Cinemu’da Haftanın Görünümü

Genel

Merkezi İstanbul’da bulunan ve Temmuz ayıyla birlikte 8 dilde yayına başlayan uluslararası film değerlendirme ve derecelendirme sitesi Cinemu, 23 Ağustos 2013  haftasında vizyona giren ve haftanın önerilen filmlerin değerlendirmesini yaptı.

CineMu

Cinemu 23 Ağustos 2013, Sinemada haftanın fotoğrafı Vizyona Girenler, güvenli ve daha güvenli filmler:

Türkiye’de Vizyona Giren Filmler:

Uçaklar (2)

Uçaklar

Haftanın çizgi filmi. Dusty, eski model bir kasaba uçağıdır. Fakat akrobasi uçaklarına  özenmektedir. Ama bir çok engel bulunmaktadır. Bunlardan birisi de onun  yükseklik korkusudur. Çok sevilen Cars filminin gökyüzüne uyarlanmış  hali. Ve Uçaklar da gönülleri fethedecek gibi. Uçaklar arası sarılma ve yakınlaşmaları saymazsak güvenli bir film.

Büyükler 2

Büyükler 2

Aynı mahallede büyüyen ve bir süre sonra bir araya gelen bir grup arkadaşı  konu alan bu filmde, Adam Sandler ve arkadaşları bir araya geliyor.  Filmde Kevin James ve Chris Rock eşlik ediyor.        Arkadaşları ve onların çocuklarıyla birlikte olmak için ailesiyle  birlikte memleketine taşınan Lenny (Adam Sandler); eskisiyle yenisiyle  kabadayılar, çılgın otobüs şoförleri, ayyaş polisler ve partiye dalan  kostümlü 400 kişi sayesinde deliliğin peşini bırakmadığını anlar.

Geçmişin Sırları

Geçmişin Sırları

Eskiden Weather Underground isimli, Vietnam Savaşı karşıtı bir grupda  aktif olarak görev almış olan Jim Grant. Cinayet ve soygun suçlamasıyla  FBI tarafından 30 senedir aranmaktadır. Bu süre boyunca saklanmayı  başarmıştır. Kaçak olarak yaşamakta olan Grant’ın kimliği bir gazeteci  tarafından ortaya çıkarılır. Diğer yandan Sharon da seneler önce bu  grupta yer alan ve şimdilerde Weather Underground üyelerine karşı  yürütülen bu davayla geçmişini sorgulamaya başlayan biridir. Kimliği  ortaya çıkan Grant, 30 yıl boyunca saklanabildiği FBI’dan bir kez daha  kurtulmayı başarabilecek midir?

Film, Cinemu editörleri tarafından Güvenli Bölümüne teklif edildi.

IGIAY-17:5:12-GK_01730.RAW

Bu Aşk Fazla Sürmez

Nat ve Josh tanıştıktan kısa bir süre sonra evlilik kararı alırlar ve  zaman kaybetmeden evlenirler. Zıt karakterlere sahip olmalarına rağmen  bir çırpıda evlenen çiftin mutluluk rüyası çok uzun sürmez ve sorunlar  gitgide büyümeye başlar. Çevrelerindeki herkes bu ilişkinin evliliğe bu  kadar hızlı dönüşmesine karşı tepkili ve bir yılı tamamlayamayacakları  konusunda emindir. Fakat Nat ve Josh bütün olumsuzluklara rağmen  direnmeye çalışırlar. Film sanki izleyiciye mutlu bir şekilde boşanabilirsiniz mesajı vermek ve biraz boşanmaları teşvik edici olmakla eleştirildi editörlerimizce. Film içerisinde cinsel içerikli sahnelerden dolayı güvenli bölümüne tavsiye edilmedi.

Şeytan Tohumu

Şeytan Tohumu

Korku filmi ustası Sam Raimi ve efsanevi Danimarkalı yönetmen Ole  Bornedal (Gece Bekçisi, The Substitute), paranormal olaylara ilişkin,  korkunç ve gerçek bir öyküye dayanan, çağdaş bir doğaüstü gerilim ve  korku filmini sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Çok eski zamanlardan  kalma bir cin, 21. yüzyılda serbest kalıyor. Film bir ailenin başından  geçen 29 günlük olayları konu alıyor. İkinci el eşyalarını satan  birinden gizemli bir antik kutu alan aile, kutunun içinde çok uzun  zamandır bir insan ruhunu ele geçirmek için bekleyen, doyumsuz bir cinin serbest kalmasına neden olur. Brenek ailesi için korkunun dehlizlerine uzanan yolculuk, bir hafta sonu faturalarını ödemek için evdeki kullanmadığı eşyalarını bahçesinde  satan birinden ahşap bir kutu almalarıyla başlar. Eşinden yeni boşanan  Clyde (Jeffrey Dean Morgan), eski eşi Stephanie’den (Kyra Sedgwick) ayrı  hayata alışmaya çalışıyordur. Ne var ki, küçük kızları Em’in (Natasha  Calis), ilgisini çeken ve üstünde gizemli yazılar bulunan bir ahşap kutu almasında endişe edecek bir şey görmez. Ancak kutuyu almasının hemen  ardından tuhaf şeyler gerçekleşmeye başlar. Em kafayı kutuya takmaya  başlar – o kadar ki, güzelim kutuyu her yere yanında götürmektedir.  Davranışları gittikçe tuhaflaşır, hatta tehlikeli davranışlar sergiler.  Ne var ki Clyde ne kadar uğraşsa da kutuyu Em’in elinden alamaz,  Stephanie kızlarının aklını yitirmesine neden olduğuna inanmaya  başladığında bile başaramaz bunu. Birbirini izleyen rahatsız edici ve  açıklanamaz olayların etkisinden kurtulamayan aile, gerçekten  yaşadıkları şeyi gün ışığına çıkarmak üzeredir: Dibbuk Kutusu’nu  açmışlardır. Yahudi geleneklerinde sözü geçen, yerinden edilmiş ve  kutunun içine hapsedilmiş bir cin, şimdi içine girdiği insanı yiyip  bitirmek istemektedir.

Arada Kalan

Arada Kalan

Bir çocuk ve anne baba.. Mutsuz bir aile. Daha kötüsü, mutsuz bir çocuk..  Maisie adındaki 6 yaşındaki kız çocuğu anne ve babalarının gün geçtikçe  kötüye giden tavırlarına çok üzülmektedir. Ailesinin bu durumu pek de  önemsemediğini de düşünen Maisie bu düşüncesinde haklı çıkar.. Bir gün  anne ve baba ayrılır baba kıza belki de sevgi ile yaklaşan tek insan olan dadısını yanında götürür.. Annesi zaten babasına karşı olan bütün  duygularını kaybetmiştir ve bu olaydan kısa bir süre sonra kendine bir  koca bulur.. Maisie için artık yaşadığı hayat iki ev arasında gidip  gelmek, üzüntü ve özlemdir. Film bu haftanın güvenli filmlerinden.

ABD’de Vizyona Giren Filmler:

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri (2013)

On beş yaşındaki Clary Fray, New York’ta Pandemonium Kulüp’e doğru yola  çıktığında bir cinayete tanıklık edeceği hiç aklına gelmezdi. Hele ki,  bu cinayetin daha önce hiç görmediği acayip silahlara sahip tuhaf  dövmeli üç genç tarafından işleneceğini hayatta düşünemezdi! Clary,  polisi arayabileceğini biliyordu fakat ceset bir anda ortadan yok olunca ve canileri Clary’den başka kimse göremediği için durumu açıklamak pek  kolay olmayacaktı! Clary’nin onları görebilmesine çok şaşıran katiller  kendilerini Gölgeavcıları olarak tanıtacaktı. Yani, dünyayı şeytanlardan arındırmaya ant içmiş gizli bir kabile!

You're Next

You’re Next (2011)

Katillerden oluşan maskeli bir çete Davison ailesinin bir toplantılarını  basarlar. Kaçacak yeri olmayan kurbanlar tuzağa düşürülmüştür. Ailenin  istenmeyen misafirinin hepsinden daha yetenekli bir katil olduğu ortaya çıkana kadar..

The Grandmaster
The Grandmaster (2013)

Bruce Lee’nin hocasının filmi. Kung Fu sevenler hayal kırıklığına uğramayacaktır. Cinemu editörlerince hem güvenli hem de kaliteli bulunan bir film.

 

Haftanın Öne Çıkanları:

Uçaklar: Haftanın tek çizgi filmi olarak öne çıkıyor.

Geçmişin Sırları: İyi kotarılmış bir gerilim drama.

Arada Kalan:  Boşanmanın çocuklar üzerinde oluşturduğu travma bu kadar iyi işlenebilir.

 

Bu hafta içerik bakımından ‘’Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler

1. Uçaklar(2012)

2. Geçmişin Sırları (2012)

3. Arada Kalan (2013)

4. The Grandmaster (2013)

 

Bu hafta içeriği itibarı ile  ‘’En Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler

1- Arkadaşım’ın Evi Nerede(1987)

2- Ayı(1988)

3- Selam(2013)

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up