Cinemu’dan Bayram Haftası Rehberi

Genel Manşet

Merkezi istanbul’da bulunan ve Temmuz ayıyla birlikte 8 dilde yayına başlayan uluslararası film değerlendirme ve derecelendirme sitesi Cinemu, bayram haftasında vizyondaki ve haftanın önerilen filmlerin değerlendirmesini yaptı.

Cinemu

Rehberde,  ” Bayram haftasında sinemada ne seyretmeli”. ” Hafta boyunca öne çıkan, içerik bakımından ”Güvenli” ve ”En Güvenli” filmler, “Ne seyretmeli hangi filmlere güvenle bakmalı gibi” analizler mevcut.

Haftanın Öne Çıkanları: 

Şirinler 2

Şirinler 2

Çizgi film versiyonu komünizm, masonluk hatta ırkçılıkla suçlanan Şirinlerin film versiyonu önce New York şimdi de Paris’te endam ederek kapitalizm güzellemesi yapıyor. Kötü büyücü Gargamel, çok güçlü ve büyülü Şirin özünü elde edebilmek için  bir çift Şirinler benzeri haylaz karakterler yaratıyor ve onlara da Haylazlar ismini veriyor. Gargamel istediği Şirin özünü sadece gerçek bir Şirin’den alabileceğini ve sadece Şirine’nin bildiği gizli büyülü sözler sayesinde Haylazlar’ın gerçek Şirinler’e dönüşebileceklerini öğrendiğinde Şirine’yi kaçırıyor ve onu dünyanın en büyük büyücüsü olarak milyonların hayranlığını kazandığı Paris’e getiriyor. Şirine’yi kurtarmak için Şirin Baba, Sakar Şirin ve Süslü Şirin’in dünyamıza dönerek insan dostları Patrick ve Grace Winslow ile işbirliği yapmaları gerekiyor. Kendisini her zaman diğer Şirinler’den farklı hisseden Şirine, Yaramazlar Vexy ve Hackus ile yeni bir bağ kurabilecek midir, yoksa Şirinler ona olan sevgilerinin gerçek olduğuna Şirine’yi ikna edebilecekler midir? Bu arada Şirinler Filmi’nin üçüncüsü de yapıldıktan sonra seri şimdilik sonlanacak.

Red 2

Red 2

Bir başka üçlemenin yine ikincisi. Emektar oyuncuları bir araya getirme furyasını ürünü olan Red filminden sonra Red 2 vizyona giriyor. Eski CIA ajanı Frank Moses emeklidir ve son görevinde ortağının öldüğü haberleri dolaşmaktadır. Bu söylentiler esnasında, Frank bir konuda araştırma yapan FBI ajanlarıyla karşılaşır. FBI 25 yıl önce kullanılmış ve şimdilerde kayıp olan bir nükleer silahın peşindedirler, ve bu konuda Frank ve arkadaşlarından yardım isterler. İşin sonunda Frank ve arkadaşları yardım etmeye ikna olacaklardır. Bu arayışta tehlikeli ajanlarla mücadele edecekleri bir dünya turuna çıkacaklardır. Film daha çok şiddet içeriğinden dolayı yüksek risk gurubuna dahil edildi.

Zaman Yolcuları (2)

Zaman yolcuları:

Zaman yolcuları ABD ‘de 2102 de gösterime giren ve komedi, drama ve romantizmi bir arada barındıran bir film. Aslında filmin senaryosu Blacwood Home dergisi John Silveira’nın matrak bir ilanından esinleniyor. İlan da “Zaman yolculuğu yapacak partner aranıyor” yazmaktadır ve üç genç şüpheyle de olsa bu ilanın sahibi Kenneth’in  peşine düşer. Kendi iddiasına göre Kenneth Zaman yolculuğunun sırrını bulmuştur ve yakın zamanda yola çıkacaktır. Yol arkadaşı aramaktadır ama güvenliğini garanti etmez. Maceracı Darius bu şartları kabul eder ve sadece zaman yolculuğuna değil aynı zamanda Kenneth’le yakınlaşma yoluna girer…  Romantik komedide ısrarcı olanlar için nispeten daha az sakıncalı içeriğe sahip zekice kotarılmış bir film olma potansiyeli taşıyor.

Elysium-Yeni-Cennet

Yeni Cennet – Elysium

Türkiye’de haftaya vizyona girse de ABD’ de bu hafta vizyona girmesini fırsat bularak listeye dahil ettik. (Laf aramızda haftaya hiç liste sıkıntısı yaşayacağımızı zannetmiyoruz).  Elysium Matt Demon’un Ajan Bourne serisindeki imajına leke sürmeyecek gibi gözüküyor hem bilim kurgu hem de aksiyon tutkunlarını cezbediyor. Film District 9 ile tanınan yönetmen Neill Blomkamp’ın yeni projesi ve yine uzak gelecekte, 2154 yılında geçiyor ve uzayla yakın temas halinde ilerliyor. Elysium’da  lüks içinde yaşama şansına sahip zenginlerle çürümüş olan Dünyamızdaki fakirleri birbirinden artık uzay ayırmaktadır.  Fakirler tedavi için bile Elysium’a zor şartlarda gidebilmektedir.  Max bu duruma son vermeyi misyon haline getirene dek bu böyle devam edecektir.  Bu film Bilim kurgu sevenleri fazlası ile memnun edeceğe benziyor. 

Eurepa Report

Europa Report

Türkiye’de yakın zamanda vizyon yolu gözükmüyor  Europa Report için oysa düşük bütçeli bir bilim kurgu filmi olsa da Yurtdışında sinemalarımızda yer bulan bir çok filmden çok daha fazla izleyicinin beğenisini topladı. Film, dünya dışında hayatlar aramak için Jüpiter’in Europa uydusuna giden 6 astronotun başına gelenleri anlatıyor. Misyon esnasında teknik aksaklıklar ekibin yakasını bırakmıyor ve Dünya’yla bağlantıları kesiliyor.  Daha kötüsü Europa’nın buzlarla kaplı zemininin altında  canlı bir şeyler buluyorlar ama bu hayra alamet değil.  Film biraz da belgesel tadında ve muhtemelen ailece rahatça izlenebilecek durumda.   

Bu hafta içerik bakımından ‘’En Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler
1.     Anka Kuşu (2006)
2.     Blackfish (2013)
3.     Bisiklet Hırsızları (1948)
4.     Black (2005)Bu hafta içeriği itibarı ile  ‘’Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler
1-    Sevimli Tavuk   Madangeul Naon Amtak (2011) 
2-    Umudunu Kaybetme  – The Pursuit of Happyness (2006)
3-    Babam Için – Will (2011)
4-    Mar (2012)
5-    Pasifik Savaşı (2013)
6-    Beyaz Saray Düştü (2013)
7-    Maskeli Süvari (2013)
8-    Killing Season (2013)
9-    Arada Kalan (2012)
10- Europa Reports (2013)

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up