Çizgi Roman Uyarlaması Olduğuna Şaşıracağınız 10 Güzel Film

Liste Manşet

 

Hazırlayan : Tuğba Güner

Çizgi romanlardan sinemaya aktarılan ve efsaneleşmiş filmler var hayatımızda. Ama bazı filmler de var ki, çizgi roman temelli olduğunu bilmiyoruz. Bu sebepten listede çok bilinen Batman, Örümcek Adam, Watchmen, Sin City, V for Vendetta, The Crow gibi uyarlamalar yerine, izleyip de çizgi roman kaynaklı olduğunu bilmeme ihtimalimizin yüksek olduğu filmlere yer verdik. Bakalım on filmden kaçı sizi şaşırtacak.

——————————————–

oldboy

OLDBOY 2003
IMDb 8,4

İntikam filmi denilince aklımıza gelen ve birbirimize izlememiz konusunda ısrarlı davrandığımız Oldboy’un çizgi roman uyarlaması olduğunu bilen çok kişi yoktur sanırım. Güney Kore sinemasının yüz akları içinde sayılan Oldboy’un hikâyesi 1996-1998 yılları arasında yayınlanmış olan aynı adlı manga serisine dayanıyor. Uyarlamalarda her zaman orijinal esere sadık kalınmayabilir. Oldboy’da da bunu görüyoruz. Ama hikâyenin bazı yerlerinin farklı şekilde ele alınması, iki saatlik bir sürede seyirciyi gerilimin ve sürpriz finalin şokuna hazırlamak için özellikle yapılmış gibi duruyor. Hikâyeden kısaca bahsetmek gerekirse, ailesi ile mutlu bir hayatı olan Oh Dae-su bir gün hiç bilmediği bir sebepten kaçırılır ve uyandığında kendisini bir hücrede bulur. Tam on beş yıl boyunca bu dört duvar arasında tutulur. Delirmenin sınırlarını zorlayan ana karakterimizin özgür kaldığında nasıl bir intikam hissi ile dolu olacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

—————————————-

azap yolu

AZAP YOLU 2002
IMDb 7,7

Sam Mendes’in izleyiciyle buluşturduğu başrolünde Tom Hanks, Paul Newman gibi isimlerin olduğu bu film de bir çizgi roman uyarlaması. Burada şöyle bir fark bulunuyor ki Road to Perdition çizgi romanının kendisi de 1970’lerde basılan Lone Wolf and Cub mangasından uyarlanan bir eser. Sonuç, sinemaya aktarılmış ve diğer mafya filmlerinde olmayan bir sıcaklığı barındıran bir film. Öncü gangster filmlerini saydıktan sonra içinde bir baba-oğul ilişkisinin analizinin de yapıldığı en güzel filmlerdendir kendisi. Tetikçilik yaparak hayatını kazanan Michael Sullivan, John Rooney için çalışmaktadır. Fakat Rooney’nin oğlu, babasına kendisinden daha yakın olan bu adamı kıskanır ve onu harcamak için türlü hesaplar yapar. Sullivan, hiç istemediği halde kendi oğlunun da olaya karışması sonucu tehlikeli bir çıkmaza düşer. Ve bundan sonra hikâyemiz Sullivan’ın bir öç alma savaşında oğlunu korumak için girdiği çabayla devam eder. Oğluyla daha önce hiç bu kadar yakın olmamıştır ve baba-oğul birbirlerini daha yakından tanımaya başlar.

——————————————-

şiddetın tarıhcesı

ŞİDDETİN TARİHÇESİ 2005
IMDb 7,5

Sıradan bir hayatı olan Tom bir gün dükkânına gelen iki gangsteri etkisiz hale getirir. Birden halkın gözünde kahraman olur. Bu durum karanlık dünyadaki bazı adamların da dikkatini çeker ve Tom’un hiç de sıradan olmayan bir geçmişi ve hayatı olduğu ortaya çıkar. Filmimizin hikâyesi ise John Wagner tarafından yazılıp Vince Locke tarafından resimlenen 1997 tarihli aynı isimli çizgi romana dayanıyor. Kitabın bazı bölümleri ve şiddet sahneleri yönetmen David Cronenberg tarafından beyaz perdeye aktarılmasa da vermek istediği gerilimi gayet iyi veren bir film olarak karşımıza çıkıyor.

————————————–

ManInBlack001-001

MEN IN BLACK 1997
IMDb 7,3

Marvel Comics’in sahibi olduğu Aircel Comics tarafından yayımlanan ve Lowell Cunningham’ın yarattığı The Men in Black adlı çizgi roman serisine dayanan filmin başrollerinde Will Smith ve Tommy Lee Jones var. Ajan K. ve amatör Ajan J. dünyayı muhtemel terörist saldırılarına karşı korumakla görevli kişilerdir. Ama boylarını aşan durumlarla da karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilemezler. Bilim kurgu ve komediyi başarılı bir şekilde harmanlayan kendine özgü mizahı olan filmin 2002 ve 2012 yıllarında serisine devam edildi.

—————————————-

kar kureyici

KAR KÜREYİCİ 2013
IMDb 7

Fransız çizgi romanı Le Transperceneige‘den uyarlanan filmin yönetmeni Koreli Joon-ho Bong. Kıyamet sonrası bir senaryo sunan film, orijinaline olan sadıklığı, oyunculuk ve hikâyesindeki başarısı ile özellikle bu türün sevenleri arasında gözden kaçmayacak bir yapım olarak karşımızda duruyor. Küresel ısınmayı durdurmak için yapılan deney başarısızlığa uğrayınca insanlar Snowpiercer adı verilen bir trende yaşamak zorunda kalırlar. İnsanların olduğu her yerde gerçekleştiği gibi bir hiyerarşi problemi ortaya çıkar ve ezilenler ile ezenler karşı karşıya kalır. Filmde Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris ve Octavia Spencer gibi önemli oyuncular yer alıyor.

 

constantine

CONSTANTINE 2005
IMDb 6,9

DCn’in korku çizgi romanı olan Hellblazer’dan sinemaya uyarlanan filmin başrolünde Keanu Reeves bulunuyor. John Constantine intihar ettiği için cehenneme giden, dünyaya tekrar dönüp iyi şeyler yaparak cennete gitmeyi umut eden, mistik gücüyle ün salmış birisidir. Angela Dodson, ikiz kardeşi Isabel’in ölümünün bir intihar olmadığını kanıtlayabilmek için özel dedektif John Constantine’den yardım ister. İkili cehennem yaratıkları ve iblisleri alt edebilmek amacıyla birlikte savaş verirler. DC Comics’in diğer süper kahramanlı çizgi roman uyarlamalarına baktığımızda Constantine hikâyesi ve kurgusu ile farklı bir yerde duruyor. Özellikle Keanu Reeves, romandaki karakteri sinemada birebir görebilmemiz açısından oldukça başarılı bir oyunculuk gerçekleştiriyor.

——————————————-

cehennemden gelen

CEHENNEMDEN GELEN 2001
IMDb 6,8

Efsane isim Karındeşen Jack 1800’lerin Londra’sında cinayetleriyle herkese korku salıyor.  Müfettiş Abberline’i canlandıran Johnny Depp ise şeytani tavırları olan bu kâbusun peşine düşüyor. Pek çok filme ilham veren Karındeşen Jack olayından esinlenen film Alan Moore’un çizgi romanına dayanıyor. V For Vendetta, Watchmen, The League gibi çizgi romanları da beyaz perdeye uyarlanan yazarın bu eseri her ne kadar orijinaline çok sadık olmadan aktarımı yapılmış olsa da süper kahraman çizgi romanlarının uyarlamaları dışında sayılabilecek güzel örnekler içinde yer alıyor.

——————————————

2-Guns-Detail

ZORLU İKİLİ 2013
IMDb 6,7

Birbirlerine rakip iki büroda çalışan ve çok da anlaşamayan iki polis nasıl olduğunu anlayamadıkları bir şekilde son görevlerinde para çalmakla suçlanırlar. İsimlerini temize çıkarabilmek ve bu oyunu kimin gerçekleştirdiğini bulmak için ittifak yapmak durumunda kalırlar. Denzel Washington ve Mark Wahlberg’ın başrolde olduğu yapım keyifli bir aksiyon sunuyor. Steven Grant’ın yazdığı Mat Santolouco’nun çizimini gerçekleştirdiği hikâyeden uyarlanan film orijinal hikâyesindeki argo dili yumuşatılarak sinemaya aktarılmış.

—————————————–

30-gun-gece-3

30 GÜN 30 GECE 2007
IMDb 6,6

Steve Niles tarafından yazılan ve Ben Templesmith tarafından çizilen eser her ne kadar ilk başta sinema senaryosu olarak oluşturulduysa da film çekilmeye başlanmadan önce çizgi roman olarak karşımıza çıktı ve daha sonra izleyiciyle buluştu. David Slade tarafından sinemaya aktarılan film korku gerilim türünde bir vampir hikâyesi sunuyor. İsminden de anlaşılacağı gibi bir ay boyunca gece yaşayan, Alaska’nın bir kasabasında geçiyor filmimiz. Her kış otuz gün boyunca karanlığa gömülen kasabada bu kış, insanlarla beslenen vampirler ortaya çıkar. Kasabada nüfus gittikçe azalır ve insanlar karanlıktan çıkıp ışığa kavuşana kadar hayatta kalmak için çok zor bir mücadele verirler.

————————————–

suretler

SURETLER 2009
IMDb 6,3

Bruce Willis’in oyunculuğu ile biraz daha kurtarılan film iyi bir kurguya sahip olmasa da orijinal hikâyeye sadıklık ve konusu açısından dikkat çekiyor. Maskelerle dolu bir dünya. Uzaktan kumanda ile kontrol edilen ve insanların yerini alan makinalar, kişilerin evlerinin güvenlikli ortamlarından çıkmadan dışarıdaki hayata da ait olmalarını sağlıyor. Bir gün işlenen bir cinayetle birlikte ortam sarsılıyor. Robert Venditti’nin yazdığı Brett Weldele’nin resmettiği çizgi romanı beyazperdeye aktaran isim ise bilim kurguda aklımıza gelecek bir isim; Jonathan Mostow.

—————————————

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up