Chris Rock: Siyahi Adaysız Oscar’a Hoşgeldiniz

Dünya Manşet

Oscar törenine sayılı zaman kala başlayan #OscarSoWhite tartışmaları son güne kadar sürdü. Birçok siyahi isimden boykot ve protesto açıklamaları ardı ardına geldi. Akademi bu tartışmaların önünü almak için kendi iç yapısında değişikliğe kadar gitti; ancak fırtına dinmedi. İşte tüm bu tartışmalarla 88’inci Oscar gecesi başladı. İroniye bakın ki Oscar’ı bir siyah sunuyordu: Chris Rock! Ve Chris Rock açılış konuşmasında taşı gediğine koydu: 88’inci tören 71’inci kez siyahi adaysız organizasyon!

chris-rock

Rock meseleyi biraz geçmişten alarak değerlendirdi. Amerikan tarihindeki ırkçı tavırları eleştiren Rock; “Daha önce başka ırkçı mevzuları protesto ediyorduk, Oscar’a zaman bulamadık” dedi.

İşte Rock’ın açılış konuşmasının tam metni:

“Mesele şu, peki biz neyi protesti ediyoruz? Ve en mühim soru: Neden bu Oscar? Neden bu Oscar, biliyor musunuz? Çünkü 88’inci Akademi Ödülleri! Peki, bu ne demek? Bu en az 71 kez “Siyahi adaysız” bir organizasyon demek. Düşünün ki, 50lerdeyiz ya da 60’larda, Sidney Poitier henüz bir filme imza atmamış. Ki eminim o yıllarda siyahi bir aday yoktu! Diyelim 65, 62 ya da 63­­―ve siyahiler protesto etmediler! Neden? Çünkü bizlerin çok daha ciddi protesto edilmesi gereken davaları vardı. Protesto edilmesi gereken ciddi meseleler! Tecavüze uğramakla ve linç edilmekle meşguldük, görüntü yönetmenliğini kazananla uğraşacak vaktimiz yoktu. Büyükanneniz darağacında asılı dururken, yabancı dildeki en iyi kısa belgesel kim kazanmış kimin umrunda!”

O konuşmanın videosu ise aşağıda…

____

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up