Çin Gişede ABD’yi Geride Bıraktı

Asya Sineması Günün Haberi Manşet

Pandemiden dolayı kapatılan sinema salonlarının tekrar açılması ile 2020 yılının en fazla hasılat yapan ülkesi ABD’yi geride bırakan Çin oldu.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü sebebiyle kapatılan sinemaların yeniden faaliyete geçmesi ile oluşan istatistikler herkesi şaşırtmayı başardı. ABD‘nin rekortmen olduğu gişe verilerinde bu yıl Çin öne çıkan ülke oldu.

Ocak ayında sinemalarını altı aylık süre ile kapatan Çin, eylül ayı ile birlikte kademeli olarak nerdeyse bütün sinemalarını yeniden faaliyete sokmuştu. Salon seviyesinin %75‘ini seyircilerine açan Çin sinemaları, gişede elde ettikleri hasılat ile ABD‘yi geride bırakmayı başardı. Eriştiği $2 milyar hasılat ile $1,94 milyarlık ABD ve Kanada gişesinin toplam hasılatını geride bırakan Çin‘in eriştiği rakam, ülkeyi 2020‘nin gişede en fazla hasılat elde eden ülkesi konumuna getirmeyi başardı.

Çin’de son zamanlarda çok konuşlan yapımlar arasına girmeye hak kazanmış filmlerden biri olan The Eight Hundred toplamda $450 milyon hasılat ederken üç haftadır gösterimi süren My People, My Homeland elde ettiği $19,1 milyon ile geçtiğimiz hafta toplamda $360 milyon hasılata ulaştı. Gişesini gelecek günlerde yükseltmeye devam edecek gibi görünen Çin, Sacrifice adındaki beklentileri büyük olan savaş filmini 23 Ekim tarihinde gösterime sokacak.

Kaynak: Variety

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up