Paterson ve Laura farklı karakterlerine rağmen birlikte bir hayat sürdürmeyi başarırlar.

Dillinger è Morto (1969) IMDb 7,1

Marco Ferreri’nin en iyi filmlerinden biri olan Dillinger è Morto, yemek pişirmek için mutfağına giren Glauco’nun gizlenmiş bir tabancayı bulması ile gelişiyor. Yalnızlığı çok başarılı bir şekilde resmeden film, 1969’da Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı.

Kaynakça: A.frame

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up