Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Tenet Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Hollywood

Inception, Batman serisi, Prestij, Memento ve Interstellar gibi sinema dünyasında büyük yankı uyandıran filmlere imzasını atan Christopher Nolan, bu yıl Tenet ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Tenet, 17 Temmuz’da vizyona girecek.

Film hakkında bilmeniz gereken 10 şey:

1. Tenet, uluslararası casusluk dünyasını ele alacak

Christopher Nolan’ın kendi yazdığı senaryodan filmleştireceği Tenet’in hikayesi, “uluslararası casusluk dünyası içerisinde şekillen epik bir aksiyon” olarak duyurulmuştu.

2. Yönetmen, yeni filminin eksenine de zaman kavramını yerleştiriyor

Inception filmiyle zaman kavramı üzerinde algılarımızı yıkan Nolan, yeni filmi Tenet‘te de bunu devam ettirecek gibi gözüküyor. Filmden yayınlanan fragmanda yönetmenin geçmiş ve gelecek arasındaki bağları güçlü bir şekilde ön plana çıkartacağı belli oluyor.

3. Yapımcı koltuğunda yeniden Emma Thomas yer alıyor

Tenet’in senaryosu da kendisine ait olan Nolan filmin yapımcılığını diğer projelerinde de olduğu gibi eşi Emma Thomas ile birlikte yürütüyor. Filmin yürütücü yapımcılığını ise Thomas Hayslip üstleniyor.

4. Film oyuncu kadrosu ile büyük ses getirmişti

Filmin ilgi odağı olmasının bir diğer konusu ise filmin oyuncu kadrosu. Her filminde usta isimlerle çalışan Nolan, Tenet filminde de şüphesiz en başarılı isimleri bir araya getirmiş. BlacKkKlansman’daki performansıyla adından övgüyle söz ettiren John David Washington ve yeni Batman olarak gösterilen Robert Pattinson filmin başrollerini üstleniyor.

Filmin oyuncu kadrosu ise şu şekilde:

Robert Pattinson (başrol)
John David Washington (başrol)
Clemence Poésy
Elizabeth Debicki
Kenneth Branagh
Michael Caine
Aaron Johnson Taylor

5. Robert Pattinson filmin senaryosunun çok gizli tutulduğunu söylemişti

Yaklaşık olarak yedi ayrı ülkede çekimlerinin yapıldığı söylenen “Tenet“in üç film süresi uzunluğunda olabileceği duyurulmuştu. Bu duyuruyu, senaryosunu okuması için bir odaya kapatılan Robert Pattinson yapmış ve senaryo hakkındaki şaşkınlığını gizleyememişti.

6. Nolan, Tenet için 14 yıl sonra farklı bir kurgucu ile çalıştı

Nolan, bu film için 14 yıl sonra farklı bir kurgucu ile çalışması, sinemaseverlerin Tenet hakkında nabzını yükselterek nasıl bir iş ortaya çıkardığı merak konusu haline geldi.

7. Filmin müziklerini Ludwig Göransson besteleyecek

Christopher Nolan filmleriyle ön plana çıkan besteci Hans Zimmer, Dune filmi için usta yönetmenin teklifini geri çevirdiğini duyurmuştu. Nolan’ın yeni filminin müziklerini Oscar ve Grammy ödüllü besteci Ludwig Göransson hazırlayacak.

8. Film için yaklaşık 7 ayrı ülkede çekim yapıldı

Tenet filmi için ülke ülke gezildi. Yaklaşık olarak 7 ayrı ülkede çekimi yapılan filmin büyük bir titizlikle çalışıldığı belli. Film için Danimarka, Estonya, ABD, Hindistan, İtalya, Norveç ve Birleşik Krallık’ta çekimler yapıldı.

9. Filmin bütçesi 225 milyon dolar olarak açıklandı

Film için 7 ayrı ülkede çekim yapan Nolan, Tenet için 225 milyon dolar bütçe ayırdı.

10. Tenet, dünya tarafından merakla bekleniyor

17 Temmuz 2020’de seyirciyle buluşacak olan Tenet filmi, bütün dünyada en merakla beklenen projelerden biri oldu. Vizyona girmeden bu kadar çok konuşulan filmin gişede rekor kıracağı hakkında hayranları tarafından tahminler yürütülüyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up