“Cinni, Ticari Amaçla Yapılmış Bir Film Değil”

Manşet Röportajlar

Rock müziğin özgün sesi, şarkıları ile dillerden düşmeyen sanatçı Emre Aydın bugünlerde iki yeni proje ile karşımızda. İlki ‘Ölünmüyor’ adlı single albümü, ikincisi ise ‘Cinni: Uyanış’ filmi. Proje aşamasında iken bile insanları şaşırtan film, ‘Emre Aydın korku filmi mi çekiyor’ tepkileri eşliğinde tamamlanıp film vizyona girdi; yaklaşık üç haftadır da gösterimde. Epey yoğun günler yaşayan Emre Aydın ile kısa da olsa bir röportaj yapma imkanı bulduk. Milyonlarca hayranı olan bir ‘star’ olan Emre Aydın için ikinci hayranlık oluşturan şey müthiş bir mütevazıya sahip olması. Aydın’ın filmini beraber izledik, o bizim görüşlerimizi merak ediyordu biz de onun anlatacaklarını dört gözle bekliyorduk.

Dar vakitte yönelttik sorularımızı ve aldık cevaplarımızı. Emre Aydın Türk sinemasından Onur Ünlü’yü seviyor, dünya sinemasındansa Lars Von Trier hayranı. Cinni Uyanış bir heves değil, yeni projeler de yolda… Buyurun, keyifli okumalar.

Emre Aydın bu projeyi ne zamandır düşünüyordu?

Sanıyorum 2, 2 buçuk yıl oldu. Daha önce de bir korku filmi çekmeye yeltenmiş fakat son anda vaz geçmiştim.10 yıldır filan da uzun metraj çekmek istiyordum.

Korku, gerilim türünde bir film çekmeyi tercih etme nedeniniz nedir acaba? Hele ki şu dönemde romantik komediler ya da komedi filmleri revaçta iken.
Aslında üzerine pek düşünmedim.Ticari amaçla yapılmış bir film değil Cinni, o yüzden de izleyici olarak daha yatkın olduğum türe yöneldim sanıyorum sorgulamadan.

Anlattığınız hikayede sizden, yani hayatınızdan esintiler var mı?
Hayır neredeyse hiç yok.Ama şu var; Antalya’da bir “perili ev” var meşhur,ben çocukken çok konuşulurdu konu, o evle ilgili anlatılan hikayelerden birini alıp onun üzerine bir şeyler kurguladım. Antalya’da yaşayan veya bir dönem yaşamış herkes bilir. Konuyla ilgili birçok bilgi bulanabilinir internette.

Aylardır filminizin yolunu gözleyen hayranlarınız var, şarkılarınız gibi bir film mi bekliyor onları?
Hayır hiç sanmıyorum şarkılarım gibi olduğunu. (Gülüyor) Hatta tam tersi bir durum söz konusu sanıyorum.

Cinni: Uyanış, Emre Aydın’ın tek film projesi mi, yoksa devamı gelecek mi? Eğer gelecekse tür değişimi olacak mı, dram, aksiyon ya da komedi vesaire…
Devamı gelecek inşallah. Bir komedi var aklımda henüz yazmadım, bir korku var, şu an bilemiyorum.Cinni konusu tamamen kapanınca oturup netleştiririz ekibimle.

Şarkıda da filmde de mesele insana dokunup dokunmadığı…

Klip yönetmenliği ile sinema yönetmenliği ya da bir senaryoyu kaleme almakla şarkı yazmak arasında fark var mı?
Hepsi farklı tabii ama benzer tarafları var. Işığı,kamerayı vs. yıllar içerisinde kliplerde öğrendim ve uzun metraj çekerken bu tecrübelerim çok işe yaradı; ama bir plan çekmek işleyiş açısından bir klip ‘set-upını’ bitirmeye zerre benzemiyor. Senaryo yazmakla şarkı sözü yazmak epey farklı olsa da neticede yazdığınız “dokunuyor mu dokunmuyor mu” mesele o. Zor bir de ikisi de. İkisi de bence çok sabır istiyor.

Türk sinemasını nasıl buluyorsunuz, takipte olduğunuz yönetmen ya da oyuncular var mı?
Çok var tabii. Onur Ünlü’nün işlerini seviyorum bu aralar. Favori oyuncum Gökçen Gökçebağ.

Hangisi daha zor? Müzik mi, sinema mı?
Sinema. Sinemada daha çok adama ihtiyacınız var. Bir şey yaparken ne kadar adama ihtiyacınız varsa o şey o kadar zor oluyor. İnsan çok zor bir varlık ve çok komplike.

Favori filmleriniz var mı? Bizlerle paylaşır mısınız?
Lars Von Trier’in Melancholia’sı benim “filmmaking” anlayışıma göre gelinebilinecek en üst düzeydir. Çok çok severim her şeyini filmin.

Filminiz biraz paranormal bir öyküyü odağına almış. Sizin hayatınızda hiç mistik, paranormal bir şey oldu mu?
Hayır şimdilik öyle bir tecrübem olmadı.

Emre Aydın’ın yazıp yönettiği film hala vizyonda, merak edenler için eleştirisini buradan okuyabilirsiniz..

Röportaj: Serkan Baştimar

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up