Çin Sineması Normalleşme Sürecine Girdi

Asya Sineması
Çin’de sinemalar yavaş yavaş açılmaya başlarken, dağıtımcılar gişe rekorları kıran popüler filmleri sinema salonlarında göstermeyi planlıyor.

ABD ve Avrupa’daki sinemalar kapanmaya başlarken, dünyanın bir diğer köşesinde bulunan Çin’in sinema salonları yavaş yavaş açılmaya başlıyor. Koronavirüs etkilerinin azalmaya başladığı ülkede sinema salonlarına olan ilginin artması için film dağıtımcıları yeni yollara başvurdu.

Devlet destekli China Film Group stüdyosu, sinemalara bazı seçenekleri sunmak için geçici bir plana adım attı. Bu plan dahilinde gişe rekortmeni filmler sinema salonlarında gösterilecek.

Nadine Labaki‘nin Çin’de $54 milyon hasılat toplayan filmi Kefernahum (Capharnaüm), Wolf Warrior 2 ve The Wandering Earth, tekrardan gösterimde olacak filmler arasında yer alıyor. Filmler bugünden itibaren gösterimde olacak.

Devlet, sinemalar, dağıtımcılar ve hak sahipleri arasındaki anlaşmaya göre bu gösterimlerden elde edilen hasılatın tamamı sinemalara bırakılacak.

Warner Bros. da yaptığı açıklamayla Harry Potter serisinin ilk filmi Felsefe Taşı (Sorcerer’s Stone)‘nın 3D ve 4K olarak restore edilmiş hâlini ülkede gösterime girecek. Vizyon tarihi henüz belli olmasa da filmin Nisan ayında vizyona girmesi bekleniyor.

Kaynak: hollywoodreporter

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up