Çizgi Filmler ve Subliminal Mesajlar

Genel

muhammeduyar copy

Geçtiğimiz günlerde haber7.com sitesinin köşe yazarlarından Psikolojik Danışman ve Pedagog Mehmet Teber’in ‘Çizgi Filmlerde Gizli Tehlikeler’ başlıklı yazısına sitemizde yer vermiştik. İçeriği ve ele aldığı konu bakımından oldukça güzel ve önemli bir yazıydı.

(Yazının içeriğini merak edenler için: ‘Çizgi Filmlerde Gizli Tehlikeler’)

Bu konuda söylenilmesi gereken birçok meseleye Mehmet Bey tarafından değinilmiş ve fakat yazının sonunda kısaca bahsettiği bölümün bugünden itibaren özenle üzerinde durulması gerekiyor. Bazı çizgi filmlerde bilinçli veya bilinçsiz yapılan hatalar çocuklarımızın geleceği üzerinde çok büyük etkiler oluşturabilir. Mehmet Bey’in yazısından aktaracak olursak: “Kayu, Pepee, Poko gibi çizgi filmler bile her yaş gurubu için uygun olmayabiliyor. Bu çizgi filmlerde geçen bir sahne bazı yaş gruplarında olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Örneğin Kayu’da, Kayu’nun diş doktoruna gitme macerasını anlatan bölümde verilen mesajı 0-6 yaş çocukları genelde alamıyorlar ve doktordan korkmaya başlıyorlar. Aynı şekilde Kayu’nun karanlıktan korktuğu bölümü de bu duruma örnek verebiliriz.” Alıntıladığımız bu bölümde çocukların eğitim yönünden uğratıldığı bilgi çarpıtılmasını görüyoruz.

Bir diğer önemli nokta ise çizgi filmlerin içerisine gizlenilen ve birçoğu cinsellikle ilgili olan subliminal mesajlar. Bu kavramı önemine binaen biraz açmak istiyorum. Subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve fakat normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiler. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tekniklerin amaçları, etkililiği ve kullanım sıklığı konuları tartışmalıdır. Ancak yapılan araştırmalarda görüyoruz ki reklamların yanı sıra çok masum ve tertemiz olması gereken bir alanda da subliminal mesajlara başvurulmuş: Çizgi filmler! Şimdi sizlere örnek olarak istemeyerekte olsa bazı fotoğraflar göstereceğim.

 

 

 

(Bu konuda yayınlayabileceğimiz birçok görsel mevcut…)

Bu fotoğraflarda gördüklerimiz masum olabileceğini düşündüğümüz şeylerin hiç öyle olmadığını gösteriyor. Peki, ne yapabilir ya da ne yapmalıyız? İşte sorulması gereken en önemli soru bu. Ben bu konunun RTÜK’ten önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gündemine girmesi taraftarıyım. Bakanlık tarafından bir araştırma komisyonu kurulmalı ve yetkin kişiler tarafından bu konu üzerinde gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Eğer gerekirse o komisyondan çıkacak raporlara göre RTÜK gerekli yaptırımları sağlamak ve önümüzdeki dönem için önlemleri almak üzere görevlendirilir.

Bakanlık tarafından araştırılsın dememin sebepleri ise; ilk olarak RTÜK’ün televizyonlar üzerinde çok fazla bir yaptırım gücü olduğuna inanmıyorum. Bazı konularda televizyonlara verdiği cezalar ise o kanallar için -maddi, manevi- sinek ısırığından öteye geçmiyor maalesef. Eskiden çok daha fazla televizyon ekranının karardığını görürdük. Günümüzde artan şikâyet oranlarına rağmen yaptırımlar konusunda maalesef yol almış değiliz. Bakanlığın bu konuda araştırma yapmasının en büyük yararı ise meselenin sadece televizyonlarla ilgili olmamasından, zira televizyonlarda gördüğümüz çizgi filmlerin birçoğu sinema salonlarında da karşımıza çıkabiliyor. Bakanlığın bu konuda alacağı kanun destekli kararlar en etkili çözümler olacaktır. Yeni anayasa çalışmalarının başladığı bugünlerde bu meseleyi bakanlığın gündemine taşımak ise anne, babalara ve özellikle geleceğin anne babaları olacak gençlere düşüyor. Sosyal ağlar üzerinden çok hızlı örgütlenip, büyük bir kitle haline gelinebiliyor. Ve bu grupların gündeme taşıdığı konular konusunda mutlaka adım atılmak zorunda kalınıyor.

Sizler de ister facebook ve twitter gibi sosyal ağlar üzerinden isterseniz aşağıda sizlere vereceğim adresler ve telefonlar üzerinden bakanlığın dikkatini bu konuya çekebilirsiniz.

Bu konuda açılmış facebook sayfası: Çizgi Filmlerdeki Tehlike

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Şahin Resmi Facebook Sayfası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Şahin Resmi Twitter Hesabı

 

Bakan Fatma Şahin’e ulaşabileceğiniz mail ve telefonlar:

 Telefon: 0312 422 55 00
 Fax: 0312 422 55 44
0312 424 01 79 Basın Müşavirliği
 Adres: Akay cd. No:6 Bakanlıklar Ankara
 Email 1: fsahintbmm@gmail.com
 Email 2: fsahin@fatmasahin.net

 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü

Akay Caddesi No: 6 Bakanlıklar/Ankara Tel: (312) 415 57 00 pbx
Karanfil Sokak No: 67 Kızılay/Ankara Tel: (312) 415 57 00 pbx
E-Mail: info@sydgm.gov.tr

Muhammed Uyar
twitter.com/muhammeduyar

Yorumlar

 
Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 2011 yılında Sinefesto.com'u kurdu. Klark Medya'da kurucu ortak olarak iş hayatına devam ediyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up