Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Çizgili Harikalar Diyarı: Animeler (2)

İlk bölümde mükemmel bir aksiyon örneği olan Ghost in the shell’i tanıtmaya çalışmıştım. Biraz tarz değiştirip drama konusuna girecek olursak seyrettiklerim arasında ilk sırayı Tokyo Godfather filmi alacaktır.

Yayınlandı

tarihinde

cemil-cinar

İlk bölümde mükemmel bir aksiyon örneği olan Ghost in the shell’i tanıtmaya çalışmıştım. Biraz tarz değiştirip drama konusuna girecek olursak seyrettiklerim arasında ilk sırayı Tokyo Godfathers filmi alacaktır.

Tokyo Godfathers (2003)

İlk olarak yönetmenden bahsetmek gerekirse Satoshi Kon Alfred Hitchcock’a saygıda kusur etmeyen Perfect Blue, hayalle gerçeğin birbirine geçtiği Paprika’nın da yönetmeni aynı zamanda. Her iki filmde tavsiye edebileceğim filmler listesindedir. Özellikle Perfect Blue konusu ve kurgusuyla herhangi bir Alfred Hitchcock filmi seyrediyormuş duygusu uyandırır. (Yine de uyarmak lazım bazı sahneleri 18 yaş altına uygun olmayabilir)

Noel arifesinde evinden kaçan Miyuki, sokakları mesken edinmiş transseksüel Hana ve alkolik Gin tesadüfler sonucunda biraraya gelir ve çöpte yeni doğmuş bir bebek bulurlar. Hana’nın ısrarıyla bebekle beraber geceyi geçirir ve Tokyo sokaklarında bebeğin ailesini bulmaya çalışırlar. Bu arayış içinde kendi geçmişleri de sürekli karşılarına çıkacak ve yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

Animelerde genelde bulunan abartılı sahnelerden uzak bir yapısı var filmin. Bazı absürtlükler olmuyor değil ama ben bunları daha ziyade Cazcı Kardeşlerin olaylar karşısındaki tavrına benzetiyorum. Seyredenler hatırlayacaktır, başlarına hotel yıkıldığında bile hiç “cool”luklarını ve istiflerini bozmadan oradan uzaklaşırlar. Burada da benzer bir olay var. Hana elinde bebek sokaktan karşıya geçecekken bir an durur ve Gin ve Miyuki’ye döner bağırır;

“Hangi anne baba çocuklarını sokakta bırakır, onlar anne baba değil onlar şeytan!”

Diyalogun geçtiği sahnede Hana’nın hemen yanında yürümekte olan bir kadın ve adama araba çarpar. Hana tekrar geri döner ve hiçbir şeyi farketmeden yoluna devam eder.

tokyo godfathersa

Bu tarz tesadüfi olaylar fazla olsa da çizimlerin genel anime anlayışının aksine abartıdan uzak oluşu olayları gerçek kabul etmemizde bize destek olur. Tabii arada çok güzel tespitlerde var. Bindikleri metroda elinde telefonla oynayıp çevresinden habersiz seyahat eden insanları görünce, filmin yapım yılının 2003 olduğunu da dikkate alarak güzel bir öngörü diyorum. Filmin içine bir katil, bir mafya babası, adam ve çocuk kaçırma olayı ve polisler de girince curcuna tamamlanmış olur.

Gin bir sahnede “ Dur bir dakika biz evsiz aylaklarız, aksiyon yıldızları değiliz” der ama film aksiyonu da çantasına atarak ilerler. Film tamamen tesadüflerle gelişirken duygusal ve komik sahnelerle hem karakterleri daha iyi tanıyoruz, hem de fantastik sona doğru yaklaşıyoruz.

Arada yeniden dönüp seyretmek isteyeceğiniz filmlerden biri Tokyo Godfathers.

Animelerde OVA(Orjinal Video Animation)’lar kadar diziler de yer tutar. Konu bakımından herhangi bir kısıtlama olmadan her türlü örnek bulunabilir. Ama ilk seyrettiğim andan itibaren sevdim diyebileceğim dizilerden birisi hem filmi hem dizisi bulunan Cowboy Bebop’tur.

cowboy_rebop

Cowboy Bebop

Eski mafya tetikçisi Spike Spiegel, yine eski polis Jet Black, her zaman düzenbaz Faye Valentine, bilgisayar dahisi Edward Wong Hau Pepelu Tivruski IV ve zeki köpek Einstein dan kurulu ödül avcısı grubunun maceralarını anlatan 26 bölümlük bir dizi. Diziye ait bir de OVA mevcut.

Bilimkurgu temalı bir dizi olan Cowboy Bebop içeriğinde komedi, dram, macera türlerini gayet başarılı bir şekilde harmanlıyor. Her ne kadar ödül avcıları ve her zaman meteliksiz olsalar da bu onları bazen iyilik yapmaktan alıkoymuyor.

Dizinin güzelliği bir çok animeden daha kısa bir bölüm sayısına sahip olmasına rağmen karakter tanıtımlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini bir çok uzun metraj filmde rastlanmadığı şekilde güzel ve tutarlı bir şekilde anlatması.

Spoiler (sürprizbozan) vermeden bölümleri anlatmak pek mümkün değil. O yüzden çok detaya girmeden eğer polisiye filmlere ve bilimkurguya biraz da olsa meraklıysanız seyretmekten çok hoşlanacağınız bir yapım olacaktır.

Diziyi izlemeden önce karakterler ve tarzı konusunda fikir sahibi olmak isterseniz ilk olarak Cowboy Bebop The Movie‘yi seyretmenizi öneririm.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler