Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Çizgi Filmler ve Subliminal Mesajlar

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar copy

Geçtiğimiz günlerde haber7.com sitesinin köşe yazarlarından Psikolojik Danışman ve Pedagog Mehmet Teber’in ‘Çizgi Filmlerde Gizli Tehlikeler’ başlıklı yazısına sitemizde yer vermiştik. İçeriği ve ele aldığı konu bakımından oldukça güzel ve önemli bir yazıydı.

(Yazının içeriğini merak edenler için: ‘Çizgi Filmlerde Gizli Tehlikeler’)

Bu konuda söylenilmesi gereken birçok meseleye Mehmet Bey tarafından değinilmiş ve fakat yazının sonunda kısaca bahsettiği bölümün bugünden itibaren özenle üzerinde durulması gerekiyor. Bazı çizgi filmlerde bilinçli veya bilinçsiz yapılan hatalar çocuklarımızın geleceği üzerinde çok büyük etkiler oluşturabilir. Mehmet Bey’in yazısından aktaracak olursak: “Kayu, Pepee, Poko gibi çizgi filmler bile her yaş gurubu için uygun olmayabiliyor. Bu çizgi filmlerde geçen bir sahne bazı yaş gruplarında olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Örneğin Kayu’da, Kayu’nun diş doktoruna gitme macerasını anlatan bölümde verilen mesajı 0-6 yaş çocukları genelde alamıyorlar ve doktordan korkmaya başlıyorlar. Aynı şekilde Kayu’nun karanlıktan korktuğu bölümü de bu duruma örnek verebiliriz.” Alıntıladığımız bu bölümde çocukların eğitim yönünden uğratıldığı bilgi çarpıtılmasını görüyoruz.

Bir diğer önemli nokta ise çizgi filmlerin içerisine gizlenilen ve birçoğu cinsellikle ilgili olan subliminal mesajlar. Bu kavramı önemine binaen biraz açmak istiyorum. Subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve fakat normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiler. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tekniklerin amaçları, etkililiği ve kullanım sıklığı konuları tartışmalıdır. Ancak yapılan araştırmalarda görüyoruz ki reklamların yanı sıra çok masum ve tertemiz olması gereken bir alanda da subliminal mesajlara başvurulmuş: Çizgi filmler! Şimdi sizlere örnek olarak istemeyerekte olsa bazı fotoğraflar göstereceğim.

 

 

 

(Bu konuda yayınlayabileceğimiz birçok görsel mevcut…)

Bu fotoğraflarda gördüklerimiz masum olabileceğini düşündüğümüz şeylerin hiç öyle olmadığını gösteriyor. Peki, ne yapabilir ya da ne yapmalıyız? İşte sorulması gereken en önemli soru bu. Ben bu konunun RTÜK’ten önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gündemine girmesi taraftarıyım. Bakanlık tarafından bir araştırma komisyonu kurulmalı ve yetkin kişiler tarafından bu konu üzerinde gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Eğer gerekirse o komisyondan çıkacak raporlara göre RTÜK gerekli yaptırımları sağlamak ve önümüzdeki dönem için önlemleri almak üzere görevlendirilir.

Bakanlık tarafından araştırılsın dememin sebepleri ise; ilk olarak RTÜK’ün televizyonlar üzerinde çok fazla bir yaptırım gücü olduğuna inanmıyorum. Bazı konularda televizyonlara verdiği cezalar ise o kanallar için -maddi, manevi- sinek ısırığından öteye geçmiyor maalesef. Eskiden çok daha fazla televizyon ekranının karardığını görürdük. Günümüzde artan şikâyet oranlarına rağmen yaptırımlar konusunda maalesef yol almış değiliz. Bakanlığın bu konuda araştırma yapmasının en büyük yararı ise meselenin sadece televizyonlarla ilgili olmamasından, zira televizyonlarda gördüğümüz çizgi filmlerin birçoğu sinema salonlarında da karşımıza çıkabiliyor. Bakanlığın bu konuda alacağı kanun destekli kararlar en etkili çözümler olacaktır. Yeni anayasa çalışmalarının başladığı bugünlerde bu meseleyi bakanlığın gündemine taşımak ise anne, babalara ve özellikle geleceğin anne babaları olacak gençlere düşüyor. Sosyal ağlar üzerinden çok hızlı örgütlenip, büyük bir kitle haline gelinebiliyor. Ve bu grupların gündeme taşıdığı konular konusunda mutlaka adım atılmak zorunda kalınıyor.

Sizler de ister facebook ve twitter gibi sosyal ağlar üzerinden isterseniz aşağıda sizlere vereceğim adresler ve telefonlar üzerinden bakanlığın dikkatini bu konuya çekebilirsiniz.

Bu konuda açılmış facebook sayfası: Çizgi Filmlerdeki Tehlike

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Şahin Resmi Facebook Sayfası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Şahin Resmi Twitter Hesabı

 

Bakan Fatma Şahin’e ulaşabileceğiniz mail ve telefonlar:

 Telefon: 0312 422 55 00
 Fax: 0312 422 55 44
0312 424 01 79 Basın Müşavirliği
 Adres: Akay cd. No:6 Bakanlıklar Ankara
 Email 1: fsahintbmm@gmail.com
 Email 2: fsahin@fatmasahin.net

 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü

Akay Caddesi No: 6 Bakanlıklar/Ankara Tel: (312) 415 57 00 pbx
Karanfil Sokak No: 67 Kızılay/Ankara Tel: (312) 415 57 00 pbx
E-Mail: info@sydgm.gov.tr

Muhammed Uyar
twitter.com/muhammeduyar

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler