Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Çizgi Filmler ve Subliminal Mesajlar

Yayınlandı

tarihinde

muhammeduyar copy

Geçtiğimiz günlerde haber7.com sitesinin köşe yazarlarından Psikolojik Danışman ve Pedagog Mehmet Teber’in ‘Çizgi Filmlerde Gizli Tehlikeler’ başlıklı yazısına sitemizde yer vermiştik. İçeriği ve ele aldığı konu bakımından oldukça güzel ve önemli bir yazıydı.

(Yazının içeriğini merak edenler için: ‘Çizgi Filmlerde Gizli Tehlikeler’)

Bu konuda söylenilmesi gereken birçok meseleye Mehmet Bey tarafından değinilmiş ve fakat yazının sonunda kısaca bahsettiği bölümün bugünden itibaren özenle üzerinde durulması gerekiyor. Bazı çizgi filmlerde bilinçli veya bilinçsiz yapılan hatalar çocuklarımızın geleceği üzerinde çok büyük etkiler oluşturabilir. Mehmet Bey’in yazısından aktaracak olursak: “Kayu, Pepee, Poko gibi çizgi filmler bile her yaş gurubu için uygun olmayabiliyor. Bu çizgi filmlerde geçen bir sahne bazı yaş gruplarında olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Örneğin Kayu’da, Kayu’nun diş doktoruna gitme macerasını anlatan bölümde verilen mesajı 0-6 yaş çocukları genelde alamıyorlar ve doktordan korkmaya başlıyorlar. Aynı şekilde Kayu’nun karanlıktan korktuğu bölümü de bu duruma örnek verebiliriz.” Alıntıladığımız bu bölümde çocukların eğitim yönünden uğratıldığı bilgi çarpıtılmasını görüyoruz.

Bir diğer önemli nokta ise çizgi filmlerin içerisine gizlenilen ve birçoğu cinsellikle ilgili olan subliminal mesajlar. Bu kavramı önemine binaen biraz açmak istiyorum. Subliminal mesaj başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve fakat normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiler. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tekniklerin amaçları, etkililiği ve kullanım sıklığı konuları tartışmalıdır. Ancak yapılan araştırmalarda görüyoruz ki reklamların yanı sıra çok masum ve tertemiz olması gereken bir alanda da subliminal mesajlara başvurulmuş: Çizgi filmler! Şimdi sizlere örnek olarak istemeyerekte olsa bazı fotoğraflar göstereceğim.

 

 

 

(Bu konuda yayınlayabileceğimiz birçok görsel mevcut…)

Bu fotoğraflarda gördüklerimiz masum olabileceğini düşündüğümüz şeylerin hiç öyle olmadığını gösteriyor. Peki, ne yapabilir ya da ne yapmalıyız? İşte sorulması gereken en önemli soru bu. Ben bu konunun RTÜK’ten önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gündemine girmesi taraftarıyım. Bakanlık tarafından bir araştırma komisyonu kurulmalı ve yetkin kişiler tarafından bu konu üzerinde gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Eğer gerekirse o komisyondan çıkacak raporlara göre RTÜK gerekli yaptırımları sağlamak ve önümüzdeki dönem için önlemleri almak üzere görevlendirilir.

Bakanlık tarafından araştırılsın dememin sebepleri ise; ilk olarak RTÜK’ün televizyonlar üzerinde çok fazla bir yaptırım gücü olduğuna inanmıyorum. Bazı konularda televizyonlara verdiği cezalar ise o kanallar için -maddi, manevi- sinek ısırığından öteye geçmiyor maalesef. Eskiden çok daha fazla televizyon ekranının karardığını görürdük. Günümüzde artan şikâyet oranlarına rağmen yaptırımlar konusunda maalesef yol almış değiliz. Bakanlığın bu konuda araştırma yapmasının en büyük yararı ise meselenin sadece televizyonlarla ilgili olmamasından, zira televizyonlarda gördüğümüz çizgi filmlerin birçoğu sinema salonlarında da karşımıza çıkabiliyor. Bakanlığın bu konuda alacağı kanun destekli kararlar en etkili çözümler olacaktır. Yeni anayasa çalışmalarının başladığı bugünlerde bu meseleyi bakanlığın gündemine taşımak ise anne, babalara ve özellikle geleceğin anne babaları olacak gençlere düşüyor. Sosyal ağlar üzerinden çok hızlı örgütlenip, büyük bir kitle haline gelinebiliyor. Ve bu grupların gündeme taşıdığı konular konusunda mutlaka adım atılmak zorunda kalınıyor.

Sizler de ister facebook ve twitter gibi sosyal ağlar üzerinden isterseniz aşağıda sizlere vereceğim adresler ve telefonlar üzerinden bakanlığın dikkatini bu konuya çekebilirsiniz.

Bu konuda açılmış facebook sayfası: Çizgi Filmlerdeki Tehlike

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Şahin Resmi Facebook Sayfası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Şahin Resmi Twitter Hesabı

 

Bakan Fatma Şahin’e ulaşabileceğiniz mail ve telefonlar:

 Telefon: 0312 422 55 00
 Fax: 0312 422 55 44
0312 424 01 79 Basın Müşavirliği
 Adres: Akay cd. No:6 Bakanlıklar Ankara
 Email 1: fsahintbmm@gmail.com
 Email 2: fsahin@fatmasahin.net

 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü

Akay Caddesi No: 6 Bakanlıklar/Ankara Tel: (312) 415 57 00 pbx
Karanfil Sokak No: 67 Kızılay/Ankara Tel: (312) 415 57 00 pbx
E-Mail: info@sydgm.gov.tr

Muhammed Uyar
twitter.com/muhammeduyar

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler