Chernobyl Dizisini Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Liste Manşet

Geçtiğimiz aylarda finali gerçekleşen Game of Thrones’un ardından yayınlanan HBO dizisi Chernobyl, yayınlandığı günden itibaren hızla büyüyen kitlesiyle tüm dünyada ilgiyle karşılandı.

IMDb’de en çok puan alan dizilerin başında yer alan Chernobyl, sürükleyici atmosferi, sert tonu ve güçlü oyunculuk performansları ile seyircilerin beğenisini kazanmayı başardı.

5 bölümlük Chernobyl dizisi, 6 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil şehrindeki nükleer santralin patlaması sonucunda yaşanan trajediyi gözler önüne serdi.

Chernobyl’i izleyip beğenen takipçilerimiz için, diziyle aynı atmosfere sahip filmleri derledik. İyi seyirler.

The China Syndrome (1979) – IMDb 7.4

Alternatif enerji kaynakları hakkında raporlar hazırlayan gazeteci Kimberly Wells’in (Jane Fonda) nükleer santralde bir kazaya tanık olması ve kazayı halka bildirmek istemesi sonucunda kendini komploların içinde bulunca, kazayı istemeyerek de olsa gizli tutmak zorunda kalmasını konu ediniyor. Yönetmenliğini James Bridges’in yaptığı, başrollerinde Jack Lemmon, Jane Fonda ve Michael Douglas yer alıyor.

Deepwater Horizon (2016) – IMDb 7.1

Petrol sondaj kulesi Deepwater Horizon’da çalışan 126 kişilik ekip, 20 Nisan 2010’da her zamanki gibi çalışmalarını sürdürmektedir. Hepsi vardiyanın sonuna gelip bir an önce karaya çıkmayı ve kendilerini bekleyenlere kavuşmayı arzu etmektedir. Ancak akşam saatlerinde yaşanan şiddetli patlamalar, herkesi büyük bir şoka uğratır. Durdurulamayan ve sonrasında günlerce sürecek yangından sağ kurtulabilmek için mücadele eden ekip, cehennemi andıran bir ölüm kalım savaşının ortasında kalacaktır.

Yönetmenliği Peter Berg’in yaptığı filmin başrollerinde deMark Wahlberg, Dylan O’Brien ve Kate Hudson gibi isimler yer alıyor.

Defence of the Realm (1986) – IMDb 6.6

 Film, İngiliz kırsalında bir Amerikan Hava Kuvvetleri üssünde bir nükleer bombardıman uçağının yakın bir çöküşünün ardından meydana gelen, haksız olayları inceliyor.

Yönetmenliğini David Drury’nin üstlendiği filmin Gabriel Byrne, Greta Scacchi, Denholm Elliott gibi isimler yer alıyor.

Threads (1984) – IMDb 8.1

BBC tarafından üretilen Threads, II. Dünya Savaşı’nın başlangıcı ve kıyamet sonrası toplumun hayatta kalması için mücadele eden korkularının yıkıcı, spekülatif bir hikayesini seyirci karşısına çıkartıyor. Film, bir İngiliz işçi sınıfı kasabası olan Sheffield kalıntılarına odaklanıyor. Dünyanın her yanından dağılıyor gibi görünmesine rağmen genç bir çift (Karen Meagher, Reece Meagher) yaklaşan düğünleriyle ilgilenmeye devam etmeyi planlıyor.


K-19: The Widowmaker (2002) – IMDb 6.2

The Hurt Locker filmiyle 6 kategoride Oscar ödülüne uzanan Kathryn Bigelow imzalı K-19: The Widowmaker’ın başrollerinde Harrison Ford ve Liam Neeson yer alıyor. Film, Rusya’nın ilk nükleer denizaltısı olan K-19’un, 1961’de Kuzey Atlantik’teki ilk yolculuğunda reaktöründe oluşan arıza sonucu yaşananları konu ediniyor.

Silkwood (1983) – IMDb 7.2

 Bir nükleer santralde laborant olarak çalışan Karen Silkwood ihmal sonucu radyasyona maruz kalır ve hayatı ciddi bir risk altına girer. Konuyu araştıran bir gazeteciyle işbirliği yapan Karen santraldeki yanlışlıkları ifşa etmeye kararlıdır. Ne var ki savaştığı güçler kendisinin çok üzerindedir ve onu durdurmak için yapmayacakları şey yoktur.

Alice Arlen ve Nora Ephron’ın gerçek bir olaydan hareketle senaryosunu kaleme aldıkları Silkwood filmi ,1983 yılında 5 dalda Oscar’a aday gösterildi.

Come and See (1985) – IMDb 8.1

Ales Adamovich’in The Khatyn Story adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Elem Klimov yer alıyor. Film 1943 yılında Beyaz Rusya’da Naziler tarafından gerçekleştirilen vahşeti küçük bir çocuğun hikayesi üzerinden konu ediniyor.

Raspad (1990) – IMDb 6.9

 Venedik, Toronto, Sundance ve Locorno gibi önemli festivallerdem ödül alan filmin yönetmen koltuğunda Mikhail Belikov oturuyor. Trekleri üzerinden felaket bölgesine giden birkaç karaktere odaklanan film, Sovyetler Birliği’de olduğu gibi, kaotik, dağınık bir atmosfere sahiptir.


Land of Oblivion (2011) – IMDb 6.4

Çernobil felaketinin yaşandığı dakikalarda Anya ve Piotr çiftinin düğünlerinlerinde geçen olaylara odaklanan filmin başrolünde Hollywood filmlerinden tanıdığımız Olga Kurylenko yer alıyor.

Citizen X (1995) – IMDb 7.6

Yönetmenliğini Chris Gerolmo’un üstlendiği 1980’li yılların Sovyetler Birliği’nde geçen Citizen X, yıllar boyunca 50’nin üzerinde insanı öldüren bir seri katilin hikayesini konu alıyor. Hikaye, soruşturmanın başındaki dedektifin gözünden anlatılıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up